Egy Fidesz-közeli újság összefüggésbe hozta Gyurcsányt az olajmaffiával
A PestiSrácok.hu portál csütörtökön megjelent cikke szerint Gyurcsány Ferenc volt kormányfő érdekeltségébe tartozó Altus Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. "több szálon is összeért" az egykori Energol Rt.-vel.
A portál az Energolt "a magyar olajmaffia legsikeresebb és legveszedelmesebb szervezett bűnözői csoportosulásaként", a több gyilkossági ügyben megvádolt Portik Tamás cégeként írta le.
A cikk szerint az Energol Rt.-t 1994-ben alapította három, "már a 70-es, 80-as évek óta bűnözésből élő keményfiú", egy, "kiváló titkosszolgálati kapcsolatokkal rendelkező férfi és fia, valamint egy aktív állományú nemzetbiztonsági tiszt, Kerekes István, aki a cég első vezérigazgatója lett. Az elnök-vezérigazgatói feladatokat Keszthelyi Péter, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Borsod-Abaúj-Zemplén megyei igazgatója látta el, aki később, a Gyurcsány-kormány alatt a tervezett kormányzati negyed projekt bíráló bizottságának szakmai titkára volt.
Az írás idézte Mile Lajos volt LMP-s országgyűlési képviselőt, Portik-Laborc országgyűlési ténymegállapító albizottság volt vezetőjét, aki egyik interjújában súlyos megállapításokat tett az olajvállalkozást megalapító, működésében közreműködő személyekről, és azt is hangsúlyozta: "az Energollal olyan együttműködési forma alakult ki, ami az egész országra nézve veszélyes volt".
A portál szerint az Energol Rt. egyik fő kőolaj-beszállítója az 1990-es évek közepén-végén az ETL Rt. volt, amely kapcsolatban állt azzal a Fortus Rt.-vel – egyes adatok szerint megközelítőleg közel egymilliárd forint értékben két és fél millió liter olajat adtak el a miskolci cégnek –, amelyet az Altus Rt. a Magyar Villamos Művekkel hozott létre 1995 szeptemberében, és amelynek egyik felügyelőbizottsági tagja a megalakulástól 1997. április 21-ig a Demokratikus Koalíció jelenlegi elnöke volt. A cikk szerint "a volt miniszterelnök napokkal az Energol-ügy kirobbanása előtt szállt ki".
Az írás szerint az olajügy egyik vádlottja 1997-ben azt vallotta a rendőrségen, hogy az energolos ügyben az ETL mellett szintén érintett Monon Kft. legalizálta saját olajszállítmányait a Fortus Rt. papírjaival. A vádlott kifejtette, hogy a Monon Kft. tulajdonosa Fortus-iratokat szerzett, és hamis számlát nyitott, így "a Monon betette maga alá a Fortust, hogy árumozgásokat tudjon igazolni".
A PestiSrácok visszaidézte a Népszabadság 2003 decemberében közölt cikkét, miszerint az Energol-ügy nyomozása közben a rendőrség "felfigyelt a Fortus Rt.-re, de miután közvetlen kapcsolatot nem találtak", a további vizsgálatokat a vám- és pénzügyőrség nyomozói folytatták. A PestiSrácok ugyanakkor visszaidézte a Magyar Nemzet 2014 szeptemberi cikkét is, amely szerint "az energolos nyomozás során végrehajtott egyik házkutatás alkalmával Gyurcsány Ferenchez köthető offshore iratokat találtak a rendőrök (...) ezek az offshore iratok a Fortus tulajdonosaként felbukkanó Dryden Enterprises Limited nevű ciprusi offshore cég alapító okirata volt, amit az olajmaffiát irányító Energol Rt. egy másik vezetőjénél (...) tartott – 1997. augusztusi – házkutatásnál került elő". A Pesti Srácok szerint ehhez az offshore céghez azon a vonalon is köthető a Fortus, hogy a cég volt igazgatósági tagjának testvére a ciprusi cég kézbesítési megbízottjaként van feltüntetve, "aki ráadásul felügyelőbizottsági tag is volt a Fortus Rt. által tulajdonolt E. Oil Kft-ben, mely szintén köthető volt a Dryden Enterprises Limitedhez".
A portál cikke szerint a Gyurcsány Ferenc kormányában szociális és munkaügyi miniszteri posztot betöltő Szűcs Erika révén 1996 és 1998 között az ETL Rt. felügyelőbizottsági tagja volt, a volt minisztert azonban nem vonták felelősségre az ETL Rt.-nél lelepleződött adócsalások és okirat hamisítások miatt, "végül csak a kisebb szereplőknek kellett felelniük".
propeller.hu (Fotó: magyarhirlap.hu)
Posted by SEJT on 2015. április 23.