Ennek meg Mihaszna? – Slammel a túlfogyasztás ellen
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét keretében közel 700-an érdeklődtek a Mihaszna?-esemény iránt Facebookon, amit a Corvinus Egyetem Kommunikáció- és médiatudomány szakos hallgatói szerveztek.
A rendezvényen Kemény Zsófi író, Becze Szilvia a Bartók rádió műsorvezetője, Hujber Szabolcs dalszövegíró és Baranyai Barna slammer zsűrizte az előadásokat, melynek témája a fogyasztói társadalom kritikus megközelítése, és a tudatos vásárlás népszerűsítése volt.
Az országosan megrendezett eseménysorozat egyik utolsó rendezvényének a Kelet Kávézó és Galéria Stúdióterme adott otthont, ahol vasárnap este is teltház volt. A verseny résztvevői között voltak tapasztaltabb és kezdő slammerek is, a legjobbnak pedig Borsos Bence „Brainstorming a megoldásokról” című alkotása bizonyult. A programot a szervezők élőben közvetítették Facebookon, hogy a lehető legtöbb emberhez eljuttassák az üzenetet: cselekednünk kell!
Fotó: Jeneses Diána
A Mihaszna? projektet hat corvinusos hallgató hozta létre, mellyel a túlfogyasztás miatt egyre halmozódó szemétre, valamint a tudatos vásárlás szükségességére szeretnék felhívni a figyelmet. Ennek apropóján szervezték meg slam poetry estjüket, melynek Facebook-eseménye közel 27 ezer embert ért el. Emellett a Facebook-oldalukon, valamint egy Instagram-mémoldalon keresztül igyekeztek elérni a fiatalokat.
„Szakértők szerint egyébként 150 millió tonna szemét van a tengerekben és óceánokban és évente további 8 millióval* növekszik. A Csendes-óceán északi felén összeállt Great Pacific Garbage Patch nevű képződmény méreteit csak találgatni tudják, a becslések Texastól egészen az Egyesült Államok területének kétszereséig terjednek. A szennyezés közel 80%-a szárazföldről érkezik, és sok esetben a folyók, vagy a szél által jut el a tengerekbe. Ha a tápláléklánc lépcsőin az alsóbb szintek károsulnak, azt feljebb is megérezik, sok esetben halmozott mértékben. Így zárul be a kör, így jut vissza hozzánk az eldobott műanyag, és már a mi szervezetünkbe is bekerül.
Számos program indult, amelyben az óceánok megtisztítását tűzték ki célul, például az Ocean Cleanup nonprofit szervezet ambiciózus terve szerint az óceáni szeméthegyek csaknem 90%-át szeretnék eltüntetni. A szervezet tagjai ezért a Facebookon gyűjtést is szerveztek, hogy felesleges dolgok helyett inkább erre fordítsák pénzüket az emberek. Az utánpótlás jó része megszűnne, ha hirtelen senki sem venne vagy használna műanyag termékeket. Az egész folyamat kulcspontja az, amikor belépünk a boltba, és átgondoljuk: mi az, amire valóban szükségünk van? Erre a pontra szeretnék ráirányítani a figyelmet a Mihaszna-projekt megálmodói is.
A projekt célja, hogy minél több fiatal figyelmét felhívja a problémára és cselekvésre ösztönözzön saját köreinkben is. A cél nem az, hogy ne vegyünk semmit, hiszen az, hogy mi felesleges és mi nem, egyéni döntés kérdése. A lényeg a tudatosságban rejlik, minden alkalommal át kell gondolnunk, mire van valójában szükségünk, és mi az, ami úgyis a szemétben fogja végezni.”
Az idézett rész a Közgazdász Online blogon jelent meg, melyet a Kovács Máté, a projektcsapat tagja írt.
*Frissítés: 2023.08.07. 19:09
A Plastic Statistics kutatásából kiderül, hogy 2023-ban már 10 millió tonnan műanyagot dounk az óceánokba.