h i r d e t é s

Egyre hangosabbak a járványügyi szakemberek, a kormány tovább totjázik

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Egyre hangosabbak a járványügyi szakemberek, a kormány tovább totjázik

2021. november 11. - 08:55

A Fidesz kommunikációja nem először igyekszik ráerőszakolni a párt érdekeit a valóságra, de ezúttal jóval több múlik ennek sikerén vagy kudarcán, minthogy ki nyeri a 2022-es parlamenti választást. 

A kép illusztráció! - Forrás: Orbán Viktor Facebook oldala

A kormánypárt ugyanis előre elhatározta, hogy ha lesz is negyedik hulláma a koronavírus-járványnak, úgy fog tenni, mintha az csak egy múló rosszullét lenne egy fergeteges rave parti közben. A Fidesz ugyanis nem akar rossz híreket közölni az emberekkel egy fontos választás előtt, ám a korlátozások halogatása, illetve átpasszolása a munkáltatók oldalára azt jelzi, hogy a felelősségvállalás továbbra sem az Orbán-adminisztráció erőssége. - írja a Szegedi Kattintós

Orbán Viktor legutóbbi rádiós monológjában maga ismerte el, hogy a kormány intézkedéseit elsősorban azok a közvélemény-kutatások határozzák meg, melyek segítségével azt szondázzák, milyen hatással lesznek azok a Fidesz esélyeire a jövő tavaszi választáson. "A mérésekben én látom egyébként, hogy az emberek ezt támogatják, tehát mi nem föltettük az ujjunkat a levegőbe, hogy megnézzük, hogy milyen a széljárás, hanem előtte fölmérjük az emberek véleményét." - mondta többek között arról, miért nem vállalta be a kormány, hogy elrendelje a kötelező oltakozást minden magyar állampolgár számára.

Orbán tudja, hogy szavazatok százezreit kockáztatná azzal, ha ezen a területen is olyan arroganciával járna el, mint például az úgynevezett rabszolgatörvény elfogadásával. A kormánypárt belső felméréseinek eredményeiről persze a kívülállóknak nincsenek ismereteik, ám feltételezhető, hogy az oltásnak ellenálló magyar polgárok jelentős része a Fidesz szavazója, így a vakcina felvételének kötelezővé tétele jelentős népszerűségvesztéssel járna számukra. A pénteki rádiós fellépés egyik önleleplező mondata ezért így szól: "Egy általános, kötelező oltás elrendelése szerintem túl van azon a tűréshatáron, amit a magyarok elfogadnak."

Azzal azonban, hogy a kötelező oltás elrendelésének lehetőségét megadta a munkáltatóknak, azt is elismerte, hogy nagy a baj. Ha ugyanis tényleg igaz lenne a kormánypropaganda állítása, mely szerint működik az oltás, és ennek következtében működik az ország, akkor nem kéne a kellemetlen rendelkezések meghozatalát a munkáltatókra bízni. Orbán Viktor lényegében elismerte, hogy a jelenlegi intézkedések nem elegendőek ahhoz, hogy megállítsák a járvány erősödését, ugyanakkor a szükséges lépések meghozatalát halogatja, illetve mások józan belátásra bízza.

Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke ráadásul kórházba is került, ami azt jelzi, hogy magával az oltási programmal is komoly gondok vannak.

A kormány mintha saját korábbi ígéretei csapdájába esett volna, hiszen Orbán Viktor tavaszi videóüzenetében látványosan hajította el a szájmaszkot, mondván, a sikeres járványkezelésnek köszönhetően megszabadulhatunk ettől kényelmetlen védőeszköztől. A fertőzöttségi és halálozási adatok a tavaszi harmadik hullám szintjére emelkedtek, az operatív törzs viszont továbbra is a háttérben marad. Nem mintha sokan sírnák vissza Müller Cecíliát a képernyőre, de azzal, hogy az országos tiszti főorvos nem lép a nyilvánosság elé, azt a látszatot keltik, hogy tulajdonképpen nincs is nagy baj.

Egyre feszítőbb az ellentmondás a járványügyi szakértők és a kormány kommunikációja között, ami teljesen elbizonytalanítja a lakosságot. Míg az előbbiek sürgős intézkedéseket javasolnak az oltási program felpörgetésének szükségessége mellett, addig a kormány tartja magát korábbi álláspontjához, mely lényegében azt kommunikálja, hogy az oltás mindent megold. Ez utóbbi álláspontot gyengíti, hogy a kormánypárt politikusai egyre-másra jelentik be, hogy két oltásuk ellenére leverte a lábukról a betegség. Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke ráadásul kórházba is került, ami azt jelzi, hogy magával az oltási programmal is komoly gondok vannak.

Nem kell hozzá tehát nagy jóstehetség, hogy előbb-utóbb a kormánypárt vezérkara is belátja: nem elég az emberek többségének igényeit figyelembe venni egy-egy intézkedés meghozatalánál, illetve elhalasztásánál. Ha nem lesznek erőteljes kormányzati intézkedések, akkor a baj jóval nagyobb lehet a Fidesz számára, minthogy kissé csökken a népszerűsége. A korábbi három hullám ugyanis elég egyértelművé tette, hogy nem elegendő egyetlen védelmi területre koncentrálni, az oltások mellett az emberi érintkezések korlátozását és a védőmaszkok viselését be kell vetni a járvány terjedése ellen. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha csak kicsit sántít a lovad, nem azt jelenti, hogy rövidesen meg fog gyógyulni, hanem, hogy később járni se tud majd.” (Szegedi Kattintós)