Gulyás Gergely, Orbán papagája semmi újat nem tud mondani a Gruevszki-ügyről
Szokatlanul sűrű hetet zártunk, már ami a kormány tevékenységét illeti. Az utóbbi pár hétben alig akadt tett bármi említésre méltó dolgot nemzeti érzelmű kormányunk. Leszámítva persze a demokrácia módszeres leépítését, de az ilyen hírek rendszerint nem ütik meg az emberek ingerküszöbét.
Mindezért kamatostul kárpótol minket a bukott macedón miniszterelnök magyarországi tartózkodása. Van abban valami gyomorforgató, ahogy a helyzetet a magyar kormány kommunikálni próbálja. Bár, mint ismeretes Orbán Viktor ápolt barátságot Nikola Gruevszki, volt macedón miniszterelnökkel, valamiért ezt is Gyurcsány Ferencre akarják rákenni. Legalábbis a kormányközeli lap, a Ripost próbálkozott névtelen szakértőkkel alátámasztani egy zavaros teóriát ez ügyben.
Gulyás ugyanakkor erről nem mert beszélni, amikor a Tarlós Istvánnal közösen tartott sajtótájékoztatón egy újságíró firtatta az ügyet. Litauszky Balázs /RTL/ egész pontosan arra lett volna kíváncsi, hogy hogyan lehetséges egyáltalán Gruevszki Magyarországon tartózkodása.
Válaszában a Gulyás lényegében csak annyit mondott virág-, vagy inkább diplomáciai zsargonnal élve, hogy lövése sincs az ügy állásáról.
Másképpen értelmezve; a Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékozatlan egy diplomáciai konfliktussal fenyegető ügyben.
Márpedig – ahogy arra Lattmann Tamás, nemzetközi jogász is rámutatott – Macedónia jogosan kifogásolja Gruevszki védelmét. Azt nem kevésbé, hogy a börtönbüntetésre ítélt politikust magyar diplomáciai autóval hozták Magyarországra.
A bécsi egyezmény sérelme esetében pedig különleges helyzet áll fenn, ugyanis az egyezmény kiegészítő jegyzőkönyve lehetővé teszi, hogy ilyen egyezmény-sértés esetén a sérelmet szenvedett állam azonnal, minden további nélkül a Nemzetközi Bírósághoz forduljon, ami az így megindított peres eljárásban kötelező ítéletben mondja ki a jogsértés tényét. Ezt a jegyzőkönyvet mind Magyarország, mind pedig Macedónia megerősítette annak idején, tehát az alkalmazható a jelen helyzetre.
„Azaz Macedónia akár már ma be is perelhet minket minden további nélkül, és jó eséllyel nyer. Nagyon gáz” – fogalmazott a nemzetközi jogász. /168 óra/
Márpedig ezt kormánykörökben ugyanilyen jól kéne tudni (és elképzelhetetlen, hogy nem így van). A bécsi egyezmény és nemzetközi jog világosan és pontosan fogalmaz, ergo a torz magyar törvénykezéssel ellentétben itt nincs játéktér.
És hogy mindez ne legyen elég a kormány pechsorozata nem ér véget a Macedóniával kapcsolatos konfliktussal. Az Interpol Horvátország javára döntött a MOL-vezér, Hernádi Zsolt ügyében is.
E két, egymástól független eset riasztó tendenciát teremt hazánk nemzetközi megítélését illetően. Magyarul; nyakig vagyunk abban a bizonyosban, szélesre tátott szájjal és a „dolog” hullámzik.