Hogyan győzte le a Fideszt a rezsidémon?
Igazat mond a kormány, tényleg csak az orosz-ukrán háború miatt volt szükség hirtelen és drasztikus gázáremelésre? Miért kell a lakosságnak hétszeres árat fizetni a gázért, ha a Fidesz szerint továbbra is jön „az olcsó orosz gáz”? Meddig létezett ténylegesen a rezsicsökkentés és mennyibe került a lakosságnak?
Bár a Fidesz-propaganda azt állítja, hogy a kormány éveken át megvédte a lakosságot a magas piaci áraktól, a gazdasági realitások őket is kötik: a „rezsicsökkentést”, vagyis az alacsonyabb rezsit valójában csak az éveken át alacsony világpiaci gázárak tették lehetővé. A hatósági árakból az állam és az gázszolgáltatók pedig profitáltak, amikor a lakosságnak a piaci árnál drágábban adták el a gázt.
A COVID-járvány lecsengésekor azonban berobbantak a gázárak, és már a háború előtt fenntarthatatlanná vált az MVM működése a meglévő hatósági árakkal. A gazdasági helyzet indokolta volna ekkor a sávos gázáremelést, ezt azonban a választások közeledtével már nem lépte meg a Fidesz.
Inkább hagyták elszabadulni az energiaszolgáltató és az állam adósságait, és csak júliusban jelentették be a lakossági áram- és gázárak drasztikus növekedését a kormány által megállapított átlag fölött fogyasztóknak.
A videóban bemutatjuk, hogyan vált a rezsicsökkentés politikai csodafegyverré a Fidesznek, és miért lett helyette (illetve részben miatta) Európában az egyik legmagasabb a magyar rezsi. (Átlátszó)