h i r d e t é s

Előbb jön egy újabb Aranykéz utca, mint egy terrortámadás?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Előbb jön egy újabb Aranykéz utca, mint egy terrortámadás?

2016. március 25. - 09:56
0 komment

Pintér Sándor szerint nem terrorcselekmény, hanem egyszerű bűncselekmény történt az OTP Blaha Lujza téri fiókjában, amelyet szerdán kora este rabolt ki egy férfi.

Fotó: Népszabadság

A belügyminiszter a jelek szerint nem érti, mi a baj azzal, ha 2-es fokozatú terrorkészültség alatt valaki az ország egyik legforgalmasabb pontján bankot rabol - írja a Magyar Nemzet.

Az alvilág is jobban teljesít. Pontosan tudta az a pofátlan rabló, hogy a rendőrök el vannak foglalva az aluljáróban, a metróban az állampolgárok igazoltatásával, a táskák, zsebek kipakoltatásával, arra már nem fog jutni erő, idő, hogy vele is foglalkozzanak – reagált a Magyar Nemzetnek egy belügyi szakértő a bankrablásra és körülményeire. Az elkövetőnél fegyver vagy ahhoz hasonlító tárgy volt, legalábbis jobb kézfejét egy reklámzacskóba dugva szorongatott valamit, ha volt egyáltalán a kezén kívül más is a zacskóban. A férfi a biztonsági kamerák felvételei alapján magabiztosnak tűnt. Besétált, elkért egy marék pénzt, a pénztáros átadott két köteggel, így mintegy 100-200 ezer forintot vitt el, aztán nyugodtan távozott. A kültéri kamerákon még hosszú ideig követni tudták az útját a nyomozók, de hogy merre ment, nem árulják el.

fegyveres vagy annak tűnő bankrablás Budapest egyik legforgalmasabb csomópontján történt, akkor, amikor a 2-es fokozatú terrorkészültség második napját járatták csúcsra a hatóságok. A bank 200 méteres körzetében, az aluljáróban öt készenléti rendőr tartózkodott gépkarabéllyal felfegyverkezve, a metróban pedig a Terrorelhárítási Központ (TEK) három fegyveres kommandósa. A készenléti rendőrök látszólag találomra állították meg az embereket, igazoltattak, táskákat, zsebeket pakoltattak ki. A felszínen azonban a helyszínelők és a nyomozók megérkezéséig nem láttak rendőrt a járókelők. A Blaha Lujza tér egyébként bűnügyi szempontból a főváros egyik legfertőzöttebb területe, napi átlagban tíz bűncselekmény történik a téren.

Ezek után nem volt váratlan, hogy belügyminiszter, a honvédelmi tárca vezetője és a kormányszóvivő tegnapi sajtótájékoztatóján a 444.hu munkatársa megkérdezte Pintér Sándort, miként fordulhatott elő a Blaha Lujza téri bankrablás, amikor 2-es fokozatú terrorkészültséget léptettek életbe. A belügyminiszter azt mondta: ez nem terrorcselekmény, hanem közönséges bűncselekmény. Pintér szerint a rablások esetében több mint 60 százalékos a felderítés, és biztos benne, hogy a mostani rablókat is el fogják kapni. A hazai terrorelhárítást ért kritikákra azt is mondta, hogy nem történt még terrortámadás Magyarországon.

– Amennyiben a terrortámadás ismérveit szó szerint vesszük, miszerint a támadást azért követik el, hogy valamilyen eredményt kicsikarjanak az adott államtól, a követelést meg is fogalmazzák, a támadás elkövetését el is vállalják, akkor valóban nem volt még terrortámadás Magyarországon – foglalta össze a tudnivalókat a névtelenséget kérő szakértőnk, aki több más szakemberrel együtt állítja: a jelenlegi ismereteik szerint Magyarország nem célpontja a nemzetközi terrorizmusnak. – Jobban tartok egy belföldi szerveződésű terror jellegű bűncselekménytől, mint amilyen például az Aranykéz utcai leszámolás volt, mint a szó eredeti értelmében vett terrortámadástól – tette hozzá forrásunk.

Terrorkészültség

Nem tartható fenn sokáig a 2-es terrorkészültséggel járó hatósági látványjelenlét a közterületeken, közölte tegnap több internetes portál is meg nem nevezett kormányzati tényezőkre hivatkozva. A lapunknak informálisan tájékoztatást adó, ugyancsak kormányzati körökhöz közel álló személy emlékeztetett arra, hogy tavaly 80 milliárd forint volt a déli határra épített kerítés, a határvédelem, a rendőrök, katonák bérének, túlóráinak költsége. Túlórák nélkül már tavaly sem tudták volna teljesíteni a feladatokat, és információnk szerint a 2-es terrorfokozattal járó megnövelt köztéri jelenlét díja egy hét alatt máris elérheti a százmilliós pluszköltséget. (Sz. L.)

 

mno.hu