h i r d e t é s

Iskolakezdés kis hányingerrel

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Iskolakezdés kis hányingerrel

2016. augusztus 31. - 08:34
0 komment

Iskolakezdésre nem lesz változás, de még az idén módosulhat a kormány botrányos menzarendelete, miután egy éven keresztül egészségesebb, de íztelen és néhány esetben gusztustalan ételekkel etették az iskolásokat, óvodásokat.

A kép illusztráció és Békéscsabán készült

Szakmai szervezetek hónapokon keresztül győzködték a döntéshozókat a szabályok ésszerűsítéséről, a rendelet egyes előírásait még dietetikus szakembereknek sem sikerült betartaniuk. Az ételek várhatóan a változások után sem lesznek olyanok, mintha a nagymama konyhájában készültek volna.

Komoly eredményei, de komoly problémái is vannak a kormány tavaly szeptemberben indított menzareformjának a Magyar Közétkeztetők Szövetségének elnöke (MKSZ) szerint. Tettinger Antal elmondta: az elmúlt egy év tapasztalataiból elsősorban az szűrhető le, hogy konszolidálódni látszik a helyzet, a "három por" (só, liszt, cukor) elleni harcban jobb megoldások is kezdenek kialakulni.

Ahogy arról tavaly lapunk is beszámolt, miután az új közétkeztetési rendelet - amely az utolsó grammig szabályozza az iskolákban, óvodákban felszolgálható ételek alapanyagait, tápanyagtartalmát, elkészítésének módját - a gyakorlatban is életbe lépett, egyre több helyről lehetett hallani elégedetlen hangokat.

A gyerekek közül nagyon sokan elutasították az újfajta menüt, sok étel a moslékos edényben végezte. A legtöbben az ízetlen fogásokra panaszkodtak, a rendelet értelmében utánízesíteni sem lehet, az asztalokról ugyanis eltüntették a só- és cukortartókat. Az iskolákban a diákok gyakran otthonról hoztak sót, de az is előfordult, hogy a tanárok tették fogyaszthatóvá az ízetlen menzakosztot.

Nem kellett sok idő, és az interneten bizarr képek is megjelentek a reformfogásokról, az egyik, nem éppen étvágygerjesztő kulináris alkotásról kiderült, hogy nem mosogatólé, hanem harcsaapró csicsókával. A szülők azért háborogtak, mert hiába fizetnek a menzáért, ha a gyerek nem eszi, éhesen megy haza - a harcsás csicsóka egyébként szerintük is undorító volt.

Szegeden petíciót is indítottak a szülők: hangsúlyozták, a só- és cukormennyiség drasztikus csökkentése miatt az ételek ehetetlenek, a natúr joghurthoz hozzá sem nyúlnak a gyerekek, a mindennapi tej pedig az arra érzékenyeknek hasfájást okoz. De nemcsak a szülők, az étkeztetők is panaszkodtak, a legtöbben azt tapasztalták, egyre több étel került a kukába a reform bevezetése óta.

Tettinger Antal szerint a kezdeti "riadalom" után csillapodtak a kedélyek, az elmúlt egy évben a gyerekek fokozatosan hozzászoktak az íztelenebb, de egészségesebb ételekhez, valamint a konyhák is az új receptek, alapanyagok használatához.

Más szakmai szervezetekkel együtt az MKSZ is folyamatosan egyeztetett az Emberi Erőforrások Minisztériumával (Emmi) a menzareform javítása érdekében, s bár Tettinger még nem tud arról, hogy javaslataikat már a gyakorlatban is alkalmaznák, úgy érzi, volt befogadó készség a rendeletalkotó felől.

A szakember szerint az egyik legnagyobb kihívást az engedélyezett só mennyisége jelenti, több ételsornál az előírt mértéket még dietetikus szakemberek közreműködésével sem tudták betartani a próbafőzések alkalmával; előfordult, hogy már maga az alapanyag is több sót tartalmazott, mint amennyit a jogszabályok megengednek. A só mennyiségének ráadásul nem csupán az íz, hanem egyes élelmiszereknél - mint a péksütemények - az állag szempontjából is fontos szerepe van.

A hvg.hu információi szerint még májusban szűkkörű próbafőzést is végeztetett az Emmi, ahol szintén arra jutottak, hogy a menzarendelet egyes előírásai betarthatatlanok.

"A tavasszal kezdődött egyeztetések során létrejött egy szakmai anyag, ami már jogszabálytervezet formájában is elkészült"

- erről Gál Pál Zoltán beszélt a Népszavának. A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének elnöke úgy tudja, heteken belül, de legkésőbb év végéig módosíthatnak a közétkeztetési rendeleten, de tanévkezdéskor még biztos, hogy az eddigi előírások szerint főznek majd a konyhákon.

"Úgy tudom, a módosításban ésszerűsítették a határértékeket, valamint a túlszolgáltatást is csökkentették, eddig ugyanis gyümölcsből, tejből is rengeteg került a kukába, mert a gyerekek az előírt mennyiséget nem tudták elfogyasztani"

- mondta Gál, abban bízva, hogy ez egy elfogadhatóbb rendelet lesz. Hozzátette: az egészségesebb ételek ízvilága a változtatások után sem hasonlít majd a nagymama konyhájából kikerülő finomságokéra, de "szerethetőbb" lesz, mint most.

A tervezett módosításokkal kapcsolatban a Népszava kereste az Emmi-t is, kérdéseinkre egyelőre nem kaptak válaszokat.

Szerző: Juhász Dániel / nepszava.hu