h i r d e t é s

Emléktáblát avattak a II. világháború polgári áldozatai emlékére Sárisápon

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Emléktáblát avattak a II. világháború polgári áldozatai emlékére Sárisápon

2016. március 24. - 09:34
0 komment

A tegnap délután felavatott és megszentelt emléktábla annak a 108 sárisápi polgári áldozatnak, köztük sok gyermeknek állít emléket, akik a háború borzalmai által veszítették életüket.

Sárisápon 1945. január 3tól március 23-ig állt a front, a Malom utca volt a határ.

A német és orosz csapatok között egy keskeny sávként húzódott a senki földje. Az ellenfelek néhányszor tíz méterre voltak egymástól.

Az orosz csapatok érkezése előtt a németek ellőtték a templom tornyát. Ez szinte minden faluban bevett szokás volt valamelyik harcoló fél részéről, mert a kiemelkedő torony kiváló állás lehetett tüzérségi megfigyelőnek vagy mesterlövésznek.

A lakosság pincékben és a bánya járataiban vészelte át ezt a nyolcvan napot. A bejáratok elé mellvédet emeltek deszkákból, vagy ami volt, hogy védjen a közvetlen belövések ellen. Csak ritkán merészkedtek ki a csendes napokon, akkor is rövid időre. Belopakodtak a házba, megnézték mi maradt a bútoraikból, eszközeikből.

Az oroszok rendszeresen fosztogattak. A lányokat bújtatni kellett az oroszok elől, sokukat elvitték. Az utcán nem lehetett közlekedni, mert mindkét fél lőtt mindenre, ami mozgott. A sárisápiak nem mehettek ki az utcára, ezért a hazáakon lyukakat vágtak, de mindig a konyha falán. Ott bebújtak és az ajtón távoztak. Így lopakodtak háztól-házig az udvarokon.

A Malom utcánál a gyár felé eső részen számtalan marha és disznó pusztult el éhen-szomjan, mert gazdáik nem mertek odamenni, ellátni őket. Volt, aki megpróbálta és lelőtték.

Mindkét harcoló fél terelt össze férfiakat és nőket, éjszaka árokásásra kivezényelték őket a Dolinába, a Törött-hegyre vagy épp' a Sziklára. E kegyetlen idők tanúi voltak a Sápi-erdő fái is. 1982-ben, amikor tarvágás volt, az öreg tölgyek tele voltak lövedékkel, szilánkokkal. A németek a Szikláról lőtték az erdőt.

A front 3 hónapja alatt a civil lakosságból 108-an vesztették életüket, de a háború után is tovább gyilkoltak az alattomosan lapuló aknák, lőszerek, gránátok. Sok gyermek és fiatal esett áldozatul ezeknek a néma kísérteteknek.

A tragédiák közül a legnagyobb az a robbanás volt, amely a Zungónál történt. Az elmúlt években is több alkalommal kerültek elő aknagránátok, gránatok építkezésen földmunkán.

Az emléktáblát Kollár Károly Imre, Sárisáp polgármestere és Huberné Kisgyőri Katalin, a Sárisápi Szlovák Önkományzat elnöke avatták fel.