h i r d e t é s

Hogyan emelkednek a rezsiköltségek? A várható energiaárakról, tényszerűen

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Hogyan emelkednek a rezsiköltségek? A várható energiaárakról, tényszerűen

2022. július 17. - 17:39

A hét közepén körbement egy igen riasztó számokat tartalmazó írás az emelkedett villany- és gázárakról. Most egy jelentősen pontosított, az eddigieknél jócskán szelídebb, de sajnos így is a kisemberek számára komoly plusz terheket tartalmazó számítást is láthatunk végre. Igaz, nem tudhatjuk, a következő napokban-hetekben még milyen meglepetéssel készül Orbán és a Fidesz.

A PáKöR Facebook-oldalán jelentek meg a számítások, ez viszont már hivatalos forrásra alapozott számolásokat tartalmaz.

A várható energiaárakról, tényszerűen

Mivel az utóbbi napokban ellepték az internetet és a közösségi oldalakat olyan táblázatok, amin „légből” kapott adatokból lettek kiszámolva a rezsicsökkentés felszámolása utáni rezsidíjak, és ezek felettébb ijesztő képet festenek az augusztustól életbe lépő rezsiköltségekre, ideje kicsit rendbe rakni tényszerűen a témát. Az sajnos mindenképpen megállja a helyét, hogy nagymértékben nőnek az árak, de közel sem úgy, ahogy azt a kormányszóvivő lefestette. Az ő nézőpontjából ugye most valahol azt a hazugságot kell védenie, amit a Nyugat-európai állapotokról mondtak előzőleg. Viszont ahogy az sem igaz, hogy a németek most 6-7x többet fizetnek a rezsiért, úgy az állítása szerinti növekmény a magyar rezsidíjakban sem így fog megjelenni. A kommunikációs trükk lényege abban rejlik, hogy csak az energiadíj mértékének a növekményét nézi, nem a teljes fizetendő egységdíjat. Az áram és a gáz díja ugyanis a végfelhasználóknál csak részben áll az energiadíjból, abban több fix nagyobb értékű tétel is szerepel, mint pl. a rendszerhasználati díj.

Nézzük, miből is áll a 2022. július elsejei áram és gáz bruttó díja, és ezek mennyibe kerülnek a hatósági áras lakossági, és a már piaci árhoz igazított közületi díjtételek esetében. Az egyszerűség kedvéért most az MVM területek díjszabásait nézem, mivel a térségünkben legtöbben hozzájuk szerződtek, és nagyjából a szolgáltatási területek átlagárát képviseli.


Nagyobb méretért kattintson a képre!

Áram esetében a lakossági hatósági áras ügyfeleknek A1 árszabásban az elosztói alapdíj 153 Ft havonta, erre jönnek rá a fogyasztott mennyiség hatósági díja, ami 36,4 – 37,5 Ft (évi 1320 kWh fogyasztásig a kedvezőbb, utána a drágább díj kerül felszámításra). Ennek a fogyasztási díjnak az eloszlása: nettó 5,25 – 6,13 Ft villamos energia díj + nettó 23,4 Ft elosztási és átviteli díj (rendszerhasználati díj). Egy példával élve, ha valaki az augusztustól előírt 210 kWh limit fogyasztást hozta eddig, akkor annak a havi díja a jelen árakkal (és még a kedvezményesebb tarifába tartozva) 153 + 36,4 * 210 = 7.797 Ft. Ha már elhasználta a kedvezményes díjszabás mennyiségét, akkor ez 8.028 Ft-ra változik.

Áram esetén ugyanez közületi ügyfeleknek, akik már a piaci áramárhoz igazított A1 díjszabást kapják, a következőképpen néz ki: nettó 46 Ft villamos energia díj, valamint nettó 1,9 Ft jövedéki adó, KTÁT, KÁVET díj jön rá. Az elosztói alapdíj, és a rendszerhasználati díj pontosan ugyanannyi, mint lakossági hatósági áras ügyfelek esetén. Így a közületi áram díja a bruttó 153 Ft-os havi alapdíjból, és a bruttó 90,2 Ft / kWh fogyasztási díjból adódik össze. A fenti példához igazodva, ez egy közületi fogyasztónak havi 210 kWh mennyiségnél havonta 19.095 Ft fizetési kötelezettséget jelent most.

