h i r d e t é s

Ez történt ma az országyűlésben

Olvasási idő
27perc
Eddig olvastam
a- a+

Ez történt ma az országyűlésben

2019. október 21. - 18:04

Kövér László házelnök megemlékezett a közelmúltban elhunyt volt országgyűlési képviselőkről, Máté Lászlóról (MSZP), Rajk Lászlóról (SZDSZ), Tóth Sándorról (KDNP), Riz Leventéről (Fidesz) és Szekó Józsefről (Fidesz).

Budapest, 2019. október 21. Képviselők az őszi ülésszak kezdetén az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. október 21-én. - Fotó: MTI/Kovács Tamás

A képviselők néma felállással tisztelegtek az elhunyt képviselők emléke előtt.

Bejelentés

A házelnök közölte, Pintér Tamás és Mirkóczki Ádám (mindketten Jobbik) és László Imre (DK) bejelentették, hogy "velük szemben összeférhetetlenségi ok keletkezetett", mindhármukat polgármesterré választották.
Kövér László elmondta, az összeférhetetlenség megszüntetéséig képviselői jogaikat nem gyakorolhatják és javadalmazásra sem jogosultak. Hozzátette: a képviselőknek harminc napjuk van az összeférhetetlenséget megszüntetni.

Orbán: a kormány minden polgármesterrel és képviselő-testülettel együttműködik, amely erre kész


Forrás: M1

Orbán Viktor miniszterelnök az őszi ülésszakot megnyitó felszólalásában kijelentette, hogy a kormány álláspontja ismert: minden polgármesterrel és képviselő-testülettel együttműködik, amely maga is kész erre.
Az önkormányzati választást értékelve kiemelte: pártállásra tekintet nélkül mindenkinek Magyarországért és a magyar emberekét kell dolgoznia, mert "a haza nem lehet ellenzékben".
Hangsúlyozta: a kormánynak külön elismerés, hogy az országban a kormányzó pártok megkapták a szavazatok több mint 50 százalékát. A kormány folytathatja a munkáját, a legfontosabb kérdésekben megerősítést kapott - jelentette ki. Hozzátette: folytatják a munkaalapú gazdaság, a családbarát Magyarország, a növekvő bérek, a tisztességes időskor, az otthonteremtés és a nemzetegyesítés politikáját.
Orbán Viktor a pulpituson beszélt, amikor Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő táblákat tartott elé, a padsorban ülve pedig olyan trágár szöveget mutatott fel, amellyel óriási felháborodást keltett a kormánypárti képviselők között.

Jobbik: elkezdődött a nemzet újraegyesítése


Jakab Péter, a Jobbik parlamenti képviselője napirend előtt felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. október 21-én. Mellette jobbról Sneider Tamás, mögötte Lukács László György, a Jobbik képviselői.
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Október 13-án elkezdődött a nemzet újraegyesítése, az önkormányzati választáson a szavazók belépőjegyet vettek a 2022-es kormányváltásra - reagált a Jobbik frakcióvezetője a kormányfő napirend előtti felszólalására.
Jakab Péter köszönetet mondott azoknak a szavazóknak, akik "nem engedve se fenyegetésnek, se zsarolásnak, se megfélemlítésnek", a belátásuk szerinti leghitelesebb ellenzéki jelöltre adták a voksukat.
Úgy értékelt: október 13-án 4 millió "honfitársunk" 10 megyei jogú városban, a fővárosban és számtalan kisebb településen megvette a belépőjegyet a 2022-es kormányváltásra.
A politikus azt mondta: a kormányoldal eszköze a gyűlölet, a gyűlöletkeltéssel akarja a magyarokat egymás ellen fordítani, míg az ellenzék eszköze a szolidaritás, az egymás mellett való kiállás, a tisztesség és a valódi bajtársiasság.
Azzal vádolta a kormányoldalt, hogy az elmúlt években úgy kezelte a magyar városokat és falvakat, mintha azok a birtokai lennének, a lakosokat pedig úgy, mintha "jobbágyok" lennének. "A jobbágyok azokban október 13-án azt mondták, hogy ebből elég volt (...), a jobbágyok fellázadtak" - fogalmazott a politikus, aki szerint ez azt jelenti, hogy a közeleg a "trónfosztás". Jakab Péter "őfelségének" szólítva Orbán Viktort úgy folytatta: "ma még birtokaik egy részét vettük el, holnap el fogjuk venni a hatalmát és holnapután el fogjuk venni a szabadságát is, mert aki a saját népe zsarnokává válik, azt a nép oda juttatja, ahová a zsarnok való, akkor is, akkor ha magát keresztényinek hazudja.
Kijelentette: akkor lesz Magyarországon keresztény rendszerváltás, amikor nem dicséret jár a lopásért, hanem börtön, a hazudozásért nem nívódíj, hanem megvetés, a "kokózásért nem polgármesteri cím jár, hanem minimum egy elvonó".

