Egyre magasabban repülnek a gépek Európa felett
Azok, akik Európában városról városra repülnek, általában nem töltenek sok időt a levegőben. A rövid repülési távolság ellenére a repülőgépek egyre magasabbra kúsznak Európa felett – írja a TRAVELBOOK.de
Aki tíz évvel ezelőtt egyik európai városból a másikba repült, az sokkal alacsonyabb magasságból is láthatta a kontinenst. Mert az elmúlt években tovább emelkedett az a magasság, amelyre a repülőgépek felkapaszkodnak Európában. Elmagyarázzuk, mi van mögötte – írja a német honlap.
Amint a biztonsági öv táblái kialszanak és a rajt hivatalosan is befejeződött, az utasoknak ismét be kell kötniük a biztonsági övet. Sok utas elgondolkodik, hogy nem lenne-e célszerűbb egy ilyen rövid repülésen lerövidíteni a fel- és leszállási folyamatot, és nem emelkedni olyan magasba. Nyilván nem, mert a légiipar jelenleg teljesen más irányba fejlődik. Még azok a repülőgépek is egyre magasabbra kúsznak, amelyek csak rövid távolságokat repülnek Európa felett. Az "Aeroptelegraph" repülési iparági portál kifejti, hogy mindenekelőtt a hatékonyság az, ami egyre magasabbra viszi a repülőgépeket.
Minél magasabban jár a repülő, annál alacsonyabbak a költségek
Mert minél magasabbra megy a gép, annál ritkább a levegő. A jelenséget ismerik a hegymászók. De a repülőgépek kihasználhatják ezt a tényt. Minél ritkább a levegő, annál kisebb a légellenállás. Ez nagyobb sebességhez vezet a repülőgépekben. Praktikus is: kevesebb kerozint használ, és pénzt takarít meg.
És még csak nem is olyan keveset. Az oldal kiszámította, hogy egy 68 tonnás Airbus A320-as három kilométeres magasságban körülbelül három tonna üzemanyagot fogyaszt óránként. Ha azonban a gép tizenkét kilométeres magasságban repül, akkor csak 2,5 tonnát fogyaszt. Óránként 500 kilogramm a különbség.
Egyre több a kérés magasabb repülési magasságra
Ezt az elvet olyan jól fogadták az európai légitársaságok, hogy a repülési magasságok jelentősen megnőttek. Erről az Eurocontrol európai légiforgalmi irányítás számolt be egy értékelést követően. 1995 szeptemberében a járatok mindössze hat százalékára kértek 10 000 méteres tengerszint feletti magasságot. Majdnem 25 évvel később, 2021 szeptemberében a légitársaságok kérvényezték, hogy a repülőgépek 40 százaléka repülhessen ezen a magasságon.
Néhány évvel ezelőttig egyszerűen kevésbé volt biztonságos ilyen nagy magasságban közlekedni. Mára az olyan eszközöket, mint a magasságmérő, olyan mértékben fejlesztették, hogy sokkal több repülőgép képes nagy magasságban repülni. Magukat a repülőgépeket pedig úgy építik fel, hogy egyre feljebb és feljebb tudjanak menni. Az emelkedő kerozinárak miatt ez így is marad – írja a portál. (autoszektor.hu)