Hillary Clinton is harcba száll a Fehér Házért
Hillary Clinton volt first lady, New York-i szenátor és külügyminiszter vasárnap hivatalosan bejelentette, hogy indulni szándékozik az Egyesült Államok 2016-os elnökválasztásán.
Ha elnyeri a választók többségének támogatását, akkor a 67 éves politikus a nemek közötti egyenlőtlenség „legmagasabb és legkeményebb üvegplafonjának” áttörésével hazája első női elnöke lehet. Clinton maga mögött tudhatja a demokraták túlnyomó többségének támogatását, ezért jó esélye van arra, hogy megszerezze pártjának hivatalos elnökjelöltségét.
Hillary Clinton a közösségi médiában videoüzenetben közölte, hogy a Fehér Házért vívott küzdelem elnökjelölt-aspiránsa. Immár másodjára száll ringbe, 2008-ban a demokrata előválasztási küzdelemben szoros versenyben alulmaradt a jelenlegi elnökkel, Barack Obamával szemben.
Össztűz Clintonra
Republikánus politikusok már azt megelőzően támadták Hillary Clintont, hogy bejelentette volna indulását. Jeb Bush volt floridai kormányzó – az idősebb Bush elnök fia és az ifjabb Bush elnök öccse – vasárnap videoüzenetet tett közzé, amelyben kijelentette: „lényegi” vitát vár arról, hogy az Egyesült Államoknak milyen irányba kell elmozdulnia hétévi demokrata kormányzás után. „Jobbnak kell lennünk az Obama–Clinton-külpolitikánál, amely kárt okozott a szövetségeinkkel fenntartott viszonyunkban és felbátorította ellenségeinket” – mondta Bush, aki még nem tette meg a hivatalos bejelentést, hogy maga is indulni kíván az elnökválasztáson.
A politikus szerint Obamának és Clintonnak a nagy kormányzati szerepvállalásra épülő és az államadósságot növelő, „bukott” politikája áll az útjában az igazi gazdasági fellendülésnek és jólétnek. „Úgy gondolom, hogy a konzervatív eszmék azok, amelyek meg fogják újítani Amerikát, növelik majd a gazdaságunkat, rendbe rakják a pénzügyi háztartásunkat és amelyek még erősebbé teszik nagyszerű országunkat. Tudom, mi jobbak tudunk lenni, és összefogva azok leszünk” – hangoztatta a politikus, aki a következő napokban Ohio, Louisiana és New Hampshire államban vesz majd részt adománygyűjtő és kampányjellegű eseményeken.
Képmutatás?
Rand Paul kentuckyi republikánus szenátor, aki már hivatalosan is elnökjelölt-aspiráns, vasárnap az NBC televíziónak nyilatkozva kifogásolta, hogy a Clinton Alapítvány legkevesebb 10 millió dollárnyi adományt fogadott el olyan országoktól, amelyek megsértik a nők jogait, „ahol a nemi erőszak áldozatait megkorbácsolják”. A politikus ezt képmutatásnak nevezte a volt first lady részéről, amit Hillary Clintonnak meg kell majd magyaráznia.
Kérdésre válaszolva kijelentette: nem gondolja azt, hogy az Egyesült Államoknak bojkottálnia kellene Szaúd-Arábiát, ugyanakkor úgy vélekedett, hogy el kellene utasítani az olyan országok adományait, amelyek semmibe veszik a nők jogait. Paul egy, a 2016-ban elsőként előválasztó államokban, Iowában, New Hampshire-ben, Dél-Karolinában és Nevadában közzétett politikai hirdetésben azt állította, hogy Clinton „elszakadt a valóságtól”, és a legrosszabbat képviseli „a washingtoni gépezetből”.
Marco Rubio 43 éves, kubai származású floridai republikánus szenátor a tervek szerint hétfőn jelenti majd be, hogy ő is rajthoz áll a Fehér Házért folytatott küzdelemben. Eddig a republikánus oldalon az esélyesebbnek tűnő jelöltek közül csak Rand Paul és Ted Cruz texasi szenátor nyilvánította magát elnökjelölt-aspiránsnak. A Szövetségi Választási Bizottság honlapja szerint eddig 242-en jelentették be indulási szándékukat.
mno.hu (Fotó: readyforhillary.com)