DK: az önkormányzati választás a kormánypártok politikája elleni lázadás volt

A kormánypártok politikája elleni lázadásnak nevezte az önkormányzati választás eredményét a Demokratikus Koalíció frakcióvezetője a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: nem akar vitázni arról, ki nyerte meg a választásokat, de abban biztos, hogy ha politikai értelemben legfontosabb, nagyobb települések összességében inkább az ellenzékre szavaztak, akkor ez világos üzenet.
A 10 ezer lakos feletti településeken több ellenzéki képviselőt választottak, mint kormánypártit - mutatott rá. Úgy vélte: amikor egyik-másik "kitűnő" kormánypárti polgármestert "le- és kiszavazták" a választók, akkor az nem a polgármester ellen szólt, hanem a kormánypártok politikája ellen.
"Nem egyszerűen önkormányzati választás volt, hanem az önök politikájával szembeni lázadás volt" - mondta.
Orbán Viktor 30 évvel ezelőtti beszédét felidézve Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: "Hova lett az a fickó? Mi történt vele? Miért nem érzi, hogy ha szabad Magyarországról beszél, akkor szabadnak kellene lenni a sajtónak és a választásnak is". Orbán Viktort azzal vádolta: "tudtával és megrendelésével az adófizetők pénzéből, hazug félrevezető propaganda zajlik Magyarországon". Hangsúlyozta: nem lehet büszke egyetlen szavazatra sem az a kormánypárt, amely tudatában van annak, hogy sajtó "végleges manipulálása" is ott van eredmény mögött. Az "ellenzéki kollégáknak" azt javasolta: annak érdekében, hogy két év múlva tavasszal "boldog húsvétot" kívánhassanak egymásnak, a politikán túl létre kell jöjjenek a "normális emberi szövetségek is", "hogy ezzel az agresszióval, miután győztünk szembe tudjuk szállni".
A politikus számon kérte a kormányfőn Törökország szíriai agressziójának támogatását, azt hangsúlyozva: nem lát olyan nemzeti érdeket, ami alapján a magyarok elmehetnének szó nélkül emellett.

Párbeszéd: az önkormányzati választás az ellenzéki együttműködés kezdete

Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője arról beszélt, hogy az önkormányzati választás az ellenzéki együttműködés kezdete, nem pedig annak a vége, "ahogy most felszabadítottuk Budapestet, úgy fogjuk 2022-ben felszabadítani az egész országot".
Szerinte a budapesti főpolgármester-választás eredménye azt mutatja, hogy a főváros és számos nagyváros lakóinak elege van abból, amit a kormánypártok művelnek, ahelyett szabadságra vágynak, "azután a lopás, fenyegetés és zsarolás után", amit sok millió emberrel szemben tette
Hangsúlyozta: Karácsony Gergely nem milliárdos támogatással, propagandagépezettel, hanem a választók segítségével lett a főváros új vezetője, aki számos új, a kormányzatnak fájó lépést jelentett már be, legyen szó a Lokál című lap terjesztési engedélyének visszavonásáról, az elhelyezés nélküli kilakoltatások leállításáról vagy a Római-part "ledózerolásának" megakadályozásáról vagy a klímavészhelyzet kihirdetéséről.
Kifogásolta, hogy a GDP 37 százalékáét előállító Budapest csak a források egy százalékát kapják vissza, ami a kórházak pusztulását, a főváros kisemmizését jelenti, feltéve a kérdést: "miniszterelnök úr, drága, ön szórakozik velünk?".
Az ellenzéki képviselő szerint arra jöttek rá a fővárosiak és a nagyvárosok lakói, hogy "a luxushempergő" Borkai Zsoltok "százával rohangálnak ebben az országban" a "kereszténynek hazudott" Fideszben.

MSZP: együtt készül az ellenzék 2022-re


Budapest, 2019. október 21. Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, a párt elnöke napirend előtt felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. október 21-én. Mögötte Hiller István, az MSZP képviselője.
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az ellenzéki együttműködés folytatását ígérte Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, azt mondta, "együtt fogunk készülni 2022-re".
Közölte, az ellenzéki pártok megértették a választók üzenetét, most a szabad városokban kell bizonyítaniuk.
Azt mondta, az ellenzéki vezetésű településeken a kormány által elmulasztott feladatokat kell elvégezni, például a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését.
Hiányolta a kormányfői beszédből a fiatalok lakhatási válságának, illetve a nyugdíjasok szegénységének csökkentését célzó intézkedéseket. Szerinte a versenyképesség területén nem teljesít annyira jól az ország, a korrupció fogja vissza ugyanis a versenyképességet. Az egészségügy napról napra romlik - sorolta a problémákat.
A klímavédelemről szólva szóvá tette, Orbán Viktor megakadályozta, hogy az EU elinduljon a klímavédelem útján.
Beszélt arról is, hogy az ország háromnegyed részén az ellenzék nem kapott engedélyt plakátolásra, az Állami Számvevőszék megpróbálta ellehetetleníteni a pártok működését, a közmédia pedig csak és kizárólag a kormány propagandájával volt elfoglalva.

