h i r d e t é s

Egy Ibrányban élt zsidó család sorsa

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Egy Ibrányban élt zsidó család sorsa

2020. február 28. - 08:24

Ibrányban az 1800-as évek második felétől élt egy derék, jóravaló, dolgos család. Kritzlereknek hívták őket. 

A képen látható három kisgyermeket is la Lande-ból hurcolták el, és Auschwitzban gyilkolták meg.

Sokan voltak, szerteágazott a rokonság. Volt köztük szatócs, textilkereskedő, magániskolát működtető, háziasszony. A Kritzlereknek nem volt könnyű életünk, ezért az 1920-as években többen is elhagyták a települést a boldogulás reményében. Voltak olyanok is, akik a növekvő antiszemitizmus miatt az országból is elmenekültek.

Kritzler István (Pista) még nem volt 30 éves, amikor ifjú feleségével, a Nagyfaluban született Goldberger Gizellával, és 3 éves kisfiával, Karcsival, a franciaországi Toursban telepedett le 1930- ban. István, akit onnantól kezdve Etienne-nek hívtak, a helyi piacon kezdett dolgozni, és hamarosan sikerült állandó otthonra is szert tenniük a rue Elise Dreux-on. Békében és biztonságban éltek, és hamarosan két újabb gyermekkel bővült a család. Agnes 1933-ban, Claude pedig 1935-ben született.

Karcsi ( Charles) pedig igazi francia iskolás lett, és jóeszű fiúként, szép bizonyítványokkal örvendeztette meg a szüleit. Ám a boldogság nem tartott sokáig. Európát megmételyezte a gyűlölet, és ami elől a Kritzler család elmenekült, francia honban utolérte. 1940-ben, nem sokkal a német megszállás után, külföldi zsidóként regisztrálták őket. Nem ők voltak az egyetlenek. Tízezrek voltak a sorstársaik.
Még két évet kaptak az életből.

1942. június 16-án letartóztatták a családot.
Azon a napon, több mint 13 ezer zsidót fogtak el. Köztük 4000 gyermeket.

Istvánt és Gizellát azonnal elválasztották Karcsitól, Agnestől és Claude-tól. A két kicsi Franciaországban született, Karcsi pedig még nem volt 16 éves, ezért őket a la Land nevű táborba vitték.

A szülők ekkor már az Auschwitzba tartó marhavagonban voltak. A gyerekek a nyarat az embertelen gyűjtőtáborban töltötték, és fogalmuk sem volt arról, hogy a szüleiket már meggyilkolták.

Karcsi a táborban különös bátorságról és lélekjelenlétről tett tanúbizonyságot. Levelet írt a prefektusnak, amiben azt kérte, hogy testvéreivel együtt egy párizsi rokonukhoz kerülhessenek, és ne küldjék őket a szüleik után.

Kérelmére a válasz egy tömör " nem" volt. Sem ő, sem a többi gyerek nem tudhatta, hogy a francia miniszterelnök, Laval, azt kérte a németektől, hogy a gyerekeket " családegyesítés" címén vigyék a szüleik után Auschwitzba.

Kritzler Karcsi 1942 szeptemberében nem kezdhette meg a 7. évét a tours-i Descartes középiskolában. Helyette kishúgával és öccsével, valamint a la Lande-ban lévő többi gyerekkel elindították őket Drancy-ba, majd ahogy Laval akarta, Auschwitzba.

Ibrányban ekkor még éltek az ott maradt rokonok.

Endre is, aki Karcsihoz hasonlóan okos fiú volt. Őt 1944 decemberében gyilkolták meg.

Kritzler Charles 1927-1942
Kritzler Ágnes 1933-1942
Kritzler Claude 1935-1942
Kritzler Endre 1924-1944

Valamint a többi holokausztban meggyilkolt ibrányi zsidó emlékére született ez az írás.
Kaczvinszky Barbara

(A Kritzler család gyermekeiről nem sikerült felkutatnom fotót.)