Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb a kockázata bizonyos egészségügyi problémák kialakulásának, amelyek befolyásolhatják az életminőséget. A statisztikák szerint a 65 év felettiek 80%-a szenved legalább egy krónikus betegségben. Az egyéni igényekhez igazodó, megfelelő ellátás segíthet az időskori betegségekre jellemző tünetek kezelésében és az életminőség javításában.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi adatai szerint az elmúlt harminc évben négyszeresére emelkedett a cukorbetegek száma világszerte. Csak Magyarországot tekintve is rémisztőek a statisztikák: a 2003-2017-ig tartó időszakban a 19 évnél idősebb korosztálynál megduplázódott, míg a 0-18 éves korosztály esetében több mint kétszeresére nőtt a megbetegedések száma.
A cukorbetegség nem csak hazánkban, hanem a fejlett országokban is lassan népbetegséggé válik. Ma már az orvostudomány ismeri az 1-es, vagyis veleszületett cukorbetegséget és a 2-es típusú, szerzett diabéteszt. Emellett külön diagnózist állítanak fel inzulinrezisztencia esetén is. Ez a 2-es típusú cukorbetegség előszobája.
A Novo Nordisk bejelentette a CAPTURE tanulmány eredményeit, amely egy nemzetközi, beavatkozással nem járó vizsgálat a 2-es típusú cukorbetegeket érintő szív- és érrendszeri szövődmények előfordulásának és azok kezelésének felmérésére.
Az onkológiai betegségekkel, a leggyakoribb mozgásszervi elváltozásokkal, a cukorbetegséggel, valamint az egyre több gyermeket érintő elhízással kapcsolatban is készül interaktív bemutatókkal, állapotfelmérésekkel és előadásokkal a Semmelweis Egyetem I-es és II-es számú Gyermekgyógyászati Klinikája.
A kormány célja, hogy a legkorszerűbb ellátásban részesüljenek az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek - mondta a család- és ifjúságügyért felelős államtitkár egy szombati budapesti rendezvényen.
A cukorbetegség egy alattomos betegség, amely számos esetben egészen sokáig nem mutat semmilyen tünetet, mégis súlyosan károsítja a szervezetet. Az általános tévhittel ellentétben ez a kór jóval több gondot jelent, minthogy az elszenvedője nem ehet cukrot. A sokáig elhanyagolt vagy rosszul kezelt diabétesz tönkreteszi az érrendszert és a szövődményei akár vaksághoz is vezethetnek.
A végtagok zsibbadása gyakori panasz, melyet általában hosszabban kitartott, rossz vérkeringéssel járó testhelyzet okoz. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint ugyanakkor gyakori, amikor cukorbetegséghez társuló szövődményt jelez.
Az immunrendszer hasonlóan reagál a magas zsír-, cukor- és kalóriatartalmú étrendre, mint a bakteriális fertőzésekre, a szervezet védekező rendszere hosszú távon támadóvá válik a Bonni Egyetem kutatónak tanulmánya szerint.
Brutális árakon adják a laktóz-, a liszt- vagy éppen a cukormentes élelmiszereket. Még egy átlagos keresetű család sem bírja anyagilag, ha valakinél érzékenységet vagy cukorbetegséget állapítanak meg. A mélyszegénységben élők pedig havi 50 ezerből képtelenek tartani a diétát, ezért folyamatosan rombolják az egészségüket. A bolti árakon nem segít az sem, hogy divattá vált mentes élelmiszereket fogyasztani.
A diabéteszesek fokozott kockázatnak vannak kitéve a szív- és érrendszeri megbetegedések vonatkozásában, vezető haláloknak számít náluk a szívinfarktus – hívta fel a figyelmet Dr. Kempler Péter, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára. - írja a nepszava.hu.