Egyre sötétedik a Föld a klímaváltozás miatt
A kutatás eredményei nagyon aggasztóak, hiszen számos tudós éppen az ellenkezőjében bízott annak, ami történik.
Egy új tanulmány szerint a felmelegedő óceánok miatt kevesebb fényes felhő keletkezik, mely visszaverné a napfényt a világűrbe, ezzel pedig még több energia kerül a Föld klímarendszerébe.
A kutatók több évtizedes, a Föld fényére – vagyis a Föld által visszavert fényre – vonatkozó adatokat, valamint műholdas méréseket használtak, hogy megállapítsák, az elmúlt két évtizedben jelentősen csökkent a Föld fényvisszaverő képessége, azaz az albedó.
Az American Geophysical Union, vagyis az Amerikai Geofizikai Társaság (AGU) Geophysical Research Letters című folyóiratában megjelent tanulmány szerint a Föld négyzetméterenként körülbelül fél wattal kevesebb fényt ver vissza, mint 20 évvel ezelőtt, és a legnagyobb változás az elmúlt három évben következett be – számolt be a SciTech Daily.
Ezek az adatok a Föld fényvisszaverő képességének 0,5 százalékos csökkenését jelentik. A Föld a napfény mintegy 30 százalékát tükrözi vissza – írja a lap.
“Az albedó esése nagy meglepetés volt számunkra, amikor az elmúlt három év adatait elemeztük 17 év közel változatlan adatai után” – mondta el Philip Goode, a New Jersey -i Technológiai Intézet kutatója és a tanulmány vezető szerzője. Goode a dél-kaliforniai Big Bear Solar Observatory által, 1998 és 2017 között gyűjtött adatokra hivatkozott.
@ ESA/NASA
Két dolog befolyásolja a Földet elérő nettó napfényt: a Nap fényessége és a bolygó fényvisszaverő képessége. A kutatók által észlelt változások a Föld albedójában nem korreláltak a Nap fényességének időszakos változásával, ami azt jelenti, hogy a Föld tükrözőképességében bekövetkező változások oka a Földön keresendő.
A NASA Clouds and the Earth’s Radiant Energy System (CERES) projektjének részeként végzett műholdas mérések szerint az elmúlt években csökkent a fényes, fényvisszaverő, alacsonyan fekvő felhők száma a Csendes-óceán keleti részén.
Ez ugyanaz a terület Észak- és Dél-Amerika nyugati partjainál, ahol a tenger felszíni hőmérsékletének emelkedését is feljegyezték a Csendes-óceáni Oszcillációnak nevezett éghajlati állapot változása miatt, mely valószínűleg összefüggésben van az egész bolygót érintő éghajlatváltozással.
Földi napsütéses éves albedo 1998–2017 watt/négyzetméter (W/m2). A CERES 2001–2019 -es albedója kék színnel látható. A CERES -adatok (2001–2019) legjobb illeszkedési vonala kék szaggatott vonallal látható. A CERES mérések átlagos hibasávjai 0,2 W/m2 nagyságrendűek. - Forrás: Goode et al. (2021), Geophysical Research Letters
A Föld elsötétedése abból is látszik, hogy mennyivel több napenergiát fog fel a Föld klímarendszere. Ha ez a jelentős napenergia már a Föld légkörében és óceánjaiban is jelen van, az hozzájárulhat a globális felmelegedéshez.
Edward Schwieterman, a Riverside-i Kaliforniai Egyetem kutatója elmondta, hogy az eredményeket “nagyon aggasztónak” találja. Számos tudós abban bízott, hogy a melegebb Föld több felhőhöz és magasabb albedóhoz vezethet, amely hozzájárulhat a felmelegedés mérséklődéséhez és a klímarendszer kiegyensúlyozódásához – fogalmazott Schwieterman, hangsúlyozva, hogy az új tanulmány szerint ennek éppen az ellenkezője igaz. (liner.hu)