h i r d e t é s

Itt nincs demokrácia? Európai össztűz Magyarországra

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Itt nincs demokrácia? Európai össztűz Magyarországra

2015. november 27. - 16:27
0 komment

Egy polgári kezdeményezés hatására alaposan átvizsgálhatja a magyar demokrácia állapotát az Európai Bizottság.

Az EUrológus úgy értesült, hogy döntés születhetett az Európai Bizottság biztosi kollégiumán belül az "Ébredj, Európa!" elnevezésű polgári kezdeményezéssel kapcsolatban, amely szerint Magyarországon autoriter rendszer épül.

A kezdeményezést a brüsszeli Európai Humanista Föderáció népszerűsíti, szerintük Orbán Viktor folyamatosan aláássa Magyarországon a jogállamiságot. A szervezet szerint a magyar miniszterelnök "veszélyezteti a közös európai projektet" és azt akarják, hogy az Európai Unió az úgynevezett "hetes cikkely szerinti eljárás" alapján vizsgálja meg a magyar demokrácia állapotát, és tegye meg a szükséges konzultációs lépéseket, ha nem találják a helyzetet kielégítőnek.  A kezdeményezést a blog értesülései szerint akkor fogadták el, amikor Navracsics Tibor európai biztos távol volt az üléstől.

Ha a kezdeményezést valóban nyilvántartásba vették kedden - az EUrológus erről hétfőn kap konkrét információkat - akkor aláírásgyűjtés következik: a 28 uniós tagország közül legalább hétből származó, legkevesebb 1 millió uniós polgárnak kell támogatnia úgy, hogy az országonkénti minimumot elérjék - írják.

Mit akarnak Brüsszelből?

Az EUrológus arról is beszámol, hogy a Föderációnak nincs magyar tagja. Vezetőjük, Pierre-Arnaud Perrouty viszont elmondta, attól tartanak, hogy az Orbáni politizálás átterjed más országokra is, az pedig végzetes lehet az Európai Unióra nézve - "a magyar kormány eltávolodik az európai alapértékektől.” - mondta Perrouty, aki szerint a lengyel választások már ennek a szelét hozták.

Ha sikerül összegyűjteni?

Ha megvannak az aláírások, akkor sem lehet kötelezni a tagállamokat: az Európai Bizottság és a Miniszterek Tanácsa is csak megvitathatja a felmerülő problémákat az adott tagországgal, semmilyen jogszabályi kötelezettséget nem von maga után a vizsgálat, azonban a tagország szavazati joga elveszhet.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt mondta: ha valóban született vagy születik ilyen döntés a biztosi kollégium részéről, az csak szabályszegő módon történhet, mert ilyen döntés meghozatalához az Európai Bizottságnak nem lenne joga.

Tehát ha születik ilyen döntés, az sehogy másként nem érthető, mint a bevándorláspárti Brüsszel, a bevándorláspárti európai uniós intézmények bosszúja Magyarországgal szemben - fogalmazott. Ugyanis éppen Magyarország példája bizonyítja azt, hogy sikeresen meg lehet állítani a bevándorlási hullámot és éppen Magyarország sikere bizonyítja azt is, hogy az európai bevándorlási politika megbukott, a magyar politika pedig sikeres - tette hozzá.

"Vagyis ha születne ilyen döntés, azt csak Brüsszel bosszújaként tudnám értelmezni" - mondta Szijjártó Péter.

 

MTI / privatbankar.hu (Címlap: Forrás: MTI - Fotó: Julien Warnand)