LMP: óriási vereség volt a kormánypártoknak az önkormányzati választás

Óriási vereség volt a kormánypártoknak az október 13-i önkormányzati választás - jelentette ki Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője, aki szerint a mostani választás jelentősebb volt, mint az országgyűlési.
Az ellenzéki politikus elmondta, hárommillió ember él olyan településen, ahol ellenzéki városvezetés van. Most egy olyan időszak következik, amikor bizonytani kell, a megválasztott polgármestereknek és képviselőknek az a feladatuk, hogy bebizonyítsák, tudják becsülettel, hatékonyan, tisztességgel vezetni a településeket - hangoztatta.
Hozzátette: a kormánynak biztosítania kell a települések vezetéséhez szükséges feltételeket, ezt ma nem teszi, ezért kerültek az összeomlás szélére a legfontosabb közszolgáltatások.
Az LMP-s politikus szerint nem meglepő, hogy az őszi parlamenti ülésszak ilyen indulatokkal kezdődik. Kifogásolta, hogy kormánypárti képviselők erővel vettek el egy táblát egy ellenzéki képviselőtől és ehhez nem volt joguk, függetlenül attól, hogy a tábla használata házszabályszerű volt.

KDNP: kampányt lehet gyűlölettel folytatni, de települést vezetni csak szakértelemmel lehet


Budapest, 2019. október 21. Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes (b) és Kósa Lajos, a Fidesz parlamenti képviselője, a párt alelnöke (j) az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. október 21-én.
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kampányt lehet gyűlölettel folytatni, de települést vezetni csak szakértelemmel lehet - mondta Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője hétfőn a parlamentben.
A KDNP-s politikus a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta: abban reménykedtek, véget ért a kampány, de néhány hozzászólás azt mutatja, hogy erről szó sincsen. Értékelése szerint olyan hangnemet kellene megütni, ami méltó a parlamenthez és a magyar közélethez egyaránt. Arra az ellenzéki megjegyzésre, hogy a Fidesz közössége Borkaikból áll, úgy fogalmazott: "hát azért ez némi túlzásnak tűnik".
Megjegyezte: meglátják, hogy az ellenzék jókívánsága, miszerint "Boldog Karácsonyt!", hogyan teljesül majd. Arra is kíváncsiak, ki fogja Karácsony Gergely helyett a várost vezetni. Úgy látta: nem lesz ez egy könnyű városvezetés, egy koalíció ugyanis azonos társadalomkép nélkül nehezen tud működni. A Budapestet mostantól vezető koalíciónak pedig nem úgy tűnik, hogy a társadalomképe azonos lenne - szögezte le.
Azt mondta, úgy hiszik, mindenki egyetért abban, hogy Tarlós István főpolgármesterhez hasonló városvezetőt nem találnak Budapesten.
Kitért arra is: a kormányfő által vázolt családvédelmi és családtámogatásoknak két olyan célja van, ami számukra is fontos. Az egyik a demográfiai helyzet. Magyarország számára első számú nemzeti sorskérdés, hogy szülessenek magyar gyermekek - rögzítette. A családtámogatások fontosságát pedig abban jelölte meg, hogy a család mint érték hogyan jelenik meg a társadalom előtt.
A frakcióvezető felszólalását az ellenzék folyamatos bekiabálással zavarta, Kövér László elnézést kért a nevükben is Harrach Pétertől, hogy sem a megválasztott képviselőt, sem a kort nem tisztelték. Ez legyen az ő problémájuk - fogalmazott a házelnök.

Fidesz: Gyurcsány Ferenc minden idők legkorruptabb kormányának feje volt

Gyurcsány Ferenc minden idők legkorruptabb magyar kormányának feje volt - mondta Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn a parlamentben.
A fideszes politikus a kormányfő napirend előtti felszólalása után, reagálva az ellenzéki frakciók hozzászólására is, arra szólította fel a DK elnökét, hogy szálljon le a magas lóról. Mint mondta, sem a szemkilövetéseket, sem a lovas rohamot soha nem fogják neki elfelejteni. Minden idők legkorruptabb magyar kormányának volt a feje és minden idők legnagyobb korrupciós ügye is ekkor történt, a négyes metró kapcsán - szögezte le.
Arra, hogy Hadházy Ákos független képviselő megpróbálta megzavarni a miniszterelnök felszólalását, azt mondta, ilyet egy "anarchista fajankó" csinál, nem egy felelős politikus. Jakab Péter (Jobbik) szenvedélyes elnöki székfoglalót tartott a Jobbik tisztújítása előtt - közölte. Azt mondta: kérdezze meg a mellette ülő elnök-elődjét, milyen érzés cigányt verni, beleköpni a Duna parti cipőkbe, erőszakot alkalmazni, utcán masírozni, közösségeket vegzálni félkatonai alapon. Az milyen erőszak képviselő úr? - kérdezte. Megjegyezte: a polgármesterjelöltjeik még a párt logóját sem tüntették fel a szórólapokra.
Ha a 30 év alatt bűnbe esett politikusok közösségére haragszik, mellettük ülnek azok, "akikkel közösen Demszky Gábort segítették vissza hatalomba, azokat az embereket, akiket a budapestiek egyszer már elűztek". Ön beszél kokainozásról, miközben egyetlen tényszerűen bebizonyított esetről hallottak a kampányban Lackner Csaba szocialista képviselő kapcsán - tette hozzá.
Hiányolta a szocialista hozzászólásból, hogy nem szólt Wittinghof Tamás budaörsi polgármester ügyéről. Azt buta játékot játszották Lackner Csaba ügyében, hogy meg sem ismerték a saját munkatársukat - fogalmazott.
Szabó Tímeának (Párbeszéd) azt mondta, politikai bravúrként elismeri, hogy egy nulla százalékos párt tagját sikerült megválasztatniuk Budapest főpolgármesterének. Szerinte tőről metszett kommunista módszereket alkalmaznak, amikor egy kis részhatalmat kapnak, és egyből újságokat záratnak be.
Kocsis Máté jelezte: a kormánypárti frakciók az előttük álló időszakban segíteni fogják a kormány által meghatározott munkát, ezt az utat jelölték ki a választók, és ők ezt fogják járni.

