Egyre több egészséges fiatal hal meg Magyarországon a koronavírus miatt
Rájuk is veszélyes a brit mutáns.
Amíg a járvány első és második hullámában leginkább idős, beteg emberek hatak meg, addig a harmadik hullámban már egyre több fiatalabb, egészséges honfitársunk hal meg a járványban.
Egyre fiatalabbak kerülnek kórházba egyre súlyosabb állapotban azok közül, akik elkapják a koronavírus-fertőzést – jelentette ki Tóth Judit, a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke a napokban az ATV műsorában. Az intenzív osztály ma már a fiatalokkal van tele, tette hozzá.
Zacher Gábor főorvos a Klubrádiónak arról beszélt, hogy „drámai, amikor úgy megyek be vizitelni egy kórterembe, hogy az ott fekvők szinte mindegyike a gyerekem lehetne. Ilyennel azért nem találkoztunk.”
A legtöbb szakértő arra figyelmeztet, hogy a vírus brit mutációja (ami Magyarországon domináns) gyorsabban terjed, súlyosabb megbetegedést okoz, és már nemcsak az idős, beteg embereknél súlyos a lefolyása – mint az eredeti, vuhani variánsnak –, hanem a fiataloknál is.
Az RTL Klub összesítése szerint korábban 1% alatt volt azon elhunytak aránya, akiknek nem volt alapbetegségük, a harmadik hullámban azonban már a 3%-ot közelíti az arányuk. A koronavírusban elhunytak átlagéletkora 77,5 évről 72,9 évre csökkent a harmadik hullámra, az áldozatok csaknem 10%-a 55 év alatti.
Ahogy a fertőzés a fiatalabbak körében terjedt, úgy sajnos a halálozásban is láthatóvá vált ez a trend. Müller Cecília országos tisztifőorvos március közepén azt mondta, hogy egyre fiatalabbakat fertőz meg a vírus, akkor már 45 év volt a fertőzöttek átlagéletkora, és arra figyelmeztetett, hogy egyre fiatalabbakat ragad el a járvány. A napokban Müller már arról beszélt, hogy az elhunytak között minden áldott nap vannak fiatalok is.
A mai napon sosem látott csúcsra, 302 főre emelkedett a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma 24 óra alatt. Az elmúlt napokban népességarányosan a világon sehol sem haltak meg olyan sokan a koronavírusban, mint Magyarországon. A Portfolio összesítése szerint az elmúlt 24 órában már alig haladta meg a 70 évet az elhunytak napi átlagéletkora. A halálos áldozatok átlagéletkorát csökkentheti, hogy a legidősebbek közül egyre többen vannak beoltva, ugyanakkor kulcsszerepet játszik benne, hogy több, 30-40 éves fiatal is elhunyt az elmúlt 24 órában, egy részüknek nem volt ismert alapbetegsége.
Összességében elmondható, hogy a koronavírus-járvány harmadik hullámában egyre több fiatal hal meg, közülük sokan olyanok, akiknek nincs ismert alapbetegségük. A brit vírusmutáció gyorsabban terjed és súlyosabb megbetegedéseket okoz, a fiatalabbak körében is, olyanoknál, akiknek nincs alapbetegségük.
A kormány hivatalosan 2,5 millió oltott személy elérése után a korlátozó intézkedések egy részének a feloldását szeretné megvalósítani, ami két héten belül elérhetővé válhat. Az iskolák pedig április 19-én nyitnak újra az érvényben lévő kormányrendelet szerint. Érdemes megjegyezni, hogy a beoltottak döntő többsége idős és krónikus beteg, ez segíti csökkenteni a körükben a fertőződés kockázatot. A fiatal, egészséges emberek még nem kaptak oltást, miközben jól látható, hogy rájuk is kifejezetten veszélyes a vírus brit mutációja. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a biztonságos nyitás érdemben 3 millió feletti beoltottnál lehetséges. (Portfolio)