Hoffmann Rózsának nem kellett, megcsinálják külföldön
Sajnos bevett gyakorlatnak számít, hogy magyar találmányok itthon nem kapnak szabad utat, ezért alkotójuk külföldön keresi a boldogulást.
A HVG hozta nyilvánosságra Auth Andrea hétköznapinak aligha nevezhető történetét. A pécsi tanítónő a helyi általános iskolák összevonásai után szembesült azzal, hogy osztályaiban rendkívüli mértékben megugrott a matematikai alapműveletekkel küzdők aránya. A helyzet kezelésének kulcsát a játékos formában történő megoldásban látta, ezért egy kártyajáték fejlesztésébe kezdett. A pécsi egyetem látott fantáziát a dologban és Arató Ferenc segítségével tökéletesítették a találmányt, amelyre egy millió forint pályázati forrást is sikerült elnyerni.
A projekt azonban itt el is akadt a Hoffmann Rózsa vezette oktatási reformok és a kormányzati bürokrácia útvesztőiben. Az egyetemi innovációs alapok elvonásával ugyanis elvesztették a már korábban elnyert támogatást, ami már csak azért is kínos volt, mert a nyomdai munkálatok már elkezdődtek. Végül az egyetem segítségével sikerült rendezni a számlákat, de a játék nem készült el. Végül egy tankönyvkiadó segítségével legyártottak ugyan ezer darabot a Lapot kérünk című játékból, de a tankönyvpiac államosítása elsodorta a projektet és végül az elkészült darabok sem juthattak el az iskolásokhoz.
Az eset végül talán mégis szerencsés véget ér. A Németországban egyre divatosabb közösségi finanszírozás keretein belül ugyanis már 8,5 millió forint gyűlt össze a játék legyártásához. Így külföldön akár még sikertörténet is lehet a dologból, különösen úgy, hogy például finn szakemberek máris érdeklődnek az új játék iránt.