Drasztikusan nő a cukorbetegek száma Magyarországon
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi adatai szerint az elmúlt harminc évben négyszeresére emelkedett a cukorbetegek száma világszerte. Csak Magyarországot tekintve is rémisztőek a statisztikák: a 2003-2017-ig tartó időszakban a 19 évnél idősebb korosztálynál megduplázódott, míg a 0-18 éves korosztály esetében több mint kétszeresére nőtt a megbetegedések száma.
A statisztikába csak a diagnosztizált eseteket tudják beleszámítani, ez a szám valójában valamivel még magasabb, hiszen sokan nem is tudnak arról, hogy cukorbetegek lennének.
Mi is a cukorbetegség?
A betegség fő tünete, hogy a kezdeti szakaszában általában a vércukorszint magasabb az egészségesnél. Viszont mivel nem állandóan magas, ezért a pontos diagnózist csak ismételt vércukorszint-meghatározással lehet felállítani.
A vércukor értéke összefügg az inzulin termelődésével. Szervezetünkben az inzulin az egyetlen hormon, ami a vércukorszintet csökkenteni tudja. A kellő inzulinmennyiség nélkül a szervezetünk nem tudja energiaforrásként felhasználni a cukrot. Amikor valakiről megállapítják, hogy cukorbeteg, akkor vagy kevés inzulint termel a szervezete, vagy a megfelelő inzulinhatás marad el; a végkimenetel sajnos ugyanaz: megemelkedik a vércukor szintje.
Két fő típusa: az I-es és II-es típusú diabétesz
A kialakulásának pontos oka egyelőre nem ismert, feltételezhetően genetikai okok és környezeti tényezők is közrejátszanak benne. Az I-es típusú cukorbetegségben szenvedők immunrendszere elpusztítja a hasnyálmirigy által termelt inzulint.
Mindkét típus esetében, illetve a diagnózis felállításához a gyakran ismételt vércukorszintmérés szükséges. A BükkösMed gyógyászati webáruházban kapható vércukorszintmérők mind megbízható készülékek, érdemes körülnézni a kínálatban.
Az I-es típusú cukorbetegség tünetei:
- Fokozott folyadékbevitel és gyakori vizeletürítés
- Fáradtság, bágyadtság
- Fokozott étvágy
- Súlyvesztés
A II-es típusú cukorbetegség korábban jellemzően a 40 évnél idősebb korosztályt érintette, de manapság a fiatalabbak körében is gyakori.
Ebben az esetben termelődik inzulin, de a szervezet képtelen feldolgozni azt. Ezt a jelenséget nevezik inzulinrezisztenciának. Kialakulásában szerepet játszik az elhízás, magas vérnyomás, illetve a genetikai hajlam.
A II-es típusú diabétesz tünetei:
- Fáradtságérzés
- Gyakori vizeletürítés
- Szájszárazság
- Bőrviszketés
- Homályos látás
- Zsibbadás a kézfejben vagy a lábfejben
A diabétesz kialakulását kis odafigyeléssel megelőzhetjük, illetve a II-es típusú diabétesz esetében kordában tarthatjuk azzal, ha jobban odafigyelünk a táplálkozásunkra, illetve beiktatunk valamilyen mozgásformát a mindennapjainkba.