Orbán: a polgármesterek keressék az együttműködés lehetőségét a kormánnyal!

Orbán Viktor miniszterelnök kiemelte: az összes ellenzéki hozzászóló arra szólította fel a polgármestereket, hogy a településeik ügyének szolgálata helyett folytassanak harcot a magyar kormánnyal szemben. A kormányfő azt kérte az ellenzéktől, hogy "ezt az ötletet gondolják át", az újonnan megválasztott polgármestereknek pedig azt javasolta, hogy "ne ezt az utat járják", hanem keressék az együttműködés lehetőségét a kormánnyal, hogy együtt szolgálhassák az ott élők érdekét.
A miniszterelnök a Jobbiknak azt mondta: Magyarországon szabad magyarok élnek, és "nem tűrjük el, hogy "jobbágynak nevezzék" őket. "Kereszténységből és erkölcsi kioktatásból, bár jó tanácsokra mindig szükségünk van, kisnyilasoktól ilyeneket nem fogadunk el" - fogalmazott.
Úgy vélte, a sajtószabadság korlátozhatatlan a szociális média világában, nevetséges a 21. században a szabad sajtót hiányolni, miközben a szociális média mindenkinek elérhető.
Orbán Viktor a szíriai helyzetről közölte: a legnagyobb NATO-szövetségesünk, az Egyesült Államok kivonult egy területről, egy másik pedig bevonult, és az Egyesült Államok tűzszünetet kötött vele. Most két lehetőség van: Törökország 3 millió szíriait visszavisz a hazájába, ott élhető körülményeket teremtenek nekik, vagy Törökország nem Szíria felé nyitja meg a kapukat, hanem az EU felé, és akkor "nekünk komoly gondjaink lesznek" - magyarázta.
Kifejtette: Törökország és az EU területe között 96 ezer migráns van, és ha ők Európa felé indulnak meg, vagy Magyarország, vagy Horvátország felé jönnek, és egyik sem jó. Olyan külpolitikára van szükség, amely lehetővé teszi Törökországnak, hogy a szíriai menekülteket Szíriába vigye vissza - vélekedett.
A miniszterelnök kijelentette: a DK-tól sem fogadnak el erkölcsi kioktatást.
Elmondta: azért választották meg az emberek a polgármestereket, mert remélik, hogy jobban fognak dolgozni, mint az elődjük, de aggasztó jelek is mutatkoznak. Ilyennek nevezte, hogy kitüntetni készülnek Demszky Gábort, miközben - mondta - az ő főpolgármestersége alatt szétlopták a fővárost.
Közölte: 2010 óta 1850 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg a fővárosban kormányzati pénzből, és 4853 milliárd forintnyi fejlesztés van folyamatban. A kormány betartja az előző főpolgármesterrel kötött megállapodását, és a folyamatban lévő beruházások esetében várják a közgyűlés döntését, hogy melyiket szeretnék és melyiket nem - tette hozzá.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a kormány minden településen csak olyan fejlesztéseket hajt végre, amelyet az ott élők és a településvezetők szeretnének.
Megjegyezte: "vicces", hogy az MSZP beszél arról, hogy a nyugdíjasoknak nyújtott emelések mértéke elégséges-e, hiszen ők egyhavi nyugdíjat elvettek. A nyugdíjak értékéből egy forint sem tűnhet el, "nem feledkezünk el" a nyugdíjasokról - fogalmazott.
A kormányfő kitért rá: az új fővárosi vezetés azzal kezd, hogy betiltanak újságokat, kitiltják azokat a lapokat, amelyek nem tetszenek nekik.

