h i r d e t é s

Érdekességek a domainekről

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Érdekességek a domainekről

2019. január 17. - 11:18

Domainekkel mindannyian találkozunk nap mint nap a világhálón, de gyakran nem vagyunk tisztában a fogalom jelentésével, vagy nem tudjuk, pontosan mire is jók. Miután ezeket kifejtettük, megosztunk számos érdekességet is.

Forrás: pixabay.com

A domainek tulajdonképpen az IP címek szöveges megfelelői, azonosítják a honlapokat, egyedivé teszik a címüket. A www. utáni részt takarják. Mikor valaki új weboldalt akar létrehozni, első lépésként ki kell találni, majd be kell regisztrálni a választott domain nevet, amelyen majd meg fog jelenni a honlap tartalma.

Amikor a neten böngészünk, gyakran –konkrétan minden új oldal megnyitásakor– találkozunk domainekkel, és előfordul hogy nekünk is szükségünk van/ lesz rájuk. Hiszen manapság már nem csupán a vállalkozások, hanem kreatív szakemberek, szabadúszók, álláskeresők, vagy bloggerek is készítenek honlapokat, melyekhez mindenképpen szükséges legalább egy domain név is.

Mi lehet ebben olyan érdekes? Összegyűjtöttünk néhány tényt, melyeket bizonyára nem tudtunk eddig a domainekről.

  • A domainek eredete 1985-ig nyúlik vissza, ugyanis ebben az évben március 15-én jegyezték be az első domain nevet, mely a symbolics.com volt. Eredetileg egy informatikai cég honlapjához hozták létre, viszont a mai napig működik, bár jelenleg egy online internet múzeumnak ad helyet.
  • Az első magyar domaint, a sztaki.hu-t hat évvel később, azaz 1991-ben foglalták le. Ez szintén üzemel még, továbbra is a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézetének oldalaként.
  • Több száz domain végződést van lehetőség regisztrálni, köztük nemzetközi (.com, .net), nemzeti (.hu, .de) és szponzorált (.jobs, .travel) domaineket.
  • Példának okáért a Szovjetunió domainjét, azaz a .su végződést még mindig be lehet regisztrálni és számuk folyamatosan nő.
  • Az egyes végződésekre külön szabályok vonatkoznak, de elmondható, hogy a legtöbb domain 63 karakter hosszú lehet. Az átlagos karakterszám pedig 11.
  • A világ leghosszabb domainje a http://www.thelongestdomainnameintheworldandthensomeandthensomemoreandmo..., a legrövidebb pedig a http://www.g.cn.
  • Továbbá bizonyítékként, hogy a domainekben hatalmas üzlet van, eláruljuk, hogy a világ legdrágább domainje, a vacationrentals.com 2007-ben talált új gazdára, mégpedig 35 millió dollárért cserébe.
  • A lehetőség mindenki számára adott, van aki él is vele. Mike Mann egy nap alatt majdnem 15 ezer domaint vásárolt. Feltehetően nem akart ennyi honlapot létrehozni, más célokra szánta többségüket.

Vannak, akik az adásvételből húznak hasznot, másoknak a domain címen létrehozott weboldal termel bevételt, de mindenesetre elmondható, hogy nem csupán érdekesek a domain nevek, hanem minden bizonnyal nagyon hasznosak is. A legolcsóbb marketing eszközök és még üzlet is van bennük. Nem véletlen, hogy a domain piac ilyen aktív, 2018-ban több mint 90.000 domain bejegyzés történt csak a .hu tartományban, nem beszélve a több száz egyéb végződésről. A honlapok egyre növekvő száma pedig további növekedésre enged következtetni.

Forrás: Rackhost.hu