h i r d e t é s

Itt a svéd bejelentés: 75-ször több fertőzött lehet az eddig ismertnél

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Itt a svéd bejelentés: 75-ször több fertőzött lehet az eddig ismertnél

2020. április 27. - 07:44

Május elsejére a svéd fővárosban élők negyede el fogja kapni a koronavírust, a fertőzöttek valós száma pedig 75-szöröse lehet a diagnosztizált esetek számának, állítja egy svéd tanulmány. - írja a privatbankar.hu.

Svédország. Illusztráció: pixabay.com

Várakozások szerint túlnyomó többségük enyhe tünetekkel átvészeli a vírust, így Stockholm májusra elérheti a nyájvédettséget.

Ma mutatta be a Svéd Közegészségügyi Hatóság annak a tanulmánynak a javított verzióját, amely a koronavírus terjedését modellezi Stockholmban.

Sok a rejtett fertőzött   

A tanulmány, amelynek korábbi verzióját egy hibás számítás miatt visszavonták, két fontos következtetésre jutott.

Az egyik megállapítás, hogy

május elsejére a stockholmiak 26 százaléka már fertőzött lesz (beszámítva az aktív fertőzötteket és a betegségen már átesett embereket is).

Számításaik alapján az aktív fertőzöttek száma április nyolcadikán volt a legmagasabb.

A másik fontos megállapítás, hogy becsléseik szerint Stockholmban egy diagnosztizált fertőzöttre 75 nem diagnosztizált fertőzött jut

– tehát azok száma, akik elkapták a vírust, 75-szöröse lehet a hivatalos értéknek.

Arra már más szakértők is felhívták a figyelmet, hogy sok fertőzött enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészeli át a betegséget, ezért nem jelenik meg a statisztikában.

Mai adatok szerint Svédországban a diagnosztizált fertőzöttek száma csaknem 17 ezer, és 2021-en vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben. Eddig összesen mintegy 1200 ember került intenzív osztályra, ahol jelenleg mintegy ötszáz embert ápolnak.

A jelek szerint tehát a svéd hatóságok azzal számolnak, hogy

a fertőzöttek túlnyomó többségének nem okoz komoly problémát a vírus

– azaz ebből a szempontból nem feltétlenül baj, hogy ilyen magas szintet ért el a (rejtett) fertőzöttség.

Anders Tegnell, a Svéd Közegészségügyi Hatóság járványügyi vezetője hétvégén azt közölte, hogy a főváros májusra elérheti az úgynevezett nyájvédettséget.

Modelljeink szerint Stockholmban (a járvány epicentrumában) olyan sok immunis ember lesz, hogy annak kezd hatása lenni a járvány terjedésére

- mondta a svéd szakember.

A nyájimmunitás azt jelenti, hogy a közösség jelentős része, becslések szerint 60-70 százaléka védetté válik a vírussal szemben védőoltás vagy a vírusból való kigyógyulás révén – a koronavírus ellen egyelőre nincs védőoltás, ezért csak utóbbi verzió lehetséges –, többé nem fertőződhet meg és másokat sem fertőzhet meg. Így a járvány terjedése lelassul, egy idő után pedig le is áll.

Ugyanakkor a koronavírus esetében még nincs biztos válasz arra a kérdésre, hogy mennyire tartós az immunitás.

Különutas válságkezelés

Svédország – a nyugati világban egyedüli államként – különutas válságkezelést folytat annak érdekében, hogy megóvja a társadalmi-gazdasági életet. Egyes kritikák szerint viszont orosz rulettet játszik, és emberéleteket tesz kockára.

A stratégia szerint

egyrészt nem az összes embert, csupán a betegeket és időseket próbálják izolálni.

Az óvodák, az alapfokú iskolák, az üzletek, az éttermek és a kávéházak továbbra is nyitva tartanak, tehát az élet lelassult, de nem állt le. Az embereket otthoni munkára, a közösségi távolságtartás és a higiénia szabályainak betartására kérik, de nem alkalmaznak szankciókat.     

Másrészt elsősorban azokat a fertőzötteket azonosítják, akiknek rossz az állapotuk. A többieknek azt mondják: maradjanak otthon, és várják meg, amíg meggyógyulnak.

Ennek köszönhetően nem fertőznek, nem jelennek meg a statisztikában, és nem okoznak pánikot.

A stratégia tehát a jelek szerint elsősorban a népesség sebezhető részét próbálja megóvni, és bízik abban, hogy az egészséges emberek előbb-utóbb úgyis immunisak lesznek. Így reményeik szerint a társadalom végül eléri a nyájvédettség állapotát.

privatbankar.hu