h i r d e t é s

Feloldották az Irán ellen érvényben lévő szankciókat

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Feloldották az Irán ellen érvényben lévő szankciókat

2016. január 17. - 11:48
0 komment

Tegnap, január 16-án ezt jelentette be Frederica Mogherini, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és Javad Zarif, iráni külügyminiszter a Bécsben közösen megtartott sajtókonferenciájukon.

Forrás: index.hu

Ezt követte John Kerry, USA külügyminiszter bejelentése, amely alapján feloldják iráni cégek és magánszemélyek külföldi számlákon befagyasztott vagyonát és Irán napi 1.1 millió hordó olajat vihet piacra.

Rouhani elnök köszönetet mondott az iráni népnek, amely az elmúlt évtizedekben állhatatosan végigszenvedte a szankciókat. Irán türelemmel végigszenvedte azokat az intézkedéseket, vádaskodásokat az Iránnal szemben álló országok részéről, amelyek a szankciók további fenntartásában, az iráni potenciál elsorvasztásában voltak érdekeltek.

Azonban csínján kell bánni ezekkel a bejelentésekkel. Csak az idő fogja eldönteni, hogy a tegnapi bejelentés milyen mélységben válik valósággá a politikai helyzet függvényében. Ne feledjük, hogy ma nem országok, hanem érdekszövetségek közt köttetnek alkuk. Az igaz, hogy a felszínen Szaúd Arábia és Irán térségbeli erőviszonyának új egyensúlyáról van szó, de amit a világ Szaúd Arábia, vagy szunnita címszó alatt ismer, az Szaúd Arábia, Öböl menti Arab országok, USA, Izrael és Törökország tömbje, míg a síitának mondott iráni csoportosulás Iránt, Libanont, Szíriát, Palesztinát, Irakot, Oroszországot és részlegesen Kínát és Indiát jelenti. Ezzel azt is jelezni kívánom, hogy szó sincs a kommunikációban sulykolt síita-szunnita ellentétről, ez valami más.  Ezek tengely érdekek, ahol most az dőlt el, hogy az olajpolitikában, biztonsági kérdésekben, beleértve az iszlám állam elleni küzdelmet, geo-stratégiai helyzetben, az iráni csoporthoz tartozó szövetségi rendszer felértékelődött. Szó sincs arról, hogy Irán lenne a meghatározó eleme ennek a tengelynek, de egyedül Iránt kiragadni és önmagában elemezni értelmetlen lenne, mint ahogy értelmetlen Szaúd Arábia érdekviszonyait is Izraeltől és Amerikától elszigetelni.

Elismerést válthat ki mindenkiben, hogy e tengelyek kialakulását és ezen belül Irán saját belső érdekeinek érvényesítését Irán megszenvedte. Bebizonyította, hogy a békés világközösség része, az embargó legsanyargatóbb időszaka alatt is békés célú, tudományos fejlesztéseket hajtott végre. Ezzel Irán az innovációk területén a világ ötödik számú nagyhatalma lett, vívmányai nano-technológia, mikroelektronika, orvostudomány, szívsebészet, stb. területén élvonalba tartoznak.

Meglátjuk, mit hoz az elnökválasztás az USA-ban, mit tesz addig Izrael, hogy alakul a térség biztonsági állapota, mit játszanak ebben addig a szereplők, mennyire lesz visszafogott, vagy éppen aktív Irán és akkor látni fogjuk a szankciók feloldásának, vagy éppenséggel új szankciók meghirdetésének valóságát.