h i r d e t é s

Ezt már ön is fizette!

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Ezt már ön is fizette!

2017. január 16. - 07:30
0 komment

Nagyon rossz a helyzet Magyarországon, ha nemzetközi összehasonlításban vizsgáljuk a hálapénz fizetési szokásokat - írja az mfor.hu.

Forrás: mfor.hu

A lakosság számottevő része fizet a biztosításon túl az orvosoknak, az OECD-ben csak két országban mértek magasabb arányt a magyarországinál.

Elterjedt vélekedés a magyar lakosságban, hogy a komolyabb szintű beavatkozásnál elkerülhetetlen, hogy a páciens hálapénzzel segítse a gyorsabb ellátást és az emberségesebb kezelést. Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy egyrészt az orvosok egy része sem ért egyet a paraszolvenciával és nem fogad el ilyen juttatást, másrészt a betegek közül sokan nem engedhetik meg, hogy tíz vagy százezreket fizessen az elvileg ingyenes gyógykezelésért.

Maga a pénz kiadása mellett komoly lelki aspektusa is van a paraszolvenciának, sokan úgy tartják, hogy a borítékot átadni talán még megalázóbb, mint elfogadni, elvégre az átadó van kiszolgáltatott helyzetben, az elfogadó meg az alapjaiban rossz rendszert legitimálja. A betegek egyébként adók formájában már egyszer kifizették a gyógyítást, ám az alulfizetett orvosok egy jelentős része azért nem vándorolt ki az országból, mert ilyen módon kompenzálják őket.

A politikusok ugyan előszeretettel hangoztatják, hogy az egészségügyben megkezdődött a bérfelzárkóztatás, ám a nyugat-európai keresetektől a magyar orvosok hivatalos fizetése messze elmarad. Érthető okokból az elmúlt egy évtizedben nagyon sok orvos hagyta el éppen ezért az országot, és kereste Észak-, vagy Nyugat-Európában a boldogulást. Egyes területeken így komoly szakemberhiány alakult ki az egészségügyben, főleg azokon a területeken (például háziorvosok), ahol a hálapénz nem számít mindennaposnak.

Az OECD most közzétett számai szerint a torz és sokat kritizált finanszírozási struktúra él és virul, hiszen az állam által megspórolt pénzeket a lakosság fizeti az orvosok zsebébe. A helyzet súlyos, ezt jelzi, hogy a legfejlettebb országokban a hálapénzért kezelést kapók aránya 7 százalékos, addig nálunk ez az arány 18 százalékos. Ennél csak két országban rosszabb a helyzet, Görögországban ugyanis 100 emberből 2 fizet azért, hogy jobb ellátást kapjon, míg a legrosszabb képet mutató Szlovákiában még ennél is riasztóbb, 28 százalékos ez az arány.

 

mfor.hu