Európa küzd az Uberrel
Nemcsak Magyarországon ütközött nagy ellenállásba az Uber. Sok helyen jogi eszközökkel korlátozzák a működését, Franciaországban autókat gyújtottak fel miatta. Észtországban azonban az adóhatóság és az amerikai cég együttműködik.
Változó mértékű ellenállás fogadja az Uber megjelenését Európa legtöbb országában - írja a Magyar Nemzet. A taxisok általában – akárcsak Magyarországon – a piacukat féltik, a kormányok pedig megpróbálják behajtani az adót a cégtől. Az okostelefonra letölthető, online fuvarmegosztó működését több országban jogi eszközökkel igyekeznek akadályozni, emiatt több helyen az sem egyértelmű, hogy egyáltalán szabályosan működik-e.
Mindezek ellenére hírek szerint tavaly 62 milliárd dollárra becsülték a San Franciscóban 2009-ben alapított startup értékét. A cég terjeszkedése 2011-ben indult, néhány hónap alatt az összes nagyobb amerikai városban le lehetett tölteni az alkalmazást, majd Európában először Párizsban volt elérhető. Ugyanakkor épp Franciaországban kelti a mai napig a legnagyobb ellenállást. Emiatt a taxisok és az Uber sofőrjei között több összecsapás is volt, és az országos útlezárások miatt hatalmas dugók alakultak ki. Előfordult, hogy autókat gyújtottak fel a feldühödött taxisok. A nyomás hatására szigorú törvényt fogadtak el, a nem regisztrált sofőrök egy év börtönnel, 15 ezer euró pénzbüntetéssel, jogosítványuk felfüggesztésével és autójuk lefoglalásával büntethetők. Ettől függetlenül jelenleg is elérhető a szolgáltatás Párizsban, a múlt héten tüntettek is miatta a taxisok.
Erőszak miatt tiltás
Olaszországban 2014-ben tiltották be az Ubert és a hasonló szolgáltatást nyújtó vállalkozásokat, miután a milánói bíróság kimondta, hogy a cég tisztességtelen versenyhelyzetet hozott létre. Hollandiában szintén ebben az évben tiltották be a szolgáltatást, ennek ellenére most is működik. Eleinte Németországban is akadályozták tevékenységét, de néhány hét után feloldották a korlátozást. Romániában tavaly tiltották be a fizetős autóstopot, ezzel összhangban az Uber-sofőröknek sem engedik meg, hogy pénzért személyt szállítsanak. Spanyolországban hivatalosan szintén tiltólistán van az Uber, ennek ellenére ott is elérhető az alkalmazás. Ahogy Brüsszelben is, pedig ott a taxisok tarifájuk csökkentésével demonstráltak a cég ellen, amikor elterjedt Belgiumban. Újdelhiben nem az adóhatóság vagy a taxisok hatására tiltották be az alkalmazást 2014 végén. Azért nem engedélyezik, mert egy sofőr megerőszakolt egy utast. Kínában nem tiltották be a működést, de csak taxiengedéllyel rendelkezők vezethetnek.
Az Uber által leginkább emlegetett pozitív példa Észtország. A balti állam adóhatósága és az Uber megállapodott egy online adóbevallási rendszer kidolgozásáról, ezt akár az összes helyi vállalkozó használhatja később. Az új felületet egyelőre az Uber autós partnerein tesztelik. Lényege, hogy a rendszer automatikusan értesítést küld az adóhatóságnak, ha valakinek fuvarja volt. A londoni polgármester tavaly azt mondta, hogy kár harcolni az Uberhez hasonló, új technológiát használó innovatív cégekkel, mert az ilyen változásokat nem lehet megakadályozni. A bíróság ott nem is állt a cég útjába.