Gáz esetében kicsit mások az arányok, itt lakossági hatósági áras esetben bruttó 11.674 Ft éves alapdíj van, ezt havi összegre lebontva 973 Ft jön ki. A fogyasztásra szintén van egy kedvezőbb m3 ár, ami évi 1200m3 fogyasztásig él, ez pont bruttó 100 Ft / m3. Az ezen felüli fogyasztás díja kicsit borsosabb, 116 Ft / m3. Egy átlagos családi ház fűtése egy keményebb téli hónapban akár 400m3-es fogyasztást is jelenthet, ez a kedvezményesebb árral számolva 973 + 400 * 100 = 40.973 Ft. Ha már elfogyott a kedvezményesen számolt 1200m3-es keret, akkor ugyanez a fogyasztás 47.373 Ft.

Gáz esetén a közületi ügyfeleknek (A2 díjszabás) évi bruttó 15.636 Ft alapdíjat kell fizetni, ami 1303 Ft havonta. A fogyasztási díjak pedig ugyanazzal az 1200m3-es kedvezményes lehetőséggel számolhatók (7,2 Ft jövedéki adó és készletezési díjjal növelten): a kedvezményes ár bruttó 138,2 Ft / kWh, míg a további mennyiség 159,5 Ft / kWh. A fenti példához hasonlóan, ha egy közületi fogyasztó 400m3-t fogyaszt egy hónapban, a kedvezményes mennyiség erejéig 56.583 Ft-ot fizet, míg az 1200m3 keret elfogyasztása után 65.103 Ft-ot.

Mivel a közületi árakat már a piaci energiaárakhoz szabták, vélhetően ugyanezek lesznek augusztustól is a meghatározott fogyasztási limitek felett fizetendő összegek is. A kormány kommunikációs trükkjében csak az energia díjának emelkedésére apellál, ami ugye itt is jól látszik, a fizetendő díjnak csak egy része. Érdekességképpen kiszámolható, hogy áram esetében a hatósági áras lakossági, és a közületi díjakban a villamos energia díjának eltérése átlagosan majdnem nyolcszoros, míg a ténylegesen a végfelhasználó által fizetendő díj eltérése csak átlagosan alig 2,5x-es.

Ebből pedig már kényelmesen lehet számolni az augusztustól meghatározott új hatósági áras limiteknél a limit alá, és limit fölé eső összegeket, a havi alapdíjjal együtt. Erre pár példát a bejegyzéshez rakott képen szereplő táblázatban írtam (kedvezményes és nem kedvezményes árak súlyozott átlagával számolva). Várhatóan körülbelül ezzel számolhatunk augusztustól, persze a díjak még változhatnak kisebb-közepesebb mértékben az aktuális energiapiaci árak függvényében is. Reméljük, télre nem ugranak már sokkal feljebb az energiahordozók piaci díjai. És természetesen érdemes megvárni a napok óta húzódó új törvényt is, hátha tartalmaz még némi meglepetést…

Még egy megjegyzés: sok kérdés van még függőben, szerintem az egyik legfontosabb az, hogy az elszámolás havi vagy éves formában történik-e meg, illetve lehetősége lesz-e még az éves elszámolásba váltania a jelenleg havi bejelentés alapján elszámoló ügyfeleknek. Ugyanis ha nem lesz lehetőség az éves elszámolásra, lényegében mindenkinek hatalmasat nőnek a téli terhei, mivel a 210 kWh-os és a 114 m3-es havi korlát télen messze nem elég szinte senkinek, ott az eddigi havi költségek többszörösei jelenhetnének meg a magyar háztartásokban.

A lakossági és közületi árlisták, részletes tételes árazásokkal elérhetők mindenki számára az mvmnext.hu oldalon.

Futó Gábor, PáKöR, 2022. 07. 16.” (Borsod24.hu)