Egyre több német dől be az orosz propagandának
A volt NDK területén az utcákon tüntetnek a szankciók ellen
Az egykor az NDK-hoz tartozó keletnémet tartományokban egyre többen vonulnak az utcákra a háborús hatások, a magas infláció, és az energiaválság miatt, az öt tartomány belügyminisztere ezért közösen igyekszik felvenni a harcot a tiltakozó megmozdulások további radikalizálódása ellen - írja az Infostart. Eközben nő azok tábora is, akik hisznek az orosz propaganda által terjesztett állításoknak.
A ZDF közszolgálati televízió beszámolója szerint a türingiai Sonnebergben a hét elején több ezren tüntettek a megélhetési nehézségek miatt, és követelték az ukrajnai fegyverszállítások beszüntetését, az Oroszországgal szembeni szankciók eltörlését, valamint a háború sújtotta Ukrajnából érkezett menekültek kiutasítását. Hasonló tüntetések voltak Mecklenburg-Elő-Pomerániában, Szászországban pedig ukrán menekültek szállásul szolgáló épületek ellen követtek el merényleteket.
A tiltakozó megmozdulások a szervezők szerint pártoktól függetlenek voltak, de azok a szélsőjobboldali erők állnak mögötte, akik a konavírus-járvány során a szigorítások és az oltási kötelezettség ellen tüntettek, és a szélsőséges AfD párt képviselői is részt vettek rajta - írja a lap.
A hatóságok válságtanácskozást tartanak Türingia tartomány fővárosában, Erfurtban Georg Maier belügyminiszter kezdeményezésére, hogy közösen vegyék fel a harcot a további radikalizálódás megakadályozása, illetve a demokratikus rend védelme érdekében.
Mindezzel egy időben jelent meg egy felmérés, amely szerint egyre több német ért egyet a háborúval kapcsolatos orosz propagandával. A Der Spiegel által ismertetett közvélemény-kutatásból kitűnt, hogy egy áprilisi, hasonló felmérés adataihoz képest jelentősen megnőtt azoknak a száma, akik szerint a Vlagyimir Putyin által indított háború valójában Oroszország alternatíva nélküli válasza volt a NATO provokációjára.
A megkérdezettek több mint 40 százaléka vélekedett így, azaz 11 százalékkal többen, mint áprilisban.
A válaszadók 44 százaléka vallotta azt, hogy Putyin a háborúval valójában a "globális elittel" szemben lépett fel. Ez az adat 12 százalékkal volt magasabb az áprilisi iránynál. Kilenc százalékos volt azoknak a száma, akik egyetértettek azzal, hogy a háború szükséges volt "az ukrajnai fasiszta kormány felszámolása" érdekében. Ez az arány duplája volt az áprilisi adatnak. (Portfolio)