Eddig 432 milliárd forint közpénzt költöttek az állami médiára
A nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján a kormány 2011 és 2015 között 432 milliárd forint közpénzt fordított a köztévére. Jövőre további 77 milliárddal szándékoznak támogatni az MTVA-t, és ehhez jön még a hónap elején felbukkant 47 milliárdos konszolidáció.
Lukács Zoltán szocialista képviselő hétfőn kifogásolta a parlamentben, hogy a költségvetési törvény menekültügyi pluszkiadásokkal indokolt módosítása tartalmaz egy 47 milliárd forintos tételt, amely a köztelevízió adósságának állam általi átvállalását jelenti - írja az atv.hu.
A képviselő szerint a kormány az elmúlt öt évben már így is 600 milliárd forintot költött a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapra (MTVA)
ahelyett, hogy ebből a pénzből béremelést hajtott volna végre a közszférában vagy csökkentette volna a várólistákat.
A szocialisták a hibásak
A Lukács felvetéseire válaszoló L. Simon László a szocialistákat hibáztatta a kialakult helyzetért. A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára szerint ugyanis a tévészékház eladása és a korábbi, Kunigunda utcai kedvezőtlen bérleti konstrukció kiváltását célzó székházvásárlás okozta azt a pluszköltséget, amely ekkora adósságállományhoz vezetett.
Az MTVA 2011 augusztusában 22 milliárd forintért vásárolta meg a Kunigunda utcában található székházát, miután az Állami Számvevőszék megállapította, hogy
a szocialisták idején kötött 40 évre szóló bérleti szerződés minden szempontból előnytelen volt, és a szerződés lejárta esetére sem biztosította az állam tulajdonba lépését.
Mivel a Közbeszerzési Értesítőben közzétett adatok szerint az alap 43 milliárd forintnyi euró-alapú hitelt vett a 22 milliárdos vásárlásra, az átlátszó.hu kikérte a szerződést, amit üzleti titokra hivatkozva nem kapott meg. Az oknyomozó portál perre ment és másodfokon is nyert. A részére átadott dokumentumokból kiderül, hogy a hitelkonstrukció nagyjából akkora adósságot jelent a közmédia számára, mint saját éves költségvetése.
Az előző költségvetési éveket figyelve feltűnő, hogy a 2010-es választás évében a köztévé 29,5 milliárdot kapott, rá egy évre már a dupláját, ismét egy év múlva pedig az előző évinek is több mint a dupláját (131 milliárdot). A 2012-es évet egy 44 milliárdos székházvásárlási tétel dobta így meg, holott a 2011 augusztusában lezajlott beruházás csak 22 milliárdba került, és arra is 43 milliárd hitelt vettek fel.
Mit mutatnak a számok?
2011-2015 között az állami média különböző jogcímeken 432 milliárd adóforintot kapott a költségvetésből, és jövőre is 77 milliárd van előirányozva számára. Vagyis csak volt, mert a múlt héten benyújtott módosítás 47 milliárddal megpatkolta ezt az összeget.
A Nemzetgazdasági Minisztérium indoklása szerint az idei változások a köztévé háza táján eleve növelték kiadásaikat, ami veszélybe sodorta az adósság törlesztését.
Az állami segítségnyújtás közvetlen eredményeként az MTVA évi 9 milliárd forinttal többet költhet tartalom-előállításra.
Az MTVA azt közölte a Népszabadsággal, hogy a tavasz óta működő M1 hírcsatorna és az M4 Sport elindítása 2015-ben hozzávetőleg tízmilliárd forintba kerül, 2016-ban pedig alsó hangon is a másfélszeres költségek várhatók. Szerintük sem a szocialisták felelőtlen gazdálkodása, hanem a két új csatorna beüzemelése terhelte meg az MTVA idei 80 milliárd forintos költségvetését annyira, hogy állami beavatkozás szükségeltetett.
Az állam által felügyelt médiaszektor teljes vertikumához, egy másik, önálló költségvetésű szerv, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) bevételeit is ide kell sorolnunk.
A vizsgált időszakban, vagyis 2011-2015 között a médiahatóság 166,5 milliárd adóforintot költött el. Ennek körülbelül egyharmadát saját bevételeiből (bírság, frekvencia díjak, stb.) fedezi, amiket az állam nem szed be, hanem a hatóságnál hagyja. Gazdálkodásáról az MTVA és az NMHH is az országgyűlés költségvetési bizottságának számol be.
A köztévé és a médiahatóság elmúlt ötéves gazdálkodását egy portfólióban kezelve válik érthetővé Lukács Zoltán felvetése az állami médiaszektor 600 milliárdos támogatásáról.
atv.hu (Címlap Fotó: Origo)