Honnan hová tart a Népszava?
Zöldi László írása a Médianapló blogon.
Puch László az új tulajdonosok képviseletében azt is mondta a többször már említett ATV-interjúban, hogy ő nem ért a sajtóhoz. Ezzel indokolta, hogy eszébe sem jutna beleszólni a Népszava szerkesztésébe. Egy feltétele azonban van: „Racionális működés, 30-35 ezer példány.”
Ami a racionális működtetést illeti, azóta részletezte, hogy mire is gondolt. A 24.hu című portál tegnapi kiadásában arról beszélt, hogy több újságíróval képzeli el a majdani napilapot, vagyis nem a személyzeten (és a személyiségeken) akar spórolni. Az idézett mondat második fele már kevésbé megnyugtató. Félő, hogy valamit félreértett a tárgyalásokon, vagy hagyta magát becsapni, mert napi húszezer értékesített példányról számolt be. A Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség október 8-a előtti adatsorában a 133 éves újság 10.646 eladottal szerepel. Innen bizony nehéz lesz eljutni a hőn áhított 35 ezer példányig.
Igaz ugyan, hogy október 8-a után a Népszabadság-olvasók egy része jobb híján a Népszavát választotta, ám ez egyelőre csupán annyit jelent, hogy a kiadóhivatalt vezető Láposi Elza atv.hu-n közölt bejelentése szerint az előfizetők számát sikerült ezerrel gyarapítani. Valószínűleg jött még hozzájuk egy-kétezer standon vásárló olvasó is. Mindazonáltal ebből csak az következik, hogy a patinás napilap az egyik kategóriából eljutott a másikba. A korábbi csoportba tartozott a szekszárdi Tolnai Népújság (10.622 példánnyal), a tatabányai 24 Óra (9954), az egri Heves Megyei Hírlap (8942), továbbá az auditálásra nem vállalkozó újságok közül a nyolcezer példányra saccolt Magyar Hírlap, a mintegy hétezres salgótarjáni Nógrád Megyei Hírlap és az ötezresre becsülhető Magyar Idők.
Ahová most közeledik a Népszava, az a kecskeméti Petőfi Népe (16.276), a kaposvári Somogyi Hírlap (15.313) és a Békés Megyei Hírlap (14.458) kategóriája. Ezeket kéne utolérni és meghaladni ahhoz, hogy egy-két év múlva átkerülhessen a húszezres napilapok közé. Az a benyomásom, hogy a papír alapú sajtó hanyatlása idején elérhetetlen lesz a Népszabadság célba vett, 37 ezer körüli utolsó példányszáma. Nem is kellene erőltetni, bár a jelek arra utalnak, hogy Puch László médiaszemlélete megrekedt a hagyományos sajtónál. Politikai és talán még gazdasági haszonnal is kecsegtetne, ha beérné a húszezer kinyomtatható példánnyal.
Nem kéne a többi terjesztésre szánt Népszavát a remittenda-raktárba küldeni, a felszabaduló pénzt pedig a digitális kiadás korszerűsítésére és online újságírók szerződtetésére költhetné. Elvégre a XXI. században vagyunk. (medianaplo.blog.hu)
A magukat baloldalinak mondó médiumok térvesztése - a printmédia általános visszaszorulása, illetve az Orbán-rezsim médiapolitikája, állami hirdetési és frekvencia-kiosztási gyakorlata stb. mellett - arra (is) visszavezethető, hogy valójában olyan liberális körökből származó elveket mantráztak évtizedeken át, amelyek a globális tőke térnyerését szolgálták és a baloldali szolidaritás elv gyakorlati érvényesülését tették zárójelbe.
Bár az emberek többsége, aligha gondolkodott ilyen magasröptű elvek mentén, azt pontosan érzékelték, hogy a magukat szocialistának nevező politikai erők és médiumok nem értük ágálnak, mi több, még addig sem jutnak el, hogy megértsék, mit is jelent ma a tömegek kiszolgáltatottsága, kizsákmányolása a munkahelyeken, a falvakban, a kisebb-nagyobb városokban.
E tekintetben a Népszabadságban is csupán partvonalra szorítva jelent meg a szolidaritáselvű-baloldali gondolkodásmód, az olyan médiumokban mint a Klubrádió, ATV stb. pedig egy-egy elszigetelt egyéni kezdeményezést leszámítva, gyakorlatilag egyáltalán nem.
Amit Magyarországon baloldali kormányzásnak, baloldali cselekvésnek nevez az elit, benne a magát eléggé árulkodó módon balliberálisnak nevező mai ellenzék, az az amerikai kvázi baloldali felfogás képviselete.
Szómágia annak érdekében, hogy a tömegekkel minél könnyebben lehessen elfogadtatni szociális helyzetük megrendülését, munkahelyi kiszolgáltatottságuk növekedését, a gyerekeik előmenetelét lehetetlenné tevő szegregált oktatás megállíthatatlan térnyerését, amit nem mellesleg a késő Kádár-kori elit indított el és képviselt mindaddig, amíg az Orbán-rezsim ezt is elorozta, és immár az egyházakkal összefogva saját hatalmi bázisának tartós kiépítéséhez használja. (@Jakab.gipsz:)