Jobbik: a vidék szegény és keresi a segítséget

Jakab Péter (Jobbik) a felszólalása kezdetén visszatért a miniszterelnök felszólalására és azt mondta: az emberek nem jobbágyok, hanem tisztességes magyarok, "ahogy a miniszterelnök úr sem őfelsége, hanem egy közönséges bűnöző, akit meg majd el fogunk számoltatni".
Kövér László házelnök emiatt figyelmeztette.
Jakab Péter ezután azt kérdezte: a kormányfő "miért fenyegette meg" az embereket azzal, hogy ha ellenzéki polgármestereket választanak, elmaradnak a források? Arra is rákérdezett: a miniszterelnök miért titokban járta az országot? Szerinte a vidék rendkívül szegény és keresi a segítséget.
Amikor a házelnököt "Kövér elvtárnak" nevezte, az elnök megvonta tőle a szót az Országgyűlés tekintélyét sértő kijelentések és az ülésvezetés bírálata miatt.

MSZP: miért hoznak Magyarországra szennyvíziszapot?

Miért hozzák ide a szennyvíziszapot? - tette fel a kérdést Korózs Lajos (MSZP)
Elmondta: számos településre érkezik nagy mennyiségű szennyezett anyag. Nemcsak Horvátországból hordják ide a káros anyagot, hanem Olaszországból is, és Szlovénia teljes szennyvíziszapja is Magyarországon landol.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára kijelentette: az ellenzékiek mindig keresztbe tesznek a kormány környezetvédelmi törekvéseinek.
Hangsúlyozta: az illetékes Pest Megyei Kormányhivatal több mint két és fél hónapja nem adott ki engedélyt szennyvíziszap behozatalára és jelenleg a meglévők felülvizsgálata zajlik. A már ide szállított szennyvíziszap vízbázist vagy termőföldet nem veszélyeztet - tette hozzá, és kiemelten fontosnak ítélte az ország természeti állapotának megőrzését.

Párbeszéd: Budapest szabad, szolidáris és zöld lesz

Tordai Bence (Párbeszéd) arról beszélt, hogy pártja jelöltje nyerte a főpolgármesteri széket, így Budapest szabad, szolidáris és zöld lesz.
Sorolta az önkormányzati választáson ellenzéki győzelmet hozó városokat, és kijelentette: "Orbán Viktor mensevik rendszere ezzel megroggyant".
Szerinte a Fidesz azért veszített, mert erkölcsileg alkalmatlan az ország vagy egy város irányítására. Nincs két Fidesz - szögezte le, és passzív bűnrészesnek nevezve a fideszeseket a Borkai Zsolt esetéhez hasonló ügyekben.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára úgy felelt: a trágárság, a kocsmai stílus nem tudja elfedni az érdemi mondandó hiányát.
Szerinte az ellenzék most bevallja, hogy "terebélyes hazugság" volt mindaz, amivel a nemzetközi sajtót "telekiabálták" a választási rendszerről. A választás ugyanis bebizonyította, hogy minden politikai párt nyerhet, vagyis "a demokrácia él és virul".
Budapestről szólva úgy fogalmazott: a választás óta "egyre hangosabban dörömböl a múlt", hátrálnak ki az ígéretekből, lopakodnak vissza a megszorítások és a múlt szereplői.

DK: alázattal és tisztességgel lehet szolgálni a hazát

Alázattal és tisztességgel lehet ezt a hazát szolgálni - hangsúlyozta napirend előtti felszólalásában Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) frakcióvezetője, aki céljának azt nevezte, hogy a rendszerváltozás után kialakult, "zavaros és korrupt közéletet megtisztítsuk".
Hajlandó vagyok szembefordulni a sajátjaim egy részével is, mert értem, hogy a haza szolgálata nem történhet meg, ha nem becsületesen teszik - jelentette ki, hozzátéve, "ennek a hazának szüksége van egy becsületes vezetésre".
A Fideszre utalva kijelentette, "maguk már mindenek voltak ebben az országban, nincs olyan politikai pont, amit önök meg ne próbáltak volna elfoglalni, mert harminc ezüstért nem csak a krisztusi hagyományokat, hanem a saját édesanyjukat is eladták volna".
Vívódó embernek nevezte válaszában Gyurcsány Ferencet Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki kabinetiroda parlamenti államtitkára, aki szerint az ellenzéki politikus az őszödi beszéd emlékével és saját lelkiismeretével küszködik.
"Oka van annak, hogy továbbra sem fogadunk el kioktatást azoktól, akik végighazudtak éveket, trükkök százait vetették be (.) és akik választásokat nyerve épp az ellenkezőjét csinálták annak, amit a magyaroknak mondtak" - fogalmazott.

LMP: hol maradt a 2010-ben ígért elszámoltatás?

