h i r d e t é s

Halvány ígéret a szociális munkásoknak a pluszjuttatásra

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Halvány ígéret a szociális munkásoknak a pluszjuttatásra

2020. június 12. - 11:48

Az Emmiben azon dolgoznak, hogy a szociális ágazatban dolgozók is megkapják az egészségügyiseknek megígért félmilliós pluszjuttatást. - írja a nepszava.hu.

Illusztráció: MTI Fotó: Balázs Attila

Tudjuk, hogy van egy nagyon komoly feszültség, higgyék el, mi is látjuk, ezért az államtitkár úr és a miniszter úr nevében is mondom: az, hogy a Semmelweis-napon a szociális ágazatban dolgozók nem kapnak semmilyen juttatást – nagyon óvatosan mondom -, de ez nem jelenti azt, hogy a dolog nincs az asztalon.

Dolgozunk azon természetesen, hogy a szívből jövő köszönöm mellé anyagi megbecsülést is tudjunk a szociális ágazatban dolgozóknak juttatni.

A koronavírus-járvány kezdete óta megfeszített munkát végző szociális szakembereknek szóló üzenet - valójában az első halvány ígéret - Simon Attila István helyettes államtitkár szájából hangzott el tegnap a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) által szervezett videokonferencián, ahol az önkormányzatok idősellátási feladataival foglalkoztak. 

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős államtitkára, Fülöp Attila a közelmúltban azt nyilatkozta, a területen 84 ezren dolgoznak, így ha mindenki megkapná a 160 ezer egészségügyi alkalmazottnak járó bruttó 500 ezer (nettó 332 500) forintot, az 42 milliárdjába kerülne a költségvetésnek.

A tárca helyettes államtitkára azonban ilyen részleteket még nem említett, a jövőről csak azt árulta el, hogy a bentlakásos otthonok szigorú zárlatának oldása óvatosan megkezdődött, és fokozatos nyitásra készülnek a nappali ellátást nyújtó intézményekben is, az első napokban csak a férőhelyek 50 százalékának használatával. Kiemelte ugyanakkor, hogy egy intézmény fenntartója vagy vezetője a teljes nyitás után is bármikor szigoríthat a helyi szabályokon, ha ezt indokoltnak tartja.

Járványlista

A legveszélyesebb járványügyi gócpontnak számító 1602 hazai bentlakásos szociális intézmény közül 946-ban gondoznak 58 590 idős embert. Az otthonok legnagyobb részét az önkormányzatok tartják fenn, a 381 települési idősotthonban 21 400 gondozott él. A helyettes államtitkár egyértelművé tette, hogy az állam fokozatosan kihátrál ebből a gondozási formából, az intézmények 14 százalékát, a férőhelyeknek pedig mindössze 9 százalékát működteti a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF).

A létszámadatok azért fontosak, mert a május végi összesítés szerint a több mint 1600 intézményben 895 lakó fertőződött meg koronavírussal, közülük 123-an haltak meg, a hajléktalanszállókon pedig 40 beteget találtak és hárman haltak meg. Az idősek mellett a fogyatékosok és pszichiátriai betegek bentlakásos intézményeiben, továbbá a hajléktalanszállókon dolgozókat is ide értve a szociális gondozók, ápolók között 142 fertőzöttet találtak, de közülük senki nem halt meg május végéig. 

nepszava.hu