h i r d e t é s

Gigadugó alakult ki a Mexikói-öbölben

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Gigadugó alakult ki a Mexikói-öbölben

2015. november 25. - 10:18
0 komment

Elképesztő dugó kezd kialakulni a Mexikói-öböl amerikai partjainál. Akkorák ugyanis az amerikai olajkészletek, hogy az olajszállító hajók sorban állnak, az árujukra pedig nincs vevő. Hasonló jelenséggel lehet már találkozni a világ több pontján is.

Fotó: napi.hu

Dugó alakult ki a Mexikói-öböl amerikai partjainál a teli olajszállító hajókból, amelyek nem tudják hova kiüríteni az általuk szállított nyersolajat - írja a CNNMoney nyomán a Napi.hu.

Az már eddig is ismert volt, hogy a rekord közeli amerikai kitermelés és az OPEC országok szintén rekord közeli kitermelése miatt hatalmasat zuhant az olaj árfolyama az elmúlt egy év folyamán. A hatalmas kitermelési felesleg egyik jele, hogy több olyan helyen is feltorlódtak az olajszállító hajók, ahol rendszerint megszabadulnak az általuk szállított nyersolajtól - írja a portál, egyszerűen azért, mert nincs hova tenniük az olajat.

Az úgynevezett "úszó olajkészletek" mennyisége globálisan a múlt hét folyamán a normális mennyiség háromszorosára emelkedett a Clipperdata, az olajszállító hajók adatait nyomon követő cég szerint. Ez egy szuperdugó a tankereknél - mondta a Matt Smith, a Clipperdata árupiaci elemzőrészlegének vezetője.

Smith egyébként az első torlódásokra a tankereknél nem is az Egyesült Államok, hanem Szingapúr partjainál lett figyelmes. Ez önmagában is intő jel volt, hiszen Ázsia felelős a globális olajfogyasztás harmadáért. A szállítmányokra egyszerűen nem volt vevő - mondta Smith.

Ezután a Clipperdata hasonló jelenséget figyelt meg Kínában, s még az Arab-öbölben is. Úgy tűnik, több olaj van, mint amit kezelni tudnának, egyszerűen nincs hely, ahová el lehetne szállítani - mutatott rá Smith.

Az, hogy túlkínálatos az olajpiac nem lehet titok azok számára, akik nyomon követik az energiahordozóval kapcsolatos történéseket. A problémát az okozza, hogy a palaolaj kitermelésének amerikai felfutására az OPEC tagállamok, hogy megőrizzék piaci részesdésüket, szintén a kitermelés fokozásával válaszoltak, megpróbálván az új termelőket kiárazni a piacról.

Eközben hatalmas készletek halmozódtak fel világszerte nyersolajból. Globálisan ennek mértéke a nemzetközi energetikai ügynökség adatai szerint eléri a 3 milliárd hordót, amelyből csak 487 millió hordónyi az Egyesült Államokban található. Ez utóbbi adatra az évnek ebben a szakaszában 80 éve nem volt példa.

 

napi.hu