A 2010-es kampányban a Fidesz által ígért elszámoltatást hiányolta napirend előtti felszólalásában Keresztes László Lóránd, az LMP frakcióvezetője.
Én lennék a legboldogabb, hogyha azok a személyek, azok a politikai szereplők vagy éppen azok a szervezetek, amelyek korábban bebizonyították már, hogy becsapták a magyar embereket, vagy éppen meglopták a magyar embereket, elnyerték volna, vagy elnyernék a méltó büntetésüket, és eltűnnének a közéletből - fogalmazott.
Az önkormányzati választás jelentőségéről szólva arról beszélt: nem a Borkai-ügy miatt szenvedtek súlyos vereséget a kormánypártok, hanem azért, mert egyre többen látják át, hogy amit az bemutatott, "ez a rendszer működésének a valósága".
Válaszában Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kiemelte: az ellenzéki politikus "mindent és az ellenkezőjét is mondott", hiszen hol a 2010 előtti bűnözők helyét hol a börtönben, hol a kormányban jelölte ki.
Utalva arra, hogy október 13-án a voksok többségét a Fidesz és a KDNP jelöltjei szerezték meg, arról beszélt: az ellenzéki minden elvét feladta az eredmény érdekében, ami ideig-óráig adhat pozíciót ezeknek az erőknek, de "a választók középtávon az elveiket feladó politikusokat nem jutalmazni, hanem büntetni fogják Magyarországon".

KDNP: a kormány célja, hogy Magyarország családbarát legyen

Szászfalvi László, a KDNP képviselője arról beszélt: a kormány paradigmaváltást hajtott végre a családtámogatásban, aminek célja, hogy Magyarország családbarát ország legyen. A kormány legutóbbi intézkedései közül kiemelte a babaváró támogatást, a csok kibővítését, jelzáloghitelek elengedését, a nagycsaládosok autóvásárlási programját és bölcsődefejlesztést, valamint négygyermekes nők szja-mentességét és nagyszülői gyed-et, amit 2020tól vezetnek be.
Hangsúlyozta: az ellenzéki pártok többsége támadja a kormány családvédelmi akciótervét, mondván, hogy lehetőségeket csak egy szűk réteg tudja felhasználni. Ezzel szemben - folytatta - 2019. augusztus végéig 114 ezer család igényelte a csokot, ami az átlagos gyermekszámmal kalkulálva félmillió magyar ember jelent. Az autóvásárlási támogatást 16 ezren, a babaváró támogatást 42 ezren igényelték, jelzáloghitel-csökkentést pedig 5 ezren kérvényezték - mutatott rá. Kiemelte: jövőre közel 2228 milliárd forint áll rendelékezésre a magyar családok támogatására, ami 224 milliárddal magasabb az idei összegnél.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára azt mondta: az önkormányzati választások is mutatják: ha bárhol az ellenzék csak kis részben is pozícióba kerül, akkor rögtön a múltba megy vissza, a 2010 előtti célokat és embereket hívja vissza. Felhívta a figyelmet arra: a jövő évi költségvetési törvényhez benyújtott ellenzéki módosítók is a családtámogatásokból "csíptek le". Ennek alapján úgy vélte: ha az ellenzéknek idén a költségvetési vitában többsége lett volna, akkor csökkentek volna családtámogatásra fordított összegek. Szerinte ez egy "hagyomány", mindig is így volt a szocialista időszakban, hiszen akkor többek között megszüntették az egy- és kétgyerekesek adókedvezményét és csökkentették a gyes összegét is. Ott folytatnák, ahol abbahagyták, megint a családoktól vennének el - fogalmazott.

Fidesz: a Fidesz-KDNP százalékosan és darabra is több szavazatot kapott az önkormányzati választásokon

Kósa Lajos, a Fidesz képviselője az önkormányzati választásokkal kapcsolatban arról beszélt: a számok mást mutatnak, mint amit az ellenzéktől hallhatunk. Elmondta: a Fidesz-KDNP a 2019-es EP-választáson az ellenzékhez képest 128 ezer szavazattal kapott többet, a mostani önkormányzati választáson pedig 432 ezerrel. Megköszönte a Fidesz-KDNP-re szavazók támogatását, és azt is, hogy mind "darabszámra", mind arányaiban többen állnak a kormánypártok mögött, mint 2019 tavaszán.
Kiemelte: bár Karácsony Gergely nyerte a főpolgármesteri címet, Budapesten 50 ezerrel kevesebb szavazója volt az ellenzéknek, mint az EP-választásokon, miközben a kormánypártoknak 24 ezerrel sikerült növelnie szavazói számát.
Rámutatott: a megyei jogú városokban az EP-választásokhoz képest 47 ezer szavazót vesztett az ellenzék, miközben Fidesz 5000 szavazót nyert.
Kiemelte: a "vidéki Magyarországon", az EP-választásokhoz képest 226 ezer szavazattal többet kapott a Fidesz-KDNP, míg az ellenzék 48 ezerrel tudta növelni szavazati számát. A növekmény a kormánypártok oldalán közel ötszörös volt az ellenzékhez képest - jegyezte meg.
Szólt arról is: kétségtelen, hogy "jelentős részgyőzelmeket" könyvelhetett el az a "jelenség", hogy a "nyilasok habozás nélkül összeálltak a szélsőséges liberálisokkal és a kommunistákkal". Úgy vélte: ennek az összefogásnak az összetartó ereje a pénz és a hatalom, ezért remélik, hogy ennek nem azok a városok isszák majd meg a levét, amelyeket ők vezetnek, hanem közösen tudnak dolgozni Magyarország fejlődéséért. "Mert nekünk továbbra is Magyarország az első" - hangsúlyozta.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára gratulált a megválasztott képviselőknek és polgármestereknek, kiemelve, hogy fideszesek vannak közülük a legtöbben, hiszen mintegy 600 településen van kormánypárti polgármester. Hozzátette: 1,8 millióan szavaztak a Fidesz-KDNP-re és 1,36 millióan ellenzéki jelöltekre.
Azzal kapcsolatban, hogy számos városban nem fideszes vezetőt választottak, hangsúlyozta: a kormány minden várossal és városvezetővel együttműködik, aki az ország és a települése javát szolgálja. Mindenki számíthat a kormányzat támogatására, aki tisztségét az építő munkára és nem az "álladósított belpolitikai hadakozásra" használja - jelentette ki.
A 9 év után leköszönő Tarlós István, volt főpolgármester eredményeit méltatva úgy fogalmazott: Karácsony Gergelynek a "lecke fel van adva". Az államtitkár a Liget-projekt kapcsán reményét fejezte ki, hogy az új fővárosi vezetés nem "fekszik keresztbe" ennek. Megjegyezte azt is: a szuperkórház ügyében is fontos szerepe lesz a jövőbeni együttműködésnek a kormány és a város között.

