h i r d e t é s

...egy lepedőn sokszor tíznél több beteget fektetnek....

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

...egy lepedőn sokszor tíznél több beteget fektetnek....

2016. július 28. - 09:31
0 komment

Műtősnő vagyok, csak így egyszerűen, nekünk nem jár más csak jó esetben annyi, hogy nővérke, de nekem talán ez a legtöbb amit kaphatok, de vajon mi az amit adhatok és a kollégáimmal, igazából sorstársaimmal adhatunk? 

A kép illusztráció! - Forrás: borsonline.hu

Sokszor semminek tűnő egyszerű szavakat, nyugalmat, egy simogatást, az után, hogy elvégeztük a feladatunkat. Én szerencsés vagyok mert olyan helyen dolgozhatok, ahol  különös figyelmet szentelnek a fertőtlenítésre, a fertőzések megelőzésére. Szerencsém van, a jelenlegi munkahelyemen a higiéné betartásra kerül, rendelkezünk az ehhez szükséges eszközökkel, fertőtlenítőkkel. Bár csak mindenhol így lenne az országban! Sajnos nincs így.....súlyos problémákkal küzd az egészségügy a fertőzéseket tekintve és fokozottan a fővárosi kórházak.

Kapcsolatban állok az ország egész területén a kollégákkal, amit mesélnek, leírnak szinte hihetetlennek tűnik, hogy előfordul a XXI. század Semmelweisre büszke magyar egészségügyében. Az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport állítása, amely szerint többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint autóbalesetben, ráirányította a figyelmet a valós adatok iránti igényre. Az ANTSZ-nek minden évben közölnie kellene ezeket, ez nem történt meg, vajon mi lehet a titkolózás oka?

A fertőzés nem ismeretlen fogalom a fertőzés menete kutatásokban és tapasztalatokban feldolgozott, az elkerülésére kidolgozott folyamatok és vegyszerek állnak rendelkezésre4 Ennek ellenére az egészségügyért felelős államtitkár nem az okok megszüntetéséért dolgozik, hanem a az adatok eltitkolásában vesz részt!

Neki prioritásként kellene kezelni ezt a súlyos problémát, de a hozzáállás hiányzik! Nem akar foglalkozni az üggyel, no pláne nem pénzt áldozni rá.

A kérést, hogy kórházakra bontsák le a fertőzések előfordulását, mortalitását elutasítják.

A rendszer egyik célja a betegeket és a személyzetet érő fertőzés megelőzése lenne. Nem szeretnélek benneteket statisztikával terhelni, no pláne, hogy az általam olvasott adatok sok esetben eltérnek egymástól, megkockáztatom a valóságtól is, mégis a szemléltetéshez elengedhetetlen egy-egy ilyen adat.

Évről évre nő a kórházi fertőzések száma Magyarországon, pedig az ellenszert ismerik, "anyagi forrás és szemléletváltás"... 2011-12 es becsült adatok szerint az országban, (30 különböző kórházat mértek) a kórházi fertőzések száma 99ezer volt, és 532 halálesetet regisztráltak.

Azóta becslések szerint háromszorosára emelkedett az esetek előfordulása!

A stadionokra elköltött pénz 15-20%-ból a fertőzések 50-70% megelőzhető lenne! Ne feledjük a megelőzés mindig olcsóbb, mint a kezelés. A kórházi fertőzésnek nevezzünk minden olyan fertőzést, amit a beteg a kórházi tartózkodása során, illetve a távozását követően szerzett és nem fertőzés miatt feküdt a kórházban. Ezek a betegek, sérültek távozásuk után fertőzhetik(fertőzik) az egészséges környezetüket, és máris haladunk a járvány felé....a kialakult fertőzés (járvány) gyógyítása súlyos költségekkel terheli az államot, nem beszélve a betegről....A kórokozók terjedhetnek cseppfertőzéssel, érintkezéssel, a levegőben.... Gondoltatok arra, hogy egy kórházi osztályon vagy járóbetegellátáson hányan fogják meg a kilincset, a telefont, a számítógép klaviatúráját?

A kollégáktól kérdezem, mindezeket naponta hányszor fertőtlenítitek?

A kezünk által közvetített fertőzések kockázata nagyon magas, de koránt sem elég a kézmosás! Nos a megoldás persze az lenne, ha többletforrást biztosítanának a kellő fertőtlenítők, papír és egyszer használatos eszközök beszerzésére. Több kollégám írja, hogy nem, hogy egyszer használatos, de még a textillel is spórolni kell

....egy lepedőn, sokszor tíznél több beteget fektetnek....

sok helyen még vizes blokk sincs, kezet sem tudnak mosni...iszonyat, hinnétek , hogy ez a 20-ik századi magyar kórházi valóság? Nem lehet spórolni, itt életekről van szó uraim, ott fenn a döntéshozatalban! Tenni kell, de hogyan, de mit?

Megelőző programok Protokollok Szűrés Fertőtlenítők Izoláció Sokat kérünk?

Tiszta, egészséges egészségügyet szeretnénk! Sokat kérünk?

Amit tenni tudunk: Az orvosainknak csökkenteni kellene a vakon dozírozott antibiotikumok adását, helytelenül megválasztott túladagolt szerek szedése után kockázat a gombásodás kialakulása, a legyengült szervezet fogèkonyabb a fertőzésekre. Részünkről (nővérek) pedig a lehetőség szerint fertőtlenítés, kesztyű használata, takarításra figyelemmel lenni.

Sajnos tapasztalat, hogy egy törlővel egy vödör vízzel van a wc csésze és éjjeli szekrény lemosva!!!!

És ahol nincsenek meg a feltételek? Mondanám, ne vedd fel a munkát, de tudom, nem teheted meg....hát vigyázz magadra, a betegedre, hogy hogyan....hm...nem tudom... Mindannyian szeretnénk egy jól működő, fertőzések nélküli egészségügyet, nagyobb figyelemmel tegyük a dolgunkat annak reményében, hogy egyszer majd ránk figyelnek, hogy egyszer majd rájönnek érdemes ide pénzt befektetni! Tisztelt uraim az embernek humántőke értéke van ami pénzben kifejező, tudom önöket az érzések nem hatják meg, akkor hassa meg önöket a tőkevesztés, ami a betegek elhalálozásával ugyan úgy fennáll, mint amikor külföldre mennek. Minden nap amivel egy beteg később áll munkába jelentős többletköltség, az egyénnek, az államnak! Én nem a haszonért írtam a soraimat, de ha önöknek a haszon kell, akkor kérem számoljanak!

Jó egészséget barátaim!

 

Novinics Ildikó