h i r d e t é s

Két oktatáspolitikai nyilatkozat is született szombaton, amit nem tesz ki Balog Zoltán az ablakba – forró februárra számíthat az oktatási kormányzat

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Két oktatáspolitikai nyilatkozat is született szombaton, amit nem tesz ki Balog Zoltán az ablakba – forró februárra számíthat az oktatási kormányzat

2016. január 31. - 11:05
0 komment

„A kialakult helyzet már súlyosan veszélyezteti hazánk jövőjét” – az oktatás egészének rendszerszintű átalakítását követeli szombati nyilatkozatában a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.

Az Országos Tantestületi Értekezlet még tovább ment. Illegitimnek minősítve a Köznevelési Kerekasztalt, nemcsak a február 3-i tüntetésen való részvételre buzdít mindenkit, hanem február 10-re meghirdetett egy másikat is - írja a hu.budapestbeacon.com.

„Napjainkra egyértelművé vált, hogy elengedhetetlen az oktatás egészének rendszerszintű átalakítása, mert a kialakult helyzet már súlyosan veszélyezteti hazánk jövőjét. A fokozódó elégedetlenség búvópatakként tört a felszínre, s most már a hömpölygő áradatként jelzi, hogy elég volt, eddig és ne tovább!” – írja szombat délutáni közleményében a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).

Balog Zoltán emberminiszter „megoszt, intrikál, félretájékoztat” – áll a dokumentumban. „Úgy, ahogy ezt – miniszterként – mindig is tette” – folytatódik a közlemény.

Nem túl-, hanem eltolták a biciklit – írja a PDSZ, hozzátéve, hogy a miniszternek mindent meg kell tennie „legalább a kármentésért”.

A szakszervezet öt ügyet javasol az oktatási kerekasztal mellett megvitatni:
– a diákok terhelésének csökkentését,
– a pedagógusok munkaterhelésének csökkentését,
– az adminisztrációs terhek radikális csökkentését, a túlórák kifizetését, az életpályamodell és a minősítési rendszer valós feladatának megfelelő átalakítását,
– a tankönyvválasztás szabadságának, az iskolák autonómiáját visszaállítását, illetve a gazdálkodás lehetőségének biztosítását,
– a pedagógusmunkát segítő – nem pedagógus végzettségű – munkatársak fizetésének jelentős emelését.

A PDSZ élénk szavakkal bírálja a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (KLIK). „Évi ötszázmilliárd forint folyik ki a kezéből, nincs olyan területe a működésének mely eredményes lenne. Az állam felelőssége a közoktatásban megkerülhetetlen. Ott kell beavatkoznia, ahol az önkormányzatok nem, vagy csak korlátozottan tudják ellátni közoktatási feladataikat. Ahol azonban erre készség, képesség, és akarat mutatkozik, ott az államnak nincs keresnivalója. A KLIK lebontása, a tankerületi rendszer átalakítása kötelező feladat” – áll egyebek mellett a nyilatkozatban.

„A köznevelés »biciklije« javíthatatlan. Újra XXI. századira van szükség. Ennek megtervezése, megalkotása nem a kormányzati kiválasztottak privilégiuma. Ez mindannyiunk feladata. A feltételrendszer kialakítása biztosítása pedig a miniszter kötelessége” – folytatódik a PDSZ által jegyzett dokumentum.

„Mindenki tegye a dolgát!” – zárul a szakszervezet szombati közleménye.

Még radikálisabb közleményt adott ki a Budapesten, szintén szombaton összeült Országos Tantestületi Értekezlet (OTÉ). „Támogatjuk a Herman Ottó Gimnázium (képünkön – a szerk.) nyílt levelét, a Teleki Blanka Gimnázium tizenhat pontját – áll az OTÉ Elérkezett az utolsó óra című nyilatkozatában.

Az OTÉ – mint maguk fogalmaznak, „pedagógusok, nevelők, nevelést-oktatást segítők, diákok és szülők közös értekezlete” – illegitimnek minősíti a Balog Zoltán által létrehívott Köznevelési Kerekasztalt, „amely nem képviseli az érintetteket”.

„A kormány ne önmagával tárgyaljon, hanem a valódi érintettekkel! Követeljük a közoktatás átfogó átalakítását, széleskörű egyeztetést a gyakorló pedagógusok és nevelésben részt vevők érdekvédelmi és szakmai szervezeteivel, szülőkkel és diákokkal! Nem hagyjuk, hogy látszatmegoldásokkal, közérzetjavító álintézkedésekkel hallgattassák el a tiltakozók hangját!” – áll az OTÉ közleményében.

A dokumentum arra hívja föl a figyelmet, hogy „Balog Zoltán felhívására a KLIK cinikus módon február 3-ára, a miskolci tiltakozás időpontjára hívott össze köznevelési fórumokat a tankerületekben”. Közlemény arra kéri „a pedagógusokat és támogatóikat, hogy február 3-án ne a tankerületi értekezleten, hanem a miskolci demonstráción vegyenek részt”.

Nemcsak február 3-án lesz tüntetés az oktatáspolitikai kormányzat ellen – derül ki a nyilatkozatból:„Követeléseink támogatása érdekében február 10-ére országos demonstrációra hívjuk fel az oktatásban, nevelésben érintetteket, és mindenkit, akinek fontos az oktatás jövője!” – írják. A szervezők – derül ki a nyilatkozatból – egy, a tüntetéseket koordináló Facebook-közösséget is létrehoztak.

„Elérkezett az utolsó óra! A tiltakozásokat folytatjuk, és nem hátrálunk, míg a kormányzat nem kínál a valódi érintetteknek kielégítő megoldást!” – zárul az OTÉ szombati nyilatkozata.

 

hu.budapestbeacon.com