h i r d e t é s

Búcsút inthetünk az olcsó benzinnek

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Búcsút inthetünk az olcsó benzinnek

2016. április 07. - 14:42
0 komment

Optimisták a katari olajcsúcs szervezői: úgy vélik, lesz megállapodás az olajkitermelés befagyasztásáról az OPEC és a kartellen kívüli nagy olajhatalmak között - írja a napi.hu.

Fotó: Europress / Napi.hu

Az autósoknak nem jó hír ez, mert azt jelenti, hogy tovább drágulhat az olaj, s vele az üzemanyagok.

Minden jel arra mutat, hogy a világ jelentős olajtermelő országainak április 17-ei tanácskozásán megállapodás születhet a fekete arany kitermelésének befagyasztásáról - jelentette a Reuters. Egy hete a szaúd-arábiai vezetés még azt kommunikálta, hogy Irán részvétele nélkül nem lehet szó a korlátozásról, márpedig a perzsa ország egyelőre növelni akarja olajexportját.

Nawal al-Fuzaila Kuvait illetékes vezetője azt mondta, hogy a perzsa állam részvétele nélkül is megállapodhatnak a résztvevők, ami támaszt adna a világpiaci olajárnak. A politikus emellett egy előrejelzést is megfogalmazott. E szerint 2016 második felében kialakulhat az egyensúly az olajpiaci keresletben és kínálatban. Az elmúlt bő másfél év jelentős áresését a túlkínálat okozta.

30 perc

A Reuters két további az ügyhöz közel álló forrásból is megerősíttette a befagyasztással kapcsolatos megállapodás hírét. A múlt héten a bizonytalanságot okozott, hogy Szaúd-Arábia helyettes koronahercege a Bloombergnek azt mondta: Irán részvétele nélkül nem lehet szó a kitermelés korlátozásáról.

A hírügynökség megszerezte a katari szervezők meghívóját - az értekezlet a Öböl menti állam fővárosában, Dohában lesz -, amelyből kiderült, hogy a négyórásra tervezett hivatalos tanácskozáson belül 30 percet szánnak a kitermelés korlátozásáról szóló egyeztetésre. A kezdeményezést februárban fogalmazta meg Oroszország, Szaúd-Arábia, Katar és Venezuela.

45-60 dollár

Eszerint a januári szinten korlátoznák az olajtermelést, ami Rijád és Moszkva esetén napi 10 millió hordó körüli csúcsot jelentene. A befagyasztás lehetőségének felvetése elég volt ahhoz, a januári hordónként 27 dolláros olajár márciusra 38-40 dollárra növekedjen. Az elmúlt napok a megállapodással kapcsolatos kétségek nyomán árcsökkenést hoztak.

Al-Fuzaia most azt mondta, hogy a februári vagy január-februári kitermelési szintet vehetik alapul. Szerinte részben ennek köszönhetően az év második felére a mostani szint fölé emelkedhet az olajár, majd 2016 vége és 2018 között 45-60 dollár/hordó között ingadozhat.

Csinálják, ha tudják

Irán eközben növelni szándékozik olajkitermelését, amíg vissza nem szerzi az atomprogramja miatt bevezetett nemzetközi szankciók előtt birtokolt exportpiacait. A kuvaiti politikus szerint ez nem lesz a megállapodás akadálya, a perzsa államnak inkább az fog gondot okozni, hogy eladja olaját a telített piacon.

Nem lesz megállapodás?

Emelkedni fog az OPEC olajtermelése 2016-ban és 2017-ben is - idézte az MTI a Goldman Sachs szakértőinek véleményét. Az amerikai bank elemzői nem hisznek abban, hogy a jövő hét végi olajcsúcson megállapodás születik a kartell és a szervezeten kívüli nagy olajtermelő államok között a termelés befagyasztásáról. A Goldman szerint az OPEC idén napi 600 ezer hordóval, jövőre pedig további 500 ezer hordóval növeli termelését.

 

napi.hu