Feltűnően kivételeztek egy diákkal a vizsgán
Etikai eljárás indult a Corvinuson
A vizsgálat kezdeményezője szerint egy hallgató jelentős MOL részesedéssel rendelkező családja gyakorolt nyomást az egyetemre.
Az eljárásokat a poszt szerzője, Ádám Zoltán, a Corvinus Közgazdasági Intézetének docense kezdeményezte, mert, mint írja, tudomására jutott, hogy a téli vizsgaidőszakban "az egyik hallgató a többiektől fizikailag elkülönítve, egy kifejezetten neki készített vizsgasor alapján tehetett (sikeres) vizsgát, miközben az illető a minden más hallgatóval szemben szigorúan érvényesített tantárgyi adatlap feltételrendszere szerint eleve nem is kaphatott volna a tárgyból elégtelennél jobb jegyet." Ádám Zoltán azt is írja, hogy
a hallgató családja "a sajtóban elérhető, nyilvános információk szerint érdemi Mol-részesedéssel rendelkezik", a szülők pedig személyesen és email-ben is próbáltak nyomást gyakorolni és közbenjárni az egyetem vezetőinél, hogy a gyerekük kaphasson még egy lehetőséget.A 444-hez eljutott bejegyzésben Ádám azt írja, három munkatárssal szemben kezdeményezett etikai eljárást, a poszt megírásáig ez két munkatárs ellen el is indult.
"Véleményem szerint az ügynek különös aktualitást ad az a körülmény, hogy az Európai Bizottság döntése értelmében napirendre került az államiból alapítványi fenntartásba került magyar egyetemek akadémiai autonómiájának kérdése. Meggyőződésem szerint az ügy rávilágít arra, hogy az akadémiai autonómiát nemcsak az korlátozhatja, ha a fenntartó alapítványok kuratóriumaiban kormánytagok ülnek, hanem az is, ha olyan vállalati vezetők, akikkel szemben az egyetem és annak vezetői egyoldalú függő helyzetben vannak." - írja a bejegyzésben az egyetem docense.
A Corvinus etikai kódexe kimondja, hogy "etikai vétséget követnek el azok, akik teljesítményértékeléskor nem pártatlanul járnak el" és akik "előnyös vagy hátrányos elbírálást alkalmaznak" vagy megkülönböztetnek bárkit. Az egyetem etikai bizottsága vizsgálja a hozzá beérkező, névvel ellátott és azonosításra alkalmas bejelentéseket. A vizsgálat eredményeként a bizottság
- "nyilvános elmarasztalás formájában etikai szankciókat foganatosíthat a kari vagy az egyetemi nyilvánosság fórumainak igénybevételével,
- írásbeli megrovásban részesítheti a vétség elkövetőjét,
- javaslatot tehet az Egyetem vezetőinek fegyelmi eljárás lefolytatására."
A vizsgálattal kapcsolatban megkerestük a Corvinus Egyetemet. Az egyetem kommunikációs osztálya nem is erősítette meg, de nem is cáfolta a bejegyzésben írottakat, a bejegyzés állításaira lényegében nem reagált. Az egyetem válaszában annyi állt, hogy "A Budapesti Corvinus Egyetem működésének alapelve, hogy oktatói az ország legjobb gazdaság- és társadalomtudományi szakembereinek képzése során nemcsak szakmai felkészültségük, hanem etikus magatartásuk terén is az élen járjanak. Az Egyetem és a Hallgatói Önkormányzat vezetése, valamint az etikai előírások betartásáért felelős független egyetemi testületek szigorúan fellépnek annak érdekében, hogy biztosítsák az etikai normák érvényesülését."
Ádám Zoltán neve ismerős lehet azoknak, akik olvasták a Budapesti Corvinus Egyetem átalakítása körüli konfliktusokat feldolgozó cikkeinket. Miután ugyanis a Corvinus vezetése új kommunikációs szabályzatot vezetett be, Ádám beperelte az egyetemet, mondván, a szabályzat alkotmányellenesen korlátozza az egyetemi polgárok szólásszabadságát. A szabályzatot a dolgozók tiltakozása miatt felfüggesztette a rektor. (444.hu)