h i r d e t é s

Hol ér legtöbbet a magyar turista pénze?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Hol ér legtöbbet a magyar turista pénze?

2015. március 05. - 09:32
0 komment

Holland és angol turisták a pesti bulinegyedben az árakat nem nézve rendelik a túlárazott kézműves söröket és trendi burgereket.

Hova kell utaznia a magyar turistának, hogy gazdagnak érezhesse magát? A Guruló Hordó rendhagyó módon utazási tanácsokat ad.

Nagyon egyszerűen fogalmazva arról van szó, hogy Angliában magasabbak a bérek, viszont magasabbak a termékek és (legfőképp) a szolgáltatások árai is. Ezért éri meg ennyire egy angol turistának hozzánk jönnie: az alacsonyabb árak miatt nálunk többet ér az angliai fizetése.

Ha Magyarországon forintban kapod a béred, akkor annyit kell tenned, hogy körbenézel, mely országokban alacsonyabbak a termékek és szolgáltatások árai.

Az árszínvonal számít

A magyar árszint az EU-s átlag 65%-a volt tavaly. Ezt azt jelenti, hogy átlagosan minden (értsd: minden amire egy átlagos ember pénzt ad ki: kaja, benzin, lakás, stb. évi átlagos árfolyamon átszámolva) másfélszer többe kerül az EU-ban. Persze ez a nálunk gazdagabb országbelieket annyira nem zavarja, hiszen a bérek még ennél is magasabbak náluk. (Lásd még erről korábbi posztunkat: Kenyérárak: Magyarország a legdrágábbak között van.)

Ha viszont turistáskodik az ember, máshogy költi el a pénzét. A KSH szerint 2013-ban a magyarok külföldi nyaralásukon a legtöbbet szálláshely- és vendéglátó szolgáltatásra költötték. Sokat költöttünk még egyéb árucikkekre is, amik valószínűleg szuvenírek, játékok vagy tartós fogyasztási cikkek lehetnek.*


A nyaralni külföldre látogató magyarok kiadásainak megoszlása.
Forrás: ksh.hu

Mennyivel drágább ugyanaz a nyaralás?

Ha a fenti kiadási szerkezettel súlyozzuk a különböző termékek árait, megkaphatjuk, hogy egy átlagos magyar turistának melyik országban drágább vagy olcsóbb nyaralnia.

Ez látható az alábbi ábrán: a legdrágább Norvégia, ahol közel háromszor annyiba kerül ugyanaz a nyaralás mint Magyarországon. A legolcsóbb pedig Ukrajna, ahol pedig 67%-kal olcsóbb mint itthon.

Árnyalja persze a képet, hogy az árszint a termékek minőségbeli különbségét nem tudja kifejezni: az ukrán kenyeret ugyanolyan minőségűnek veszi mint a svájcit. Ha képesek lennénk a minőségre is mértékegységet találni, akkor a különbségek csökkennének az országok között. Az is fontos, hogy ezek a számok az egész ország átlagára vonatkoznak, a turisták által felkapott helyeken magasabbak lehetnek az árak.

Az adatok az OECD-től és a Világbanktól vannak, 2014 decemberére vonatkoznak, az akkori devizaárfolyamokkal számoltunk. Tehát ebben már benne van a rubel esése (Oroszország előtte még 6%-kal drágább volt Magyarországnál), viszont az ukrán hrivnya 2015-ben folytatódó esése már nem (tehát még ennél a 67%-nál is olcsóbb Ukrajna).


Források: OECD havi árszínvonal, és a Világbank nemzetközi árösszehasonlítása

Irány kelet!

Az ábrán jelöltük azt is, van-e közvetlen fapados járat az adott országba. Ez alapján a legolcsóbb nyaralást Kijevben lehet megejteni, hiszen a Wizzairrel már 10 ezer forint alatt is el lehet oda jutni. A Maidanon 25 Euróért már 4-csillagos szállodaszobát is kapunk. De persze azt is megértjük, ha valaki most nem akar Ukrajnába menni. Ez is hozzájárul az alacsony árakhoz. (Mint ahogy Egyiptomba is akkor vágták leginkább az ember után a nyaralásokat, amikor nagy volt a felfordulás.)

Egyiptomba Hurghadába jár fapados, Azerbajdzsánnal viszont vigyázzunk, eléggé meg kell szenvedni a belépési vízumért.

Simon Marokkóba menne szívesen, amelyik lehet, hogy a világ legmenőbb start-up helyszíne, kedvcsinálónak nagyon jó Jim Jarmusch filmje Tangier sikátorairól. Zsopi szerint Tunéziát sem szabad kihagyni, egy ország ahol állítólag működik az arab tavasz (érdekes lenne megnézni, hogy igazából mi van) és még tengerpartok is vannak. Meg persze kiszáradt sóstó eredeti Csillagok Háborúja díszlettel.


A gyerek ebéd után fogócskázhat a buckalakókkal
Forrás: StarWarsLocations

Az én tippem Grúzia: a repülőtéri ingyen vörösborról ugyan már lecsúsztunk, de az ország tele van történelmi és természeti érdekességekkel, van közvetlen fapados járat Kutaisiba és 21%-kal olcsóbb is a nyaralás. Ráadásul a grúz amforás bort Zsopi is ajánlotta már a blogon.

Jó utat mindenkinek! És ne felejtsetek el élménybeszámolót küldeni nekünk, ha valami igazán jó helyen jártok!

* Lábjegyzet: Az üzemanyagköltséget kivettük a súlyozásból, mivel túl nagynak tűnt (15%). A magyarok külföldi nyaralása sokszor autóval történik a szomszédos országokba, a posztban szereplő legtöbb országba viszont valószínűleg nem autóval mennénk, ezért jobban fedi a valós költségeket ha kihagyjuk ezt a tételt.

 

gurulohordo.blog.hu (Címlap: Hurrá, nyaralunk! Fotó: Wiadomosci)