Az Országgyűlés felfüggesztette Varju László (DK) mentelmi jogát


Budapest, 2019. október 21. Varju László, a DK parlamenti képviselője, a párt alelnöke az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. október 21-én.
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az Országgyűlés hétfőn 146 igen és 29 nem szavazattal felfüggesztette Varju László (DK) mentelmi jogát.
A legfőbb ügyész egy folyamatban lévő nyomozás eredményeként indítványozta az ellenzéki képviselő mentelmi jogának felfüggesztését. Az ügyészség gyanúja szerint ugyanis Varju László a 2018-as országgyűlési választás előtt anyagi juttatást ígért egy függetlenként induló jelöltnek azért, hogy visszalépjen a javára.
A döntés előtt tárgyalta az ellenzékéi képviselő ügyét az Országgyűlés mentelmi bizottsága. Varju László az ülésen - az Országgyűlés honlapján közzétett határozati javaslat szerint - azt mondta: semmilyen bűncselekményt nem követett el.

Interpellációk

Jobbik: megbukott a kormány gazdaságpolitikája

Nunkovics Tibor (Jobbik) a Munka törvénykönyvének évi 400 órányi túlmunkáról szóló módosításáról, a "rabszolgatörvényről" beszélve azt mondta, senki nem akar ilyen feltételek mellett dolgozni.
A munkások csak olyan tisztességes bért szeretnének, amiből el tudják tartani a családjukat - hangsúlyozta. Nem a munkaidő növelésére vagy külföldi munkaerőre van szükség, hanem arra, hogy a magyarokat tisztességesen megfizessék - tette hozzá a képviselő.
A politikus azt kérdezte, a kormány mikor látja be, hogy a munkaerő- és a gazdaságpolitikája megbukott?
Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkára azt felelte, hogy a képviselő egy olyan Munka törvénykönyvet képzel el, ami minden munkavállaló minden egyes ügyére ugyanúgy alkalmazható. Az egyes cégek esetében - a legfontosabb közös alapok megléte mellett - jelentősek a különbségek - hangsúlyozta. A nemzetközi tendencia is arra mutat, hogy teret kell adni a megegyezésnek a munkaadók és a munkavállalók között - érvelt.
Kiemelte, hogy jelentősen megszaporodott azoknak a cégeknek a száma, ahol kollektív szerződéseket kötöttek.
A munkabérek jelentősen növekedtek az elmúlt években, a munkaadóknak ezért az a céljuk, hogy még hatékonyabbá tegyék a cégüket, hogy ki tudják fizetni ezeket a béreket - mondta.
A képviselő nem fogadta el a választ, a parlament azonban 99 igennel, 38 nem ellenében megtette ezt.

MSZP: a kötelező nyelvvizsga miatt csökkenni fog a felsőoktatásban tanulók száma

Hiller István (MSZP) emlékeztetett arra, hogy 2020-tól csak azok jelentkezhetnek a felsőoktatásba, akik rendelkeznek B2 középfokú nyelvvizsgával. A kormány azonban öt év alatt nem tudta felkészíteni a közoktatást arra, hogy a diákok megfelelő számban elsajátítsák az idegen nyelveket - bírált a politikus. Azt mondta, emiatt a jövő évtől tanévenként több ezerrel csökkenhet a felsőoktatásban tanulók száma.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára azt felelte, fejlesztik és világszínvonalúvá szeretnék tenni a magyar felsőoktatást. Hozzátette, amikor az MSZP volt kormányon, akkor kivéreztette az ágazatot.
Az a cél, hogy a felsőoktatási rendszer innovatív és korszerű válaszokat adjon a 21. század kihívásaira, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy a magyar fiatalok naprakész nyelvtudással rendelkezzenek - jelentette ki.
A választ a képviselő helyett az Országgyűlés fogadta el 106 igennel, 40 nem és egy tartózkodás ellenében.

DK: indul-e nyomozás Borkai ügyében?

Varju László (DK) Borkai Zsolt ügyét ismertette és "bűnszervezetnek" nevezte a Fideszt, amely szerint védelmet ad az ilyen ügyekbe keveredett embereknek.
Sajnálatosnak nevezte, hogy a rendőrség nem foglalkozott a győri földügyekkel még akkor, amikor arról a sajtó először beszámolt.
Azt kérdezte: indult-e nyomozás annak idején azzal kapcsolatban, hogy Rákosfalvy Zoltán ügyvéd termőföldeket vásárolt fel, amelyet aztán az önkormányzat átminősített, így azt az ügyvéd mintegy 5 milliárd forintos haszonnal adta tovább az Audinak? Most várható-e nyomozás megindítása?
Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára úgy felelt: Magyarországon senki nem áll a törvények felett, bűncselekmény elkövetőjét nem illeti védelem.
Az üggyel kapcsolatban nyomozás van folyamatban - hangsúlyozta, hozzátéve: így arról nem nyilatkozik.
A helyi önkormányzatok önállóságát hangsúlyozta, valamint azt, hogy a Belügyminisztériumnak nincs törvényességi felügyeleti joga, nem bírálhatja felül, a helyi döntéseket.
Varju László az államtitkári választ nem fogadta el, azt a Ház szavazta meg 107 igen szavazattal, 39 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett.

LMP: miért tart konferenciát Pécsen a Roszatom?

Keresztes László Lóránt (LMP) arra hívta fel a figyelmet, hogy november elején a Roszatom Pécsen tart konferenciát, amelyen a hírek szerint Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz.
Félelmének adott hangot, hogy nem véletlen a helyszínválasztás. Kijelentette: a pécsiek tartanak attól, hogy a város közelében nukleáris hulladéklerakót kívánnak létrehozni, és van, aki az uránbányászati tevékenységet is folytatná.
Ki a kezdeményező és miért Pécsen tartják az eseményt? Mi indokolja a miniszterelnök részvételét? - sorolta kérdéseit.
Süli János a paksi atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter úgy felelt: a miniszterelnököt udvariassági okból hívták meg és nem vesz részt a konferencián. Egy nukleáris létesítmény létrehozása szigorú engedélyezési eljárást igényel, ilyenről pedig szó sincs - fogalmazott.
A konferencia azt kívánják bemutatni, miként járul hozzá a megújulók és az atomerőművek által termelt villamosenergia a fenntartható fejlődéshez. Azért tették Pécsre, mert a város alkalmas a konferenciaturizmusra, az egyetem pedig méltó partner. A várost is bevonták a szervezésbe, vagyis mindenki tudott róla. "Az ön kollégái is regisztráltak" - válaszolta a képviselőnek arra, hogy a sajtóból lehetne csak tudni az eseményről.
A képviselő nem fogadta el a választ. Azt a Ház szavazta meg 106 igen szavazattal, 33 ellenvoks és 3 tartózkodás mellett. (MTI)

 

Megzavarták Orbán Viktor parlamenti felszólalását

Megzavarta a miniszterelnök parlamenti felszólalását Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hétfőn napirend előtt, az Országgyűlés őszi ülésszakának első napján.

Orbán Viktor a pulpituson beszélt, amikor Hadházy Ákos táblákat tartott elé. Azokon a többi között olyan üzenetek voltak olvashatók, mint stop propaganda, stop korrupció.
Kövér László házelnök rendreutasította a képviselőt; a kormányfő folytatta a beszédét, majd megpróbálta kivenni az egyik táblát a képviselő kezéből, ez azonban nem sikerült.
Az Országgyűlés elnöke ezt követően azt mondta, ezen a pulpituson egy több mint 100 éves golyónyom árulkodik az ellenzéki felelőtlenségről, ostobaságról, hazafiatlanságról. Ezt még a kommunisták sem tüntették el, mert ők is érezték valahol, hogy ennek van jelentősége - tette hozzá. Arra kérte az ellenzéki képviselőket, hogy a választási vereségből ne azt a következtetést vonják le, hogy ugyanaz "az agresszív háborús politika" a célravezető, amit idáig folytattak.
Arra kérte az ellenzéki képviselőket, tartsák be a házszabályt, "ne csináljanak cirkuszt a parlamentből".
Kövér László azt is kérte, hogy aki erre nem képes, forduljon szakemberhez segítségért.
Ezt követően Orbán Viktor folytatta beszédét, fideszes képviselők pedig egy nemzeti zászlóval előbb eltakarták, majd kivették a pulpitus előtt álló ellenzéki képviselő kezéből a tábláit.

Címkék: