Fizettek az egyetemistáknak, hogy meghallgassák a Fidesz képviselőjelöltjét
Kővári János, a Fidesz parlamenti képviselőjelöltje is részt vett egy zöld rendezvényen, a résztvevő egyetemi hallgatók pedig állítják, fizettek nekik a megjelenésért. A történetből felsejlik, miképp kampányolhatnak a kormány finanszírozta (ál)civilek a fideszes jelöltekért.
Érdekes körülmények között tartottak rendezvényt Pécs egyik belvárosi irodaházában január 7-én. A környezettudatos viselkedésre nevelő találkozó vendége volt Kővári János kormánypárti politikus.
A Pécsi Stop hírportál megtudta, a fórumon 30-an vettek részt, a hallgatóság túlnyomó többségét egyetemisták adták, akik pénzt – saját bevallásuk szerint háromezer forintot – kaptak a részvételért. A rendezvényről készült fotót és rövid videót Kővári János feltette a Facebook-oldalára. Emiatt a Pécsi Stop arról kérdezte a képviselőjelöltet, hogy a fórum részvevői tudtak-e arról, később egy parlamenti választáson induló politikus videóján fognak szerepelni, ráadásul kampányidőszakban. Kővári János nem válaszolt a kérdésre.
A cikk nyomán a Népszava is kereste Kővári Jánost, de a lap kérdéseitől is elzárkózott, sms-ben annyit írt, hogy a találkozót nem ő, hanem a Zöld Követ Egyesület rendezte, ő csupán vendég volt, így az egyesületet kell kérdezni. Elérték a szervezet vezetőjét, Király Nórát, ám neki nem volt ideje szóban válaszolni, csak írásban reagált. Elektronikus leveléből kiderült, hogy nem a Zöld Követ, hanem a Fiatal Családosok Klubja (a Ficsak) rendezte a fórumot, ahol a Zöld Minősítési Díjról tartottak tájékoztatót. Kővári Jánost azért hívták meg, mert "elkötelezett a zöld ügyek irányába". Király Nóra leírta, hogy a sajtóból értesültek arról, "...esetlegesen fizethettek a rendezvény résztvevőinek. Egyesületünk a rendezvényszervező céggel kötött szerződésben meghatározta a minimális résztvevői létszámot, azonban arra nem számítottunk, hogy ebben a formában fognak résztvevőket toborozni."
A levélből kiderül az is, hogy a – meg nem nevezett – szervező cég 530 ezer forintért vállalta a munkát, ezért technikust, technikát, fotóst, hoszteszt, moderátort, pogácsát, üdítőt, kávét biztosított, plakátolt, két órára termet bérelt.
Azt a feltételezést, hogy az önmagát civil szervezetként definiáló Ficsak – szakmainak meghirdetett – rendezvényeivel beleállhat a kampányharcokba, az is erősítheti, hogy a szervezet jelentős állami támogatásokhoz jutott. A Ficsak székesfehárvári alapítványa például 2021-ben 15 millió, a veszprémi pedig 4 millió forint támogatást kapott a tevékenységéhez.
Király Nóra egyébként 2006 és 2019 között a főváros 11. kerületének fideszes önkormányzati képviselője volt és 2014-től alpolgármesterként szolgált Újbudán. A 43 éves politikus több civil szervezet alapító vezetője, így hozzá kötődik a már említett Zöld Követ, a Ficsak, valamint a Mindennapok Női Szemmel és a Gazdagréti Összefogás Egyesületet. A független sajtó többször írt arról, hogy ezek a szervezetek bőven jutnak állami forrásokhoz. A Mindennapok Női Szemmel például 2017 és 2020 között 66 millió forintot kapott, abból 20 milliót szántak egy olyan honlap létrehozására, amit főként az egyesületi tagok olvasgatnak, aztán újabb 20 millió ment el a honlap fejlesztésére, végül 26 millióból egy adatbázis létrehozását finanszírozták. Erről lapunk is írt 2020 júliusában, s az általunk megkérdezett szakemberek szerint a kormány által finanszírozott munkát egy cég pár százezer forintból elvégzi. Akkor a Népszava próbálta megtudni Király Nórától, hogy mi került ennyibe, ám ő nem válaszolt a megkeresésre. (Népszava)