h i r d e t é s

Budapesten és Debrecenben demonstráltak a beteg országért

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Budapesten és Debrecenben demonstráltak a beteg országért

2016. július 02. - 07:08
0 komment

A magyar egészségügy helyzete miatt fejezték ki elégedetlenségüket demonstrálók péntek este a budapesti Kossuth téren és Debrecenben.

A Magyarország a Magyar Egészségügyért Civil Társaság demonstrációja a Kossuth téren 2016. július 1-jén. - MTI Fotó: Kovács Tamás

Az Országház és a villamossínek közötti részt megtöltötték a demonstrálók: egészségügyi dolgozók és szimpatizánsok.

A "Beteg az ország, gyógyítsuk meg!" mottóval tartott tüntetést a Sándor Mária ápolónő vezette Magyarország a Magyar Egészségügyért Civil Társaság hirdette meg a Semmelweis-napra, az egészségügyi dolgozók munkaszüneti napjára. Sándor Mária beszédében hangsúlyozta, hogy a bérmegállapodás megosztó, és nem szabadna, hogy a "legkisebbek" kiszoruljanak belőle. Egy jobb országért, egy élhetőbb Magyarországért gyűltek össze - hangoztatta.

Debrecenben is demonstráltak

A legnagyobb közösségi oldalon szerveződött "Nincs hatalmatok felettünk" csoport 2016. július 1-én, Debrecenben, a Klinika főbejárata előtt, "Beteg az ország, gyógyítsuk meg! " címmel a fővárosi rendezvényhez kapcsolódva, 20.00-22.00 között demonstrációt szervezett.

Kezdeményezték, hogy együtt virrasszanak a magyar egészségügyért, a tisztességes betegellátásért, az egészségügyben dolgozók megbecsüléséért. A csatlakozókat arra kérték a szervezők, hozzanak magukkal egy gyertyát, mécsest, mondják el tapasztalataikat dolgozóként, betegként, hozzátartozóként. A virrasztásra vártak mindenkit, aki egy jobb magyar egészségügyért , egy emberközpontú betegellátásért tenni akar!

A debreceni demonstráció egy perces néma főhajtással kezdődött a kötelességük teljesítése közben hősi halált halt négy tűzszerész emlékére.

A demonstráción az este folyamán közel százan vettek részt, gyújtottak gyertyát a magyar egészségügyért. A hozzászólók arról beszéltek, meg kell gyógyítani az országot, rendbe kell tenni az egészségügyet. Tisztességes betegellátást, az egészségügyben dolgozók megbecsülését követeljük. Nem akarjuk, hogy a kórházakból elfogyjanak az orvosok, elfogyjanak a szakápolók, műtétek maradjanak el azért, mert nincs elég ember a gyógyításhoz. Minden magyar embernek -anyagi helyzetétől függetlenül--joga van a gyógyulásra.

Többen beszéltek arról, hogy a magyar egészségügyről egy dolog biztosan nem állítható: hogy esélyegyenlőséget kínál a lakosságnak, vagyis mindenki számára hozzáférhető, azonos minőségű és ingyenes ellátást nyújt. Nincs esélyegyenlőség, mert ha valahol ma az ingyenes ellátás magas színvonalú, akkor biztos, hogy nem mindenki számára hozzáférhető, ha pedig ingyen bárkinek elérhető, akkor nem jó színvonalú, és végül, ha magas szintű és mindenki számára hozzáférhető, akkor nem ingyenes. Elmondták, Hajdú-Bihar megyében az anyagi egyenlőtlenség már abban megmutatkozik, hogy a legszegényebbek nem tudnak elutazni a szakrendelőbe vagy kórházba, nem tudják kiváltani a gyógyszereiket. A megyében élő nagyszámú roma lakosság egészségügyi ellátása pedig, minden csak nem "ellátás". Az egyik hozzászóló úgy fogalmazott " úgy látszik, a kormány számára a legolcsóbb a halott beteg, bármilyen borzalmasan is hangzik. Nem engedhetjük, hogy a méltóságos urak packázzanak az életünkkel."

A megyében élő rokkantak képviselője elmondta, hogy a jelenlegi hatalom embertelen módon bánt a rokkantakkal. Saját kálváriáját említve elmondta, hogy ugyan száz százalékos munkaképtelen, a Fidesz kormány mégis a felére csökkentette az rokkant nyugdíjának az összegét. Ez az éhen haláshoz sok, a tisztességes élethez kevés.

Szinte minden hozzászóló emelt hangon beszélt az egészségügyi intézményben tapasztalt hiányosságokról, hogy nincs wc papír, nincs gyógyszer, a megyében is hosszú várólistákról. Úgy fogalmaztak, hogy a lista végén állóknak szinte esélyük sincs a gyógyulásra, hiszen ha meg is élik mire rájuk kerül a sor, a betegségük már előrehaladott állapotban lehet. Ez az egészségügy irányítóit ma egyáltalán nem érdekli. Kvótákban, és nem emberi életekben gondolkodnak. Irodájukban ülve, érzelmektől mentesen döntenek így emberi sorsokról, emberi életekről. A Fidesz számára úgy tűnik nincs az emberi életnek értéke. Stadionokra, a felcsúti kisvasútra, az MNB alapítványaiból a csókosoknak zsákban öntött százmilliárdokból rendbe lehetne tenni az egészségügyet, tisztességes béreket lehetne biztosítani az ott dolgozók számára.

A debreceni demonstráción megjelentek egy jobb egészségügyet, emberközpontú betegellátást szeretnének. Életünk a tét!

A beszédek között Lakó Sándor vak gitáros dalait hallgatták, énekelték, tapsolták a demonstráció résztvevői. (Papp Antalné) / MTI