Fidesz: Miközben Európát védjük, baráti tüzet kapunk a hátunkba
Magyarország déli határainak megvédése egyben az osztrák, a bajor és az európai határok megvédése is - hívta fel a figyelmet a miniszterelnök bécsi, nemzetközi sajtótájékoztatóján.
A kormányfő pénteki sajtótájékoztatóján elmondta, az osztrák-magyar kapcsolatok és a bevándorlók helyzete miatt kért találkozót az osztrák politikai élet vezetőitől - írja a fidesz.hu. Magyarország meg akarja őrizni a hagyományosan jó osztrák-magyar államközi kapcsolatokat – jelentette ki Orbán Viktor.
Hangsúlyozta, bár több kérdésben vitánk van Ausztriával, a nyilvánosság előtt ezekben a vitákban sosem léptük át azt a határt, amely veszélyeztetette volna a jószomszédi kapcsolatokat. Úgy érzem, ez nem kölcsönös – jegyezte meg a miniszterelnök, aki szerint Ausztria különösen nehéz időkben tagadta meg a barátságát hazánktól.
"MIKÖZBEN HAZÁNK EREJÉN FELÜL TELJESÍTVE, A SCHENGENI MEGÁLLAPODÁST HAJSZÁLPONTOSAN BETARTVA IGYEKSZIK ELJÁRNI, BARÁTI TÜZET KAPUNK A HÁTUNKBA."
Az osztrák kritikákra utalva kifejtette, miközben hazánk erején felül teljesítve, a schengeni megállapodást hajszálpontosan betartva igyekszik eljárni, baráti tüzet kapunk a hátunkba.
Leszögezte, ezek a megnyilvánulások megrontják a két ország közötti kapcsolatokat, és ennek „később még mind a ketten megfizethetjük az árát”. Azt javasoltam, hogy ezt hagyjuk abba – tette hozzá.
Készen állunk arra, hogy nem emlékezzünk arra, hogy lenáciztak minket az osztrákok, elfelejtjük, hogy azt mondták, a magyar hatóságok eljárása a sötét harmincas évek végi, negyvenes évekbeli állapotokra emlékeztet, hajlandóak vagyunk elfelejteni, hogy azt mondták, a magyar hatóságok megsértik a hatályos emberi jogi megállapodásokat, ami szemenszedett hazugság –sorolta.
A kormányfő azt javasolta, ehelyett a problémára kell összpontosítani, szavai szerint „jogi értelemben egy csónakban ülünk” Ausztriával. Jelezte, a magyar-horvát határon ugyanaz a helyzet a migráció ügyében, mint az osztrák-magyar határon.
Ezzel kapcsolatban kiemelte, a szerdai uniós csúcson elfogadtak egy dokumentumot, amiben benne van, hogy mind a 28 tagállamnak be kell tartani a dublini megállapodást, tehát Horvátország nem hivatkozhat arra, hogy nem tagja a schengeni övezetnek.
Elmondta, a horvát miniszterelnök azt ajánlotta, hogy bontsuk el a kerítést, és közösen szervezzünk egy korridort Ausztria irányába a bevándorlók számára. Ez ellentétes minden fennálló európai jogszabállyal, de ahogy Bajorországban világossá tettem, ha Németország és Ausztria ezt támogatja, meg lehet fontolni, és jogilag kivitelezhetővé lehet tenni – fogalmazott.
Hozzátette: az osztrák kancellár azonban kijelentette, hogy ezt nem fogadja el. Azt kértem tőle, hogy akkor egyértelműen támogassa Magyarországnak a határőrizet érdekében tett lépéseit – húzta alá. Mint mondta, erre nézve nem kapott semmilyen megnyugtató választ.
"A SZERB HATÁRŐRIZETI RENDSZER BEVEZETÉSE BEVÁLTOTTA A HOZZÁFŰZÖTT REMÉNYEKET. MOST AZ A FELADAT, HOGY UGYANEZ A RENDSZER MŰKÖDJÖN HORVÁTORSZÁG ÉS MAGYARORSZÁG KÖZÖTT."
A miniszterelnök tájékoztatott arról, hogy várhatóan október, november, december során 250-280 ezer ember érkezhet Magyarországra illegálisan. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szerb határőrizeti rendszer bevezetése beváltotta a hozzáfűzött reményeket.
Most az a feladat, hogy ugyanez a rendszer működjön Horvátország és Magyarország között – jelentette ki, hozzáfűzve, úgy látja, ha "nem is teljes szívvel", de Ausztria ezt tudomásul veszi. Szólt arról is, tárgyal erről az ügyről Horvátországgal is, és a New York-i menekültügyi megbeszélésen is tisztázzák majd a helyzetet.
Beszélt arról is, hogy „Tusk elnök úr a szerdán tartott csúcson alarmírozni próbálta egész Európát”. Több tízmillió ember készülődik arra, hogy Európába jöjjön – idézte a politikus szavait, majd rámutatott: nem pusztán bevándorlási problémáról van szó, hanem egy modernkori népvándorlásról, amelynek az utánpótlása kimeríthetetlennek tűnik. Jelezte, a szubszaharai régióból is megjelentek az első bevándorlók.
A miniszterelnök rámutatott, a migránsok fejében az a kép él, hogy Európa várja őket. Kijelentette, ezért próbálta elérni az uniós csúcson – sikertelenül -, szülessen döntés arról, hogy ha a görögök nem tudják ellátni határőrizetüket, adják azt át azonnal az unió erre vállalkozó tagállamainak. Magyarország erre készen áll – szögezte le.
Elmondta, habár az elfogadott dokumentumban vannak erre vonatkozó javaslatok, de az a határozott döntés, hogy az unió feleljen Görögország külső határaiért, nem született meg.
„Az idő sürget, mert minden nap érkezik 8-10 ezer ember. Minden elvesztegetett óra számít, az emberek özönlenek Európába, hacsak nem állítjuk meg őket” – jelentette ki, hozzátéve, nyilvánvaló, hogy Görögországnál kell őket megállítani, amire a görögök nem képesek. Ezért arra kell felkészülni, hogy a szerb-magyar határhoz hasonlóan a horvát-magyar határnál is feltartóztassák a bevándorlást – mutatott rá.
A kormány tagjai elmennek Horvátországba, tárgyalások folynak Ausztriával, és a V4-ekkel, hogy Magyarország összegyűjtse a sikeres akcióhoz szükséges támogatást, azokon a helyeken, ahol hozzánk hasonlóan gondolkodnak – tette hozzá.
"NAGY BAJ VAN, A KIHÍVÁS HATALMAS, AZ EURÓPAI VEZETŐK FEJÉBEN AZONBAN EZ MÉG NEM TÜKRÖZŐDIK."
Leszögezte, nagy baj van, a kihívás hatalmas, az európai vezetők fejében azonban ez még nem tükröződik. Az Európai Bizottság átadott egy munkadokumentumot, ami azzal a kijelentéssel zárul, hogy a cél az európaiak meggyőzése arról, hogy a bevándorlás nem probléma, hanem vissza nem térő lehetőség a demográfiai problémák megoldására – ismertette.
A miniszterelnök rámutatott, ennél egyértelműbb meghívólevél nem kell. „Ez hiba, nem is értünk vele egyet” – fogalmazott. „Elfogadjuk, ha valaki saját demográfiai problémáit kívülről akarja megoldani, de nem akarunk olyan uniós szabályozást, ami bennünket is erre kényszerítene” – jelentette ki.
„Hogy ez a mondat be tudott kerülni, mutatja, hogy baj van. Európa egyik fele érzi a veszélyt, míg a vezetők másik fele azt gondolja, hogy ez jó. Mindez olyan véleménykülönbséget mutat, ami a közös fellépés útjában áll” – közölte. Addig azonban nem várhatunk a közös megoldásra, és el kell kezdeni megvalósítani a saját nemzeti, és a régió érdekét – jegyezte meg.
A pénteken Bécsben tartott nemzetközi sajtótájékoztatón részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, illetve Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter is.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva közölte, ha Magyarország nem tudja megvédeni a déli határait, akkor naponta 10 ezer ember fog érkezni az osztrák-magyar határra. Akkor teljesíthető, hogy átjárható legyen az osztrák-magyar határ, ha Magyarország déli határán garantálni tudjuk az európai szabályok betartását. A magyar déli határ megvédése az osztrák, a bajor és az európai határ megvédése – fűzte hozzá. Aláhúzta, ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor Schengen elesett; előbb-utóbb mindenki Schengenen belül fogja védeni a határát.
"MAGYARORSZÁGON AZ TÖRTÉNJEN, AMIT AZ EMBEREK SZERETNÉNEK. EZT KELL KÉPVISELNIE A MINDENKORI MAGYAR KORMÁNYNAK."
A miniszterelnök közölte azt is, hogy 60 milliárd forintos keretet nyitott a kormány a határvédelem megerősítésére.
Orbán Viktor kitért arra is, hogy Szlovénia felé nem akar kerítést építeni hazánk; ott most terepmunka zajlik, hogy a határsáv alkalmas legyen mobil eszközök elhelyezésére.
Mivel azonban Szlovénia tagja a schengeni övezetnek, ezért arra a határszakaszra semmi olyat nem szabad felépíteni, ami nem takarítható el egy napon belül – fűzte hozzá.
A miniszterelnök hangsúlyozta azt is, hogy a szerbekkel való együttműködés példaértékű, csak egyszer ingott meg, amikor ma már beazonosított terroristák vezetésével, bűnözők fizikai erővel megtámadták a határt lezáró magyar rendőröket a szerb oldalról. Orbán Viktor aláhúzta, Magyarország álláspontja továbbra is az, hogy az Európai Uniónak érdemes pozitív jeleket küldenie Szerbia felé.
A kormányfő leszögezte, a magyar nemzeti érdek abból áll, hogy Magyarországon az történjen, amit az emberek szeretnének. Ezt kell képviselnie a mindenkori magyar kormánynak – tette hozzá. Kiemelte, egy ország akkor tud szembenézni egy ilyen kihívással, ha vannak egyetértési pontok. Egyúttal emlékeztetett, a nemzeti konzultációban a magyarok nagy többséggel elmondták, mit akarnak.
fidesz.hu (Címlap Fotó: MTI - Koszticsák Szilárd)