Brit tojástánc az EU körül
A közelmúltban lezajlott brit parlamenti választások, amelyek az elemzők nem kis meglepetésére a konzervatívok abszolút többségét hozták, nem csökkentették a politikai bizonytalanságot a szigetországban.
Ha David Cameron tartani akarja magát a választási küzdelemben hangoztatott ígéreteihez, kénytelen lesz viszonylag belátható időn belül, még 2017 vége előtt, referendumot kiírni arról, hogy az Egyesült Királyság kiváljon-e az EU-ból, vagy maradjon-e a tagja.
Mindenesetre a gazdaság szereplői, különösen a bankszektor, idegesen reagáltak a fejleményekre, tartanak a bizonytalanságtól. A régi-új miniszterelnöknek és kormányának sikerült magát egy eléggé komplikált, sokváltozós helyzetbe lavíroznia.
Cameron a kiválás hangoztatása ellenére tulajdonképpen azt szeretné elérni, hogy az Európai Unió hajtson végre több, Nagy-Britannia számára fontos reformot, hogy azután egy megreformált EU tagjai maradhassanak.
Georg Osborn ugyancsak megerősítette a referendum megtartását. Véleménye szerint a kormányzat erős felhatalmazást kapott a megmaradó EU-val való brit kapcsolatok javítására, és az EU megreformálására.
Sajtóközleményekből tudható, hogy a brit kormánynak még a jövő év második felében szándékában áll kiírni a népszavazást, hogy ne keresztezze a 2017-ben esedékes német és francia választásokat. Egy gyors referendummal a bizonytalanság időszakát is le akarják rövidíteni.
Tartanak tőle, hogy az Európa-kérdés elhúzódása hátrányosan fog hatni a befektetésekre. John Cridland, a vezető munkaadói szövetség, a CBI elnöke állítása szerint a vállalkozók nagy többsége egy megreformált EU tagja kíván maradni. Olyan ambiciózus, de egyúttal teljesíthető reformokat látnak szükségesnek, amelyek mind Nagy-Britannia, mind az EU versenyképességét növelik.
A pénzügyi körök sem kedvelik osztatlanul az EU-t, túlzottnak ítélik a brüsszeli intézkedések bürokratizmusát és túlszabályozottságát, ami lényegében az európai belső piacokra való bejutás ára. A Centre for the Study of Finantial Innnovation körkérdésére adott válaszokból kitűnt, hogy a City megkérdezett cégei háromnegyedének véleménye szerint Nagy-Britannia bennmaradásának feltétele, hogy London legyen az EU pénzügyi központja. Nem kis nyugtalanságot okoz viszont pénzügyi körökben, hogy a HSBC bank külföldre, ráadásul az Unión kívülre helyezi át székhelyét. Minden bizonnyal Hongkongba. A bank az EU-referendumra hivatkozott, mint a bizonytalanság alapjára.
A britek egyelőre még nem dolgozták ki konkrét követeléseiket. Megfogalmazták viszont, hogy meg kell szigorítani azt a feltételrendszert, amely biztosítja az EU-polgároknak a szociális juttatások igénybe vételét, erősíteni kell a nemzeti parlamentek jelentőségét, a gazdaság számára pedig szükség van a nyitott belső piacra.
Politikai körök mindenesetre figyelmeztetnek rá, hogy súlyos hiba lenne, ha az EU-ban való maradást a népszavazás során bármilyen módon összekapcsolnák a bevándorlás kérdésével.
sztarklikk.hu (Címlap: Davin Cameron - a kép forrása: sztarklikk.hu)
Posted by SEJT on 2015. május 14.