Gyűlik a tömeg a Kossuth téren a rabszolgatörvény miatt
Legalább három tüntetést szerveznek a Kossuth térre szerda délután. Nem gyorsan, de folyamatosan érkeznek újabb és újabb demonstrálók.
Noha a Momentum tüntetése hivatalosan délután 4-kor kezdődött, ekkor még semmi jele nem volt a nagy ellenállásnak, kb. 100-150-en lehettek a Kossuth téren. De a rendőrök készültek, az Alkotmány utca sarkánál már több mint egy tucat rendőrautó állt - írta Juhász Dániel, a Népszava tudósítója a Kossuth térről.
Elsőként Berg Dániel, a Momentum elnökségi tagja beszélt. Megköszönte az ellenzék mai munkáját. "Ne hagyjuk, hogy honfitársainkból rabszolgát csináljanak" - mondta el. Lassan gyűlnek az emberek, fél 5 előtt 200-300-an lehetnek a demonstrálók. A megmozdulás egyik szervezője bejelentette:
az a terv, hogy folyamatosan a Kossuth téren maradjanak, éjszaka is, "mert a Kossuth tér a mi terünk".
Önként jelentkezőket keresnek, hogy biztosítsák a folyamatos jelenlétet. Egy tüntető arról beszélt: mindennek a teteje, amit a Fidesz csinál, "előbb-utóbb tényleg rabszolgává tesznek minket". Szomorúnak nevezte, hogy a tét nagyságához képest milyen kevesen vannak személyesen jelen a megmozduláson.
"Ne hagyjuk a törvénytelen szavazást - a Kossuth térre most!" - ezzel a címmel mozgósítanak tüntetésre a közösségi médián át már a rabszolgatörvény szavazásának kezdete óta civilek. "A rabszolgatörvény szavazását obstruálják az ellenzéki pártok a falakon belül. Támogassuk őket kívülről" - olvasható a demonstráció felhívásában. Néhány óra alatt ezernél többen jelezték részvételi szándékukat.
A Momentum demonstrációját megelőzően szervező nélkül zajlottak az események a Kossuth téren, és mindenki felszólalhatott. Többen is arról beszéltek, hogy nem akarnak félni, és szabad vitát szeretnének a fontos közéleti kérdésekről - ehhez viszont fel kell állni a fotelből, ki kell jönni a térre. Szólt a Nyolc óra munka és a Vén Európa, volt, aki kávét osztogatott.
Reggel óta rengeteg rendőr áll készenlétben a környéken. A Jobbik idő közben a Sándor-palotához vonult, petíciót adott át a köztársasági elnöki hivatalnak, és a párt szimpatizánsai közül sokan szintén visszatértek a Parlament elé.
Szerdán a szakszervezeti vezetők is tiltakoztak az országház előtt. Arra kértek minden érintett dolgozót, hogy csütörtökre vegyenek ki egy szabadnapot, ezzel figyelmeztessenek egy esetleges sztrájk következményeire. (nepszava.hu)