h i r d e t é s

Ha a tanárok nem állnak a sarkukra, az oktatás elesik

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Ha a tanárok nem állnak a sarkukra, az oktatás elesik

2016. január 09. - 16:20
1 komment

Amikor a politikai intézkedések közvetlenül érintenek egy ágazatot szakmai minőségében, nem elég várni egy új kormány létrejöttét. Az oktatás nem politikai játszótér, hanem mindannyiunk jövője. 

A pedagógusok vagy hallgatnak és félnek a fenntartótól, vagy csatlakoznak a hangadókhoz, akik a hivatástudatot mindenek elé helyezik.

Egyre nagyobb az összefogás az oktatási rendszer problémáit összegző miskolci Herman Ottó Gimnázium levelének nyilvánosságra kerülése után. A kormány tanárszervezete, a Nemzeti Pedagógus Kar szerint is súlyos gondok vannak. A szakszervezetek szerint a kormány megtévesztően kommunikál, amikor a tanárok béremeléséről beszél, az emelés több esetben elvonást jelent. Mégsem ez a legnagyobb probléma. Számos olyan intézkedés született, amely megkérdőjelezi a pedagógusok szakmai kompetenciáját, és felülről kívánja megmondani a frankót anélkül, hogy tájékozódna lokális szinten. Az iskolák és a pedagógusok autonómiája ellehetetlenül, és a kéretlen szabályozások hátráltatják a minőségi oktatást.

"Az oktatási rendszer minden változtatásával a gyerekekkel kísérletezünk! Követeljük, hogy a jelenlegi reformoknak nevezett akciókat azonnal függesszék fel! Nem fogadjuk el a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Karral történő egyeztetéseket! További adminisztrációs terheket nem tudunk és nem is akarunk elviselni! Az a cél, hogy a felnövekvő generáció már kérdezni se tudjon? Megosztották a pedagógustársadalmat. NYUGALMAT akarunk, mely politikától, álreformoktól mentes!"

- Néhány elem a Hermann Ottó Gimnázium nyílt leveléből, amit nem az '50-es években küldtek el a népjóléti miniszternek, hanem tavaly novemberben az Orbán-kormánynak. Válasz azóta sem érkezett.

A jó hírű iskola tantestülete megelégelte a várakozást és a nyilvánossághoz fordultak, levelüket teljes terjedelmében először a Borsod Online tette közzé szerdán. Ebben az oktatásban uralkodó kaotikus állapotokról, állandó bizonytalanságról, az átgondolatlan, reformnak nevezett átalakítások hibáiról, a túlközpontosított rendszer hátrányairól számolnak be. "Ki működteti egyáltalán az iskolákat? Az önkormányzat, vagy annak egy cége? Valamelyik minisztérium, az Oktatási Hivatal, a POK...? A sok bába között elveszett a gyerek! A GYEREK, merthogy az egésznek róluk kellene szólnia!!! De nem ez történik!" - olvasható a levélben.

A köznevelési államtitkárság és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) egyelőre figyelmen kívül hagyja a tantestület panaszait, ugyanakkor a gimnáziumban tanító egyik tanár a Népszavának elmondta: amióta nyilvánosságra hozták levelüket, számtalan e-mailt és telefonhívást kaptak, sokan támogatásukról biztosították a tantestületet. Közleményt adott ki a Független Diákparlament is, amelyben feltétlen támogatásukról biztosítják azon gimnáziumok tanulóit és tanárait, akik az oktatás válságos helyzetével kapcsolatban szólalnak fel.

Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár szerdai sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: azt javasolja a hermanos tantestületnek, problémáikkal forduljanak a fenntartóhoz. Egyszerűen lepergett róla a probléma, ahogy a vízcseppek a viaszos vászonról. A hatalom néma marad, mert nem érdeke szólni. A cél, hogy ez is elsikkadjon, ahogy az eddigi összes rendszerkritikus hang. Érdeklődés hiányában az oktatás nem fogja megreformálni önmagát. Ha a tanárok nem állnak a sarkukra, elveszett az ügy.

A köznevelési államtitkár bejelentette: szeptembertől ismét nőnek a pedagógusbérek, mégpedig 3,4 százalékkal. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint azonban a "hír" félrevezető, hiszen szó nincs újabb illetménynövelésről, pusztán kormányrendeletben meghatározott és már megkezdett béremelést folytatják. A PDSZ szerint az, hogy

"a kormány betartja saját rendeletét - egy civilizált országban nem hír - evidencia". 

A másik nagy tanárszervezet, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is úgy véli, hogy a kormányzati kommunikáció hamis. "Közismert tény, hogy az állami intézményfenntartó központ alultervezett költségvetése miatt számos alkalommal képtelen volt teljesíteni kifizetési kötelezettségeit. Több alkalommal hónapokkal később fizetett az óraadó tanároknak, hónapokkal később utalta a jubileumi jutalmakat, az utazási költségtérítéseket" - emlékeztet a szakszervezet.

A PSZ szerint hamis látszatot kelt a kormányzati kommunikáció azért is, mert "eltakarja azt a tényt", hogy a tanárok munkaterheit 2013-tól jelentősen megnövelték, ráadásul az illetményeket korábban a mindenkori minimálbérhez igazították volna, ezt a rendelkezést azonban a kormány eltörölte, így a vetítési alap most alacsonyabb, s a bérek értékállósága sincs biztosítva - írja a Népszava.

Nincs más mód, mint a pedagógusok széleskörű összefogása. Ha ők nem lépnek, más sem fog. Az ellenzék hiába áll ki mellettük, érdemi döntési jogkörük nincs. A szakma hangját azonban a lakosság is meghallaná. Ehhez azonban meg kell szólalni. Minden a tanárainkon múlik, bízzunk bennük!

 

Jabronka Richárd / stop.hu

1 komment