h i r d e t é s

Ha már eddig is keservesnek érezte a mindennapokat, akkor nincsenek szavaink arra, amilyenek a következő hónapok lesznek

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ha már eddig is keservesnek érezte a mindennapokat, akkor nincsenek szavaink arra, amilyenek a következő hónapok lesznek

2022. október 15. - 15:51

A szeptember volt az első hónap, hogy idén visszaesett az átlagkereset reálértéke. Az infláció drasztikus emelkedésével nem tartják az ütemet a bérek, miután a vállalatok egyre kedvezőtlenebb gazdasági környezettel találkoznak. A következő hónapokban még magasabb lesz a pénzromlás üteme, ami hosszú évek óta nem látott visszaesést hoz majd a keresetek vásárlóerejében. - írja a Portfolio

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com/istockphoto.com

Az év elején még "csak" 7-8%-os volt az infláció, miközben az átlagkeresetek 15-16%-kal nőttek, így a bérek vásárlóereje jelentős mértékben emelkedett. Ez segítette a fogyasztás növekedését, ami hozzájárult a GDP érdemi bővüléséhez is.

Ahogy teltek-múltak a hónapok, úgy csökkent a reálbérek növekedési üteme, hiszen az infláció egyre magasabbra kapaszkodott.

Az év közepén már 10% fölé emelkedett a pénzromlás üteme, augusztusban pedig el is érte az átlagbérek növekedési ütemét az infláció. A nyár végén már egyre inkább érezte a lakosság, hogy az árak olyan gyorsan nőnek, amivel még azoknak sem tartotta a lépést a keresete, akik kifejezetten jelentős béremelést kaptak idén.

A legfrissebb elérhető béradat júliusi, így azt követően már csak becsülni lehet a keresetek vásárlóerejének alakulását, ám nagyon valószínű, hogy a nyár végén a legtöbb dolgozónak már stagnált a reálkeresete.

Az igazi problémát a szeptember hozta, amikor 15% feletti szintről 20%-ra emelkedett az infláció. Ez még abban az esetben is érdemi, mintegy 3% feletti reálbércsökkenést jelent nemzetgazdasági szinten, ha azt feltételezzük, hogy kissé a bérek is lendületet vettek.

Miután a pénzromlás üteme a következő hónapokban várhatóan tovább emelkedik, így a kerestek vásárlóereje még nagyobb mértékben csökkenhet. A vállalatok az energiaárak drasztikus emelkedésével néznek szembe – ahogy a háztartások is –, így kevés terük marad a bérek kiigazítására. Akinek marad tere, az is óvatosabbá válik, hiszen a közelgő recesszió miatt behúzza a féket.

Ha azzal kalkulálunk, hogy az infláció 22-23%-on tetőzik az év végén, akkor a versenyszférában 5, a költségvetési szektorban pedig több mint 7%-kal csökkennek a reálbérek decemberben.

Miután az infláció idén szinte folyamatosan kedvezőtlen meglepetést okozott, és kezdenek megjelenni az olyan előrejelzések is, amelyek nem zárják ki a 25%-on tetőző pénzromlást, így benne van a pakliban, hogy még drasztikusabban esnek vissza a reálbérek.

A kedvezőtlen folyamatok már látszódnak a legfrissebb kiskereskedelmi adatokban is, amely üzemanyagfogyasztás nélkül augusztusra már a forgalom stagnálását mutatja. Az élelmiszerboltokban pedig egyenesen visszaesik a forgalom. Ez azzal függ össze, hogy egyre többen kénytelenek visszafogni a fogyasztásukat az elszabaduló árak miatt.

A 10-20%-os élelmiszerinfláció időszakában az alkalmazkodás arról szólt, hogy alacsonyabb minőségű, illetve sajátmárkás termékeket vettek egyre többen, a 35%-os bolti áremelkedés közepette (ami szeptemberben volt) viszont már ez sem elég, sokan a volumen csökkenésével kénytelenek alkalmazkodni.

A következő hónapokban a kiskereskedelmi forgalom visszaesése várható, ahogy egyre nagyobb és nagyobb csökkenést mutatnak majd a reálbérek. A fogyasztás tehát az év utolsó hónapjaiban érdemben visszaeshet, amely mélyítheti a recessziót Magyarországon. (Portfolio)