Digitális méregtelenítés - Stratégiák a képernyő idő csökkentésére
Gyors tempójú, technológia uralta világunkban a képernyőkhöz vagyunk kötve, legyen szó laptopról, okostelefonról, táblagépről vagy televízióról. Ez az állandó képernyőidő, töltsük akár filmnézéssel, vagy lightning roulette online játékkal, mentális és érzelmi pörgésbe taszít minket, ami számos pszichológiai, fizikai és szociális problémához vezet. Így a digitális detoxikálás - az elektronikus eszközöktől való elvonulás - egyre inkább szükségessé válik az életünkben, hogy segítsen megőrizni az egyensúlyt és visszanyerni az irányítást.
A digitális detox
A digitális tartalmaktól való méregtelenítés viszont nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk minden modern technológiáról. Arról van szó, hogy az elmének és a testnek pihenőt adunk az állandó stimulációtól, és a körülöttünk lévő fizikai világra koncentrálunk. Ez a cikk gyakorlati stratégiákat nyújt a képernyő idő csökkentésére, elősegítve a technológiával való egészségesebb kapcsolat kialakítását.
Először is kezdd a jelenlegi használatod önértékelésével. Számos olyan alkalmazás és funkció érhető el az okostelefonokon és táblagépeken, amelyek betekintést nyújtanak a képernyőidő használati szokásainkba. Meglepődhetsz, hogy mennyi időt töltesz a közösségi médián való görgetéssel, játékkal vagy nézéssel. Tartsd számon ezeket a számokat, és tűzz ki reális célokat a fokozatos csökkentésükre.
A leghatékonyabb stratégiák
Egy másik hatékony stratégia a technológia mentes idők és zónák kijelölése. A vacsoraidő és a hálószobák képernyőmentessé tehetők, ami elősegíti az egészségesebb étkezési szokásokat és a jobb alvást. Ösztönözd a személyes beszélgetést ezekben az időkben, hogy elősegítsd az erősebb személyközi kapcsolatokat. Ez kezdetben kihívást jelenthet, de ne feledd, hogy minden kis lépés segít.
A képernyő idő csökkentése érdekében hasznos lehet az offline hobbik felfedezése is. A testmozgás, az olvasás, a főzés, a kertészkedés vagy a hangszeren való játék nem csak a digitális képernyőktől való elszakadást biztosítja, hanem remek stresszoldóként is szolgál. Ezek a tevékenységek segíthetnek kitölteni a csökkentett képernyőidő okozta űrt, és a teljesség érzését nyújtják.
Ezután gyakorold az odafigyelést a digitális eszközök használatakor. Légy tudatos a technológiahasználatoddal kapcsolatban, és kérdezd meg, hogy az eltöltött idő produktív-e, vagy csupán hiánypótló. A tudatosság segít elszakadni a kényszeres nézelődéstől, ami az eszközökkel való tartalmas elfoglaltsághoz vezet.
Az is lényeges, hogy határokat szabj a munkádban, különösen a távmunka kultúra térhódításával. Hozd létre a munka és a magánélet közötti határozott elválasztást. Ellenállj a munkaidő utáni munkahelyi e-mailek ellenőrzésének, és kerüld a digitális eszközök használatát a munkaidőben.
Mi mást tehetsz még?
Egy másik stratégia az, hogy amikor csak lehet, válaszd a "régi vágású" alternatívákat. Például digitális jegyzetelő alkalmazás helyett használj fizikai jegyzettömböt. Ahelyett, hogy tableten olvasnál, vegyél kézbe egy fizikai könyvet. Ezek az apró változtatások jelentősen csökkenthetik a képernyőn töltött időt.
Végezetül pedig használd ki a monotasking erejét. A digitális eszközök csábítása gyakran abban rejlik, hogy egyszerre sok mindent lehet csinálni. A multitasking azonban mítosz, amely csak csökkent termelékenységhez és fokozott stresszhez vezet. Ha egyszerre csak egy feladatra koncentrálunk, csökkenthetjük a több képernyőtől való függőségünket.
A digitális méregtelenítés megvalósítása nem teszi szükségessé az életmód teljes átalakítását. Apró, következetes változtatásokat kell végrehajtani, és felismerni a lekapcsolódás értékét. Miközben ezen az úton haladsz, ne feledd, hogy nem baj, ha megbotlasz. Egyszerre csak egy napot vegyél, és hamarosan azon kapod magad, hogy visszaszerezted az irányítást az eszközeid felett.
Szerencsejáték
A
túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!
A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.
Felelős játék
A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma.
Játékfüggőség
Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?
A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük.
Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak.
A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat:
• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás
• munkahely, lakás elvesztése
• családi és párkapcsolati problémák
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel
• a hobbi és az érdeklődés feladása
• magányosság, izoláció
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk)
Önkorlátozás
A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!
Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt
Hova fordulhat segítségért?
Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:
Szerencsejátékos Segélytelefon
Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.
A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a szerencse@ppk.elte.hu e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778
A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.
Ne feledje: problémájával nincs egyedül!