Csak Magyarország nem támogatta a Fehéroroszország elleni uniós szankciókat
Egyedül Magyarország nem támogatta a Fehéroroszország ellen szankciókat az uniós külügyminiszterek rendkívüli ülésén.
Az elcsalt választás, és azt követő tüntetéseken alkalmazott brutális rendőri erőszak miatt a lengyel kormány kezdeményezett rendkívüli uniós csúcsot. Az ügy mellé állt további nyolc tagállam (Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Dánia, Németország, Ausztria és Svédország), illetve az Európai Bizottság elnöke is.
Ursula von der Leyen a külügyminiszterek videokonferenciája előtt arról posztolt Twitter-oldalán, hogy "további szankciókra van szükség azokkal szemben, akik megsértették a demokratikus értékeket vagy visszaéltek az emberi jogokkal Fehéroroszországban."
We need additional sanctions against those who violated democratic values or abused human rights in #Belarus.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) August 14, 2020
I am confident today's EU Foreign Ministers' discussion will demonstrate our strong support for the rights of the people in Belarus to fundamental freedoms & democracy.
Végső döntés a büntetőintézkedésekről néhány hét múlva várható.
Egyre több fehérorosz vállalat lép sztrájkba
Már csütörtökön egy sor cég csatlakozott a munkabeszüntetéshez, magán- és állami vállalatok egyaránt.
A bányászati tehergépjárműveket gyártó BelAZ dolgozói pénteken találkoztak a vezetéssel, ahogyan számos más vállalat alkalmazottai is hasonlóképp tettek, azt skandálva, hogy ők a 97 százalék, ezzel arra céloztak, hogy 97 százalékuk Lukasenka elnök ellen van, az ellenzék szerint ugyanis az államfő valós támogatottsága mindössze 3 százalék.
Az államfő arra figyelmeztetett, hogy a sztrájkok csak tovább növelhetik a feszültséget és a gazdaságnak is hatalmas károkat okozhatnak. "Ha leáll a munka, soha nem lesz gazdasági növekedés, soha. Saját magukat taszítják a mélybe az emberek. Meg kell érteniük, ha előre akarnak jutni, akkor dolgozniuk kell" - mondta.
Eddig közel ezer letartóztatott tüntetőt engedtek szabadon - a vasárnap óta tartó tüntetések miatt több ezer embert börtönöztek be, és hírek szerint kegyetlenül bánnak velük odabent.
"Megvertek. Úgy bántak velünk mintha legalábbis terroristák lennénk. Főleg a lábunkat ütötték, de a hátunkat is, miközben mi hátrakötözött kezekkel hason feküdtünk" - mondta a 19 éves diák, Alexander Vilks.
A központi Választási Bizottság pénteken hivatalosan is megerősítette Lukasenka győzelmét, amit Szvetlana Cihanouszkaja, az államfő legerősebb ellenlábasa hamisnak titulált, egyben bejelentette egy, a hatalomátadást koordinálni hivatott testület felállítását.
"Az emberek nem akarnak már ebben a rendszerben élni. A többségük nem hisz Lukasenka győzelmében. Mi mindig a legális, erőszakmentes véleménynyilvánításban hittünk, ám a kormány véres leszámolássá alakította a békés tüntetést" - mondta.
Fehéroroszországban a vasárnapi elnökválasztás óta tartanak a tüntetések, a tömeg választási csalást emleget és az elnök azonnal eltávolítását követeli. (Euronews)