Elmaradt a béremelés - idén már 114-en felmondtak
Idén már 114 dolgozó hagyta el a vízügyi ágazatot az alacsony keresetek miatt. - írja a napi.hu.
A bértábla összecsúszott, így a pályakezdő mérnökök többségének fizetése ma gyakorlatilag a fizikai dolgozókéval azonos, bruttó 160-180 ezer forint
- írta a Magyar Idők.
Nem jutottak még hozzá a beígért fizetésemeléshez a vízügyi igazgatóságok dolgozói, habár Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter egy március végi kormányinfón azt közölte:
a kormány megállapodott az állami bérfelzárkóztatási program kiterjesztéséről a vízügyi dolgozók részére, miután a szakszervezet a vízügyi munkavállalók 75 százalékának aláírásával ellátott levélben jelezte a problémákat Pintér Sándor belügyminiszternek
- írta a lap.
Jelentős bérfelzárkóztatásra lenne szükség az Országos Vízügyi Főigazgatóság mind a tizenkét igazgatóságán annak érdekében, hogy a dolgozók ne hagyják el az ágazatot
- mondta a Magyar Időknek Tarró Péter, a Környezetvédelmi és Vízügyi Országos Szakszervezet elnöke kiemelte: a bérfeszültség olyan jelentős, hogy idén eddig 114 fő mondott fel.
Ennek oka, hogy a megközelítőleg 4000 dolgozó 70 százaléka szakmunkás-bérminimumért dolgozik, miközben jelentős részük egyetemi diplomával rendelkező mérnök.
Jövőre a további minimálbér-emelések miatt - amennyiben nem kapnak a bérekre további forrást az igazgatóságok - 91 százaléknál is magasabb lehet azok aránya, akiknek a kötelező szakmunkásminimumért kell dolgozniuk.
Ehhez az igazgatóságok - az adott munkakörben foglalkoztatottak részére - legfeljebb 20 ezer forint, úgynevezett rendelkezésre állási pótlékot tudnak fizetni.
Tavaly tavasszal még 30-50 százalékos emelésről szóltak a tárgyalások, de a bérrendezés végül elmaradt.
A szakszervezeti vezető szerint azonnali, legalább 15 százalékos emelést kellene megvalósítani, a következő években pedig további felzárkóztatásra van szükség. Az intézkedéshez az idén négymilliárd forint kellene.