Hamis szerződésekkel akarták kijátszani a bankokat
Valótlan tartalmú bérleti szerződéssel akarták kijátszani a bankokat, különösen jelentős polgári ügyben elkövetett hamis tanúzás miatt emeltek vádat két budapesti férfi ellen.
A vádiratba foglaltak szerint a most 47 éves T. Sándor és 43 éves K. Tibor közül az előbbi az évezred elején kezdett ingatlanbefektetésekkel foglalkozni a hazai szállodaiparban. Az egyes hotelek tulajdonjogát jellemzően ciprusi offshore cégek birtokában lévő magyar kft.-k szerezték meg. Az irányítást, ügyvezetést T. Sándor bizalmasai közvetítésével látta el, egyebek mellett K. Tibor segítségével. T. Sándor 2008 novemberében kötött megállapodást két bankkal egy hévízi szálloda megvásárlása, üzemeltetése kapcsán. Ez alapján fél évvel később 42 millió euró hitelt kapott, amiből az év októberében megvásárolta a szállodát tulajdonoló céget.
A hitel biztosítékaként a két bank jelzálog, illetve vételi jogot kötött ki. Röviddel a hitel átutalását követően a kölcsön nagyobb részét folyósító bank megállapította, hogy a szálloda nem termel akkora nyereséget, amiből a hitel törlesztése fizethető. Egyéb gyanús körülmények – a korábbi üzleti eredményeket kedvezőbbnek feltüntető jelentések – is felmerültek, ezért a bank a hitel felmondására szánta el magát és élni kívánt vételi jogával. Ehhez június 19-én szerződést bontott, benyújtotta az iratokat a földhivatalhoz, ahol tulajdonjogát 2010. július 21-én bejegyezték.
A szálloda irányításának megtartása érdekében T. Sándor június 20-i hatállyal a szállodát irányító cég ügyvezetőjének jegyeztette be magát a cégnyilvántartásba és K. Tiborral közösen a szállodára határozott idejű, alacsony összegű bérleti szerződést készíttettek – , de 2010. július 15-i dátummal. Ennek lényege szerint a T. Sándor által irányított cég kibérli a szállodát addig működtető, a hitelt felvevő, ugyancsak T. Sándor által irányított vállalkozástól. A határozott idejű szerződést pedig a polgári jog szerint az új tulajdonos már nem mondhatja fel, azaz továbbra is T. Sándor vállalkozása működtetheti a szállodát. A hamis szerződéseket július 22-én nyújtották be a hévízi jegyzőhöz birtokvédelmet kérve a bankkal szemben. Ennek elutasítása után pedig augusztus 19-én a keszthelyi bíróságon indítottak birtokvédelmi eljárást a bank ellen, és ebben négy darab, az aláírás keltezését, helyét, a körülményeket tekintve valótlan tartalmú szerződést nyújtottak be.
A megyei főügyészség sajtószóvivője, dr. Pirger Csaba közölte, a történtek alapján a két férfi ellen különösen jelentős polgári ügyben elkövetett hamis tanúzás miatt emelt vádat az egerszegi járási és nyomozó ügyészség.
zaol.hu / Arany Gábor