h i r d e t é s

Elhúz mellettünk Románia is

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Elhúz mellettünk Románia is

2017. június 28. - 07:04

Magyarország ugyebár "erős és büszke európai ország" - Igaz, az egyik legszegényebb is az Unióban.

Bukarest, Parlament - Thinkstock fotó / nepszava.hu

Az uniós statisztikák szerint jó esetben egy helyben állunk, sok mutatóban viszont egyre lejjebb csúszik Magyarország. Most éppen "erős és büszke európai ország" vagyunk, de "teljesítettünk már jobban" valamiben valakiknél és persze a hihetetlenül emelkedő kormányzati jóléti kiadások hatására rohamtempóban tűnnek el szegény magyarok, aki pedig éhező gyerekekről beszél, az egyszerűen egy hazug gazember. Az Orbán-kabinet évek óta ezekkel az érthetetlenségig lebutított szlogenekkel sulykolja az agyakba, hogy egyre jobban élünk, és aki mégsem, az tekintse magát kivételnek, s erről senki más, csakis saját maga tehet. A miniszterelnök karácsonykor még azt is felcsillantotta a magyar vidék egységes napilapjában, hogy a szintén fantasztikus gazdaságpolitikánk hatására a dolgok „könnyen alakulhatnak úgy, hogy az ország jobban teljesít a vártnál, (…) gyorsabban nő az életszínvonal”.

Hát nem nőtt eléggé. Az uniós statisztikusoknak átadott adatokból ugyanis néhány napja kiderült, hogy az évek óta lesajnált Románia az életszínvonalat a legpontosabban jelző mutatóban, az egyes állampolgárok fogyasztásában lehagyott minket, képes volt kormányválságok közepette is felülmúlni a bebetonozott Fidesz-kormány eredményeit. Elemzők régóta figyelmeztetnek, a gazdaság egyéb mutatóinak javulása is elsősorban az uniós pénzpumpának köszönhető, ezek nélkül nemhogy nem nőtt, hanem csökkent volna az ország teljesítménye. Az életszínvonalat meghatározó jövedelmek hiába emelkedtek, a térség országaiban sokkal gyorsabb volt az uniós átlaghoz való felzárkózás üteme, így egyre hátrébb csúszunk.

Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a 2016-os adatok összesítésekor még nem szépítette a magyar fogyasztást a drasztikus 2017-es minimálbér-emelés hatása, bár ezzel is csak az idei életszínvonal adatai lennének jobbak, hiszen jövőre Románia a közszféra béreiben lép egy hatalmasat. Ráadásul, ha nincs a szakszervezetek összefogása egy magas minimálbér emelésért, amivel a legkisebb fizetések elérhetik a létminimum egy főre jutó összegét, akkor választás ide vagy oda, nem biztos, hogy a kormány a valóban komolynak számító béremelési csomagot kínálja fel a következő három évre.

A tegnapi fideszes konzultáció-értékelőn a miniszterelnök megint elszólta magát, amikor azt mondta, „mi a magunk magyar módján vagyunk sikeresek". Mondhatjuk úgy is, hogy a Fidesz belső köre sikeres, a társadalom többi része pedig nem az. Ezt erősíti, hogy a magyar dolgozók 70 százaléka az átlagbér alatt keres, százezrek munkaszerződésében csak a minimálbér szerepel, a fogyasztásra felhasználható jövedelmek jelentős része feketén kerül a zsebekbe. A magyarok bevételeinek majdnem 70 százaléka munkából származik, 30 százalék a költségvetésből érkező támogatás: családi pótlék, segély. Ezekre és az olyan „jóléti” kiadásokra, mint oktatás, egészségügy, a növekvő GDP ellenére jövőre kevesebbet költ a kormány, mint idén. Az idei 26,59 százalékhoz képest csak a GDP 26,03 százaléka jut rájuk, s ez jelzi a lejtmenet folytatását. Hogyan nőne így az életszínvonal? Orbán Viktor megmondta: a magunk magyar módján. Nem előre, hanem visszafelé lépegetünk, miközben a térség többi országa keményen gyalogol előre. Most épp Románia előzött meg bennünket, de a horvátok is kezdik összeszedni magukat, tehát csúszhatunk a mostaninál lejjebb is. Tényleg sajátos magyar siker lesz, ha az évek óta sereghajtó Bulgária pozíciója is veszélybe kerül.

 

Szerző: Gulyás Erika / nepszava.hu