Jogosítvány büntetőpontok lekérdezése
Közúti kihágásaink régóta nem maradnak büntetlenül: gyakorlatilag bármilyen, a KRESZ-szabályok be nem tartásával végzett műveletért begyűjthetjük őket, ha rosszkor vagyunk rossz helyen – gondolunk ezalatt a sebességhatár túllépésére vagy akár a jobbra tartási kötelezettség megszegésére is. Mutatjuk, hogyan történik a jogosítvány büntetőpontok lekérdezése online, Ügyfélkapu segítségével!
A büntetőpontok lekérdezése 2022 évében jóval egyszerűbbé vált, mint korábban, ugyanis ettől az évtől a jogosítvány büntetőpontok lekérdezése Ügyfélkapun keresztül is megtehető. Tudd meg, mi az a büntetőpont, mennyi büntetőpontnál kezdjünk aggódni és hogyan történik a büntetőpontok lekérdezése online, pillanatok alatt!
Büntetőpontok lekérdezése 2022: egy perc az egész!
2022. május 10-től a Belügyminisztérium egyik legújabb fejlesztésének köszönhetően a büntetőpontok lekérdezése online is elérhető, mindössze egy Ügyfélkapus regisztrációval kell rendelkeznünk hozzá. A korábbi hosszas ügyintézési folyamatokkal (melyek akár hetekig is eltarthattak) és várakozási idővel ellentétben így mindenki tudhatja, éppen mennyi büntetőpontnál jár, veszélyben van-e a jogosítványa.
Fontos kihangsúlyoznunk, hogy a büntetőpontok lekérdezése nem csak azok számára ajánlott rendszeres tevékenység, akiknek a munkahelyük elvárja makulátlan közlekedési előéletet. A jogosítvány büntetőpontok lekérdezése célszerű a kezdő és rutinos sofőröknek egyaránt, hiszen a büntetőpontok lekérdezése kapcsán ismerhetjük meg leggyakoribb közlekedési hibáinkat, innen tudhatjuk, hogy mire érdemes fokozott figyelmet fordítanunk!
Mik a büntetőpontok?
A közúti közlekedési előéleti pontok, köznyelven „büntetőpontok” rendszerét 2001. január 1-jén vezették be, hogy a közúti szabályszegések (egyszerű szabályszegések, fokozottan veszélyeztető szabálysértések és bűncselekmények) ne történhessenek meg rendszeresen, szankciók nélkül, ezzel is kényszerítve a kihágásra hajlamos sofőröket a biztonságos, szabálykövető magatartásra.
Csak akkor lehet valakinek büntetőpontja, ha jogosítványa is van – és azt használja is. Amikor valaki megszeg egy közúti szabályt, a hatóságok helyszíni bírsággal és az adott jogsértéshez (annak súlyosságához mérten) büntetőponttal szankcionálják – erről a vétkes sofőrt tájékoztatják; bírósági határozattal elbírált cselekmény esetében a Nyilvántartó küld értesítést.
Akkor is értesít minket a Nyilvántartó, ha a büntetőpontok száma elérte a 13-at (figyelmeztet a büntetőpontok felső határának elérésének a következményéről és a jogosítvány büntetőpont csökkentési lehetőségekről). Amennyiben valaki eléri a 18 büntetőpontot, a jogosítványát visszavonják. A leadástól számolt 6 hónapot követően akkor kaphatja vissza valaki a jogosítványát, ha utánképzésen vett részt, vagy ha a jogosultság egyéb feltételei állnak fenn.
Milyen szabálysértésért, mennyi büntetőpont jár?
- Jobbra tartási kötelezettség megszegése – 1 büntetőpont
- Relatív sebességtúllépés – 1 büntetőpont
- Gyorshajtás – 4-tő 8 büntetőpontig, a sebességtúllépés mértékétől függően
- Záróvonalon / járműforgalom elől elzárt területen való áthaladás – 2 büntetőpont
- Megállás útkereszteződésben vagy az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 m-es távolságon belül – 2 büntetőpont
- Az irányjelzés szabályainak vagy a bekanyarodási szabályoknak a megsértése – 2 büntetőpont
- Biztonsági öv használata nélkül való közlekedés – 2 büntetőpont
- Bukósisak és gyermekülés kötelező használatának elmulasztása – 2 büntetőpont
- Vezetés közben kézben tartott mobiltelefon használata – 2 büntetőpont
- A kötelező haladási irány megszegése / behajtási tilalom megszegése – 4 büntetőpont
- Biztonsági öv nélkül autópályán való közlekedés – 5 büntetőpont
- Kijelölt gyalogos átkelőhely előtt megálló jármű melletti elhaladás, megállás nélkül – 5 büntetőpont
- Engedély nélküli vezetés – 5 büntetőpont
- Az elsőbbségadás és az előzés szabályainak megsértése – 6 büntetőpont
- Megállás kijelölt gyalogos-átkelőhelyen vagy az előtt, kerékpársávon, kanyarban, vasúti átjáróban vagy az előtt, megállás/megfordulás autópályán/autóúton – 6 büntetőpont
- Rendőri jelzés figyelmen kívül hagyása – 6 büntetőpont
- Autópálya leállósávján való haladás – 6 büntetőpont
- Közúti közlekedés rendjének megzavarása könnyű testi sértéssel – 6 büntetőpont
- Piros lámpán való áthaladás – 8 büntetőpont
- A vasúti átjárón való áthaladás szabályainak megsértése – 8 büntetőpont
- Ittas vezetés – 8-tól 11 büntetőpontig
- Közúti közlekedési szolgáltatás személygépkocsival, engedély nélkül – 9 büntetőpont
- Közúti balesetokozás – 9 büntetőpont
- Közúti veszélyeztetés – 11 büntetőpont
- Közúti segítségnyújtás elmulasztása, cserbenhagyás – 11 büntetőpont
- Járművezetés tiltott átengedése – 11 büntetőpont
- Járművezetés ittas/bódult állapotban – 11 büntetőpont
A jogosítvány büntetőpontok lekérdezése online
A jogosítvány büntetőpontok lekérdezése Ügyfélkapun keresztül történik (ha még nem regisztráltunk, tegyük meg!): látogassuk meg a mo.hu oldalát, ezen belül a „Közigazgatás”, majd a „Jog” alfüleket, ahol megtaláljuk a „Tájékoztatás Közúti Közlekedési Előéleti Pontokról” c. szakaszt. A jogosítvány büntetőpontok lekérdezése online ingyenes, bárki megteheti.
A büntetőpontok csökkentése
Ahogy fentebb is említettük, ha a jogosítvány büntetőpontok lekérdezése során túl magas (pl. 13-18 közötti) pontszámmal szembesültünk, mindenképpen érdemes lépéseket tenni a büntetőpontok csökkentésére. Ennek az útja az önkéntes utánképzés: 13 pontig 9 ponttal, 14-17 pont között 6 ponttal kell csökkenteni a büntetőpontok számát.
Amennyiben a büntetőpontok között közigazgatási bírsággal sújtandó szabályszegés miatt rendelt 9 pontérték megállapítása is szerepel - az utánképzésen való önkéntes részvétellel - csak a közigazgatási bírsággal sújtandó szabályszegés miatti 9 pont feletti pontok csökkentésére van lehetőség. Egy éven belül az utánképzéssel történő pontcsökkentés nem ismételhető meg többször! (Pénzcentrum)