h i r d e t é s

Ilyen egy baba-mama barát startup

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ilyen egy baba-mama barát startup

2019. április 15. - 09:45

Magyarországon egy több gyermekes családanya óriási hátrányban van, mint munkavállaló. 

Illusztráció: MTI Fotó: Róka László

Ha az érintett nő még vidéki is, akkor még kilátástalanabb a helyzete akkor is, ha kimagasló szakmai tapasztalattal rendelkezik. Ezt ismerte fel az M. I. Solution Kft., ahol a programozókon kívül minden munkavállaló egy-, vagy több gyermekes anyuka.

Egy anya bármilyen élethelyzetben elsősorban anya függetlenül attól, hogy munkaidő van-e, vagy sem. Ha a gyermeke beteg, akkor mellette van a helye, ez pedig nehezen összeegyeztethető egy napi nyolcórás fix munkaidővel.

A helyzet hatványozottan rosszabb, ha több bölcsődés, óvodás korú kisgyermeke van az édesanyának, hiszen az influenzaszezonban sokat betegeskedhetnek, azaz a szülő hetekre kieshet a munkából. Ezt kevés munkaadó tudja összeegyeztetni a céges kultúrájával és időbeosztásával, így a kisgyermekes anyukák sok esetben kilátástalan helyzetben vannak.

A világ első webáruházra köthető mesterséges intelligencia szoftverét kifejlesztő M. I. Solution Kft. ugyanakkor kivételt képez ilyen tekintetben. Bár a programozóik között a férfiak többen vannak, a cég többi területén mindenki 1-2-3 gyermekes anyuka.

Surányi Ferenc, a vállalat ügyvezetője szerint tény, hogy szervezeti átalakítást igényel baba-mama barát munkahely létrehozása, ugyanakkor az anyukák felelősségvállalási szintje sokkal magasabb, mint az átlag. Azaz, ha azt ígérik, hogy a munkával másnap reggel 8 órára végeznek, akkor az készen is lesz függetlenül attól, hogy a gyerek jól aludt-e vagy beteg-e, de ha a gyermekkel teendő van, akkor lehetőséget kell adni az anyukának, hogy nyugodt szívvel állhasson fel az íróasztaltól.

A cégünknél tudatosan alakítottuk ki úgy a munkaköröket, hogy nagyon könnyen helyettesíthetők a munkatársak. Ha valaki kap egy telefonhívást, hogy a gyermeke belázasodott, akkor perceken belül át tudja venni egy másik kolléga a helyét.

– fogalmazott az ügyvezető.

Surányi Ferenc arról is beszélt, a több gyermekes anyukák között nagyon sokan be vannak zárva a négy fal közé, miközben nagyon szeretnének alkotni, az agyukat használni, de nagyon kevés lehetőségük van rá.

Elmondta, ma a munkaerőhiány elképesztő méreteket ölt, és a munkatársak pontosan tudják, hogy percek alatt találnak másik állást. Viszont azok a több gyermekes anyukák, akik évekig be vannak zárva a négy fal közé és lehetőséget kapnak, hogy újra alkothassanak, nagyon megbecsülik a munkájukat.

Valaki egyszer azt mondta, hogy stabil házat csak stabil alapokra lehet építeni. Egy cég életében pedig ezt a munkatársak jelentik

– magyarázta, hozzátéve, hogy bár kétségtelenül vannak olyan munkakörök, ahol nem alkalmazható olyan munkatárs, aki nem tudja vállalni a fix időbeosztást, de számos szakma home office-ért kiált. Ilyen például az ügyfélszolgálati alkalmazott, a telefonos értékesítő és a programozás is.

Szabó-Takács Lívia, a cég egyik munkatársa alá tudja támasztani, hogy több gyermekes családanyaként rendkívül nehéz elhelyezkedni.

Az otthon eltöltött idő mennyiségével egyenesen arányosan csökken az önbizalmad, és erre még rányomja a bélyegét az, hogy egy anyuka két kisgyermekkel nem feltétlenül potenciális munkavállaló, mert jó eséllyel két hetente beteg lesz valamelyik gyereke

 – fogalmazott.

Szerinte az változtathatna a cégek hozzáállásán, ha felismernék, hogy nem zárja ki egymást a produktivitás és a home office.

Meggyőződésem, hogy otthon, a gyerekek mellől rugalmas időbeosztásban legalább annyira eredményes tudok lenni, mint 8 és 16 óra között az irodában ülve. Ha erre rájönnének a cégek, mint ahogy tette azt az M. I. Solution Kft., az nagyon sokat segíthetne a hozzám hasonló helyzetben lévő anyukáknak

 – értékelt Szabó-Takács Lívia.