Hideg vagy forró vízben egészségesebb a fürdés?
Mind a hideg, mind a meleg vizes zuhanyzásnak vagy fürdésnek megvannak a maga előnyei és hátrányai az egészségünkre nézve. Míg a hideg vízzel megelőzhető például a bőr kiszáradása, a meleggel sokkal kipihentebbek lehetnek az izmaink.
Kádajtóval a kényelemért
A kádajtó nagy segítség lehet például idősebb, mozgásukban korlátozott emberek számára, de ott is nagy hasznát vehetjük, ahol kisgyermek vagy valamilyen háziállat is van a családban. A kádajtó, mint ahogy a nevében is benne van, egy kádra szerelt, kádba vágott kis ajtó, mely abban segít, hogy ne kelljen annyira felemelnünk a lábunkat, amikor belépünk.
Tökéletesen vízzáró, és bármilyen kádba beszerelhető úgy, hogy nincs szükség teljes átalakításra, az egész nem tart egy örökkévalóságig, hiszen 24 óra elteltével már használható is lesz a kádunk. A kádajtó stabil és nem rozsdásodik, a kád szerkezetében sem történik változás, előnyös tehát mindenki számára, akinek fontos az alacsony belépési magasság.
A hideg víz előnyei
Ha elkezdünk egy kicsit utánaolvasni, hogy vajon a hideg vagy a meleg vizes fürdőzés jobb-e, sokféle véleményt, cikket olvashatunk. Tény, hogy mindkettőnek megvannak a maga előnyei. A hideg víz segít a bőrnek megőrizni rugalmasságát, reggel segít felébredni, gyorsítja az anyagcserét, edzés után segíti az izmok regenerálódását. Hozzájárul az egészséges bőrhöz és hajhoz, és még a súlycsökkentésben is szerepet játszhat.
A jéghideg vízzel való zuhanyzás vagy egy kád hideg vízbe merülés egyfajta sokkot jelent a szervezet számára, ez pedig növelheti az oxigénbevitelt, a pulzusszámot, fokozódik a keringés, a mélyebb szövetekben gyorsabban kering a fér, hogy fennmaradjon az ideális testhőmérséklet, összességében pedig segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket.
A forró víz is csupa haszonnal jár
Ezzel szemben sokan szeretnek belemerülni egy forró vízzel teli kádba, például ha szeretnének ellazulni vagy nehezen alszanak el éjszaka. És ennek megvan a háttere is, hiszen a forró víz aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, amitől az alvás jobban fog menni. Ráadásul az izmok lazítását is elősegíti, és ha légúti betegségben szenvedünk, arra is megoldást jelenthet. A forró víz gőze ugyanis segít a légutak nyitásában, fellazítja a váladékot, tisztítja az orrjáratokat. A bőrnek is jót tesz azáltal, hogy segít kinyitni a bőr pórusait, elősegítve a szennyeződések és olajok távozását.
Hogy mégis melyik mellett tegyük le a voksunkat? Erre több megoldás is van, ha mindkettőt szeretnénk egyszerre alkalmazni, az egyik a langyos vizes fürdés, egy másik megközelítés pedig egy dr. Kneipp nevéhez fűződő technika.
Ez pedig a váltott hőmérsékletű zuhany, amit egy perc hideggel kezdünk, ezután jön egy perc forró víz. Ezt három-öt cikluson keresztül érdemes váltogatni, így mind a meleg, mind a hideg vizes zuhanyzás előnyeit kiélvezhetjük.