h i r d e t é s

Gyertyagyújtással tiltakoztak a budapesti Nagy Imre-szobor eltávolítása ellen Kaposváron

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Gyertyagyújtással tiltakoztak a budapesti Nagy Imre-szobor eltávolítása ellen Kaposváron

2019. január 11. - 12:14

Nem szoktunk januárban Nagy Imrére emlékezni, de az orbáni önkény, a Fidesz-diktatúra ide kényszerített bennünket – mondta a mártír miniszterelnök kaposvári szobránál csütörtökön délután rendezett gyertyás megemlékezésen Kerepesi Tibor, a Polgári Szabadság Platform elnökségi tagja. - írja a nepszava.hu.

Forrás: magyarnaracs.hu

A „…mert itt még áll a szobor” elnevezésű rendezvény mintegy hetven résztvevője a budapesti Vértanúk terén álló Nagy Imre-szobor két héttel ezelőtti – éjszakai… - eltávolítása ellen tiltakozott az 1958-ban kivégzett kormányfő szülővárosában, ahol már 1989. június 15-én, vagyis egy nappal újratemetése előtt emléktáblát avattak tiszteletére a szülőházán.

Holnap nem csak egy újabb kivégzett magyar miniszterelnököt temetünk. Ez lesz a Kádár-rendszer igazi erkölcsi temetése is. De a mai és a holnapi nap – annyi évtized után – végre igazán Nagy Imréé.

Innen, ebből a kisvárosi környezetből indult el, egyszerű emberek közül, és bármilyen messze is került időközben, halálával újra osztozott a forradalom sok száz egyszerű harcosának sorsában. Végérvényesen bebizonyította, hogy közülük – közülünk – való. Magyar.

– hangzott el anno az avatóbeszédben.

Gyertyagyújtás a mártír miniszterelnök kaposvári szobránál. Forrás: nepszava.hu

- Mi nem érjük be a kommunista politikusok semmire sem kötelező ígéretével, nekünk azt kell elérnünk, hogy az uralkodó párt, ha akar, se tudjon erőszakot alkalmazni ellenünk

– idézett Kerepesi Orbán Viktor egy nappal később a Hősök terén, 400 ezer ember előtt elmondott beszédéből, Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája pedig levélben köszönte meg a kaposváriaknak, hogy kiállnak a mártír kormányfő emléke mellett.

- Ötvenhatban a forradalom miniszterelnökeként nem menekült el, nem hagyta magára nemzetét

– írta –,

vállalta a sorsközösséget honfitársaival, s koncepciós perében kijelentette: sorsát a nemzet kezébe teszi. Ma önök képviselik ezt a nemzetet. 

Szántó László, a Nagy Imre Társaság somogyi elnöke szervezete, valamint a Nagy Imre Alapítvány tiltakozó állásfoglalását olvasta fel, majd az emlékezők mécseseket és gyertyákat gyújtottak a szobornál. Ahogyan Jánosi Katalin írta: egy igaz magyar hazafi emléke előtt tisztelegve…

